Nakładki na ościeżnice – nowe życie starych drzwi

Wojciech Lechowski
We wnętrzach, w których nie możemy usunąć starych ościeżnic z pomocą przyjdą nakładki, które zakryją stare futryny,
We wnętrzach, w których nie możemy usunąć starych ościeżnic z pomocą przyjdą nakładki, które zakryją stare futryny, Pol-Skone
Nakładki renowacyjne na stare ościeżnice drzwiowe to stosunkowo nowe produkty na polskim rynku. Pozwalają na ukrycie zniszczonych i nieestetycznych futryn bez konieczności wykuwania ich ze ścian. Można kupić je w komplecie do dowolnych drzwi produkowanych zgodnie zobowiązującymi normami i korzystnie odmienić dotychczasowy wygląd wnętrz.

Zastosowanie nakładek na starych ościeżnicach znacząco ogranicza nakład pracy i bałagan w mieszkaniu podczas remontu. Metalowe futryny drzwiowe, które w pewnym czasie stosowano w polskim budownictwie niemal masowo – dziś są tylko problemem. Nie dość, że nie wyglądają dobrze i dawno stały się niemodne, to jeszcze ich usunięcie stanowi poważny problem. Najczęściej są mocno zakotwione w betonowych murach oraz posadzkach, co niesie konieczność intensywnego kucia, a przy okazji zniszczenia okładzin w obrębie otworu drzwiowego.

Na taki remont wielu z nas zwyczajnie nie chce się decydować, bo to spore wyzwanie i niemały kłopot. Z pomocą przychodzą producenci stolarki drzwiowej oferujący proste w montażu i ładnie wyglądające nakładki renowacyjne.

Nakładki na stare ościeżnice drzwiowe – co to takiego?

Nakładka na starą ościeżnice to rozwiązanie dla tych, którzy mają metalowe futryny w mieszkaniu.
Nakładka na starą ościeżnice to rozwiązanie dla tych, którzy mają metalowe futryny w mieszkaniu. INVADO

Zamontowane ościeżnice renowacyjne wyglądają niemalże identycznie jak ich tradycyjne odpowiedniki (ościeżnice regulowane). Nadają się do drzwi rozwieralnych, przesuwnych oraz łamanych i można stosować je przy różnych szerokościach otworu drzwiowego. Jednak najpopularniejsze są nakładki przeznaczone do otworów i skrzydeł o szerokości 80 cm.

Produkty tego typu to opaskowe obudowy, które nakłada się bezpośrednio na stare framugi (bez ich demontowania). Montaż nie jest skomplikowany i właściwie można przeprowadzić go bez udziału fachowców. Specyficzna konstrukcja nakładek pozwala na pozostawienie dotychczasowego skrzydła lub jego wymianę na inne, dostępne w typowym wymiarze.

Producenci zajmujący się wyrobem ościeżnic renowacyjnych dbają o różnorodność swojej oferty, dzięki czemu produkty te dostaniemy w różnych kolorach, wzorach i materiałach wykończeniowych. Znacząco ułatwia to idealne spasowanie framug ze skrzydłami drzwiowymi i zapewnia bezproblemową metamorfozę wnętrz.

Kiedy warto stosować ościeżnice renowacyjne?

Nakładki renowacyjne do starych ościeżnic drzwiowych są szczególnie godne polecenia w przypadku, gdy chcemy zmienić charakter wnętrza bez dużego nakładu pracy i typowego remontu związanego z kurzem i brudem. O montażu tych produktów powinni pomyśleć zwłaszcza właściciele mieszkań blokowych, gdzie ściany i stropy wykonane są z betonu (tzw. wielkiej płyty). Ingerencja w tego typu przegrody jest bardzo trudna i pracochłonna, a bez niej nie usuniemy starych, najczęściej metalowych i solidnie zamocowanych futryn.

Zabudowa ościeżnicy metalowej.
Zabudowa ościeżnicy metalowej. INVADO

Bezinwazyjne w montażu nakładki przydadzą się też wszędzie tam, gdzie usunięcie starej framugi jest niemożliwe bądź nieopłacalne. To zwłaszcza sytuacje takie jak: występowanie otworu drzwiowego w ścianie nośnej, remonty w mieszkaniach wynajmowanych, itp. przypadki. Wówczas nakładki idealnie załatwiają problem nieestetycznych dotąd drzwi.

Wada nakładek, o której warto wiedzieć przed ich montażem

Choć ościeżnice renowacyjne mają wiele istotnych zalet, to należy również wspomnieć o ich pewnym mankamencie. Wprawdzie nie jest to istotna wada, ale w niektórych przypadkach może mieć znaczenie. Chodzi o to, że zastosowanie tego rodzaju konstrukcji nieznacznie zmienia wymiary otworu drzwiowego. Po montażu nakładek będzie on o 2,8 cm węższy i o 1,4 cm niższy.

W starych blokach brzydkie ościeżnice mogą oszpecić wnętrze...a ich usunięcie bywa problematyczne.
W starych blokach brzydkie ościeżnice mogą oszpecić wnętrze...a ich usunięcie bywa problematyczne. Katarzyna Dębek

Ościeżnice renowacyjne – ile to kosztuje?

Ościeżnice renowacyjne są nieco droższe niż ich standardowe (regulowane) odpowiedniki. Koszty zakupu kształtuje oczywiście jakość tych wyrobów oraz zastosowany materiał wykończeniowy (folia, fornir, laminat). Ceny rozpoczynają się zazwyczaj od około 300 zł za komplet nakładek. Nakładki oferują tylko wybrani producenci stolarki drzwiowej i czasami trzeba składać na nie indywidualne zamówienia, których realizacja może trwać nawet kilka tygodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl