Spis treści
Jakie powinny być drzwi do łazienki?
Wybór drzwi wewnętrznych jest obecnie ogromny. Dostępne są drzwi w różnych stylach, z różnych materiałów, pełne i przeszklone. Styl i wygląd drzwi to kwestia dopasowania ich do wystroju wnętrza oraz gustu, natomiast materiał i sposób wykończenia wiąże się też z kosztami.
Do łazienki tradycyjnie wybiera się drzwi z częściowym przeszkleniem – nie odbiera ono intymności, ale oświetlenie daje jasny sygnał „zajęte”. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zamontować drzwi pełne. Trzeba jednak pamiętać, że jako drzwi łazienkowe nie powinny służyć te, przeznaczone do pokoju. Wynika to z faktu, że powinny być odporne na wilgoć, której w łazience wytwarza się więcej niż w pokoju. Ale to nie wszystko, bo jest kilka przepisów, które dotyczą drzwi łazienkowych.
Wymiary drzwi do łazienki – przepisy
Trzeba wiedzieć, że wielkość drzwi łazienkowych określają przepisy, a konkretnie rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2022 poz. 1225), podaje wyraźnie wymiary drzwi łazienkowych. Zgodnie z przepisami powinno to być:
co najmniej 80 cm szerokości,
oraz co najmniej 200 cm wysokości.
Obydwa wymiary są podane w świetle ościeżnicy.
Choć często szuka się odpowiedzi na pytanie, czy drzwi do łazienki mogą mieć 70 cm – i takie drzwi można kupić – to zgodnie z przepisami, nie są one odpowiednie.
Jest też kwestia praktyczna – otwór drzwiowy również powinien być przygotowany zgodnie z przepisami, czy to w mieszkaniu, czy domu. Zanim kupisz drzwi, zmierz go (biorąc pod uwagę ościeżnicę) i dopasuj odpowiednie drzwi.
Modna łazienka, czyli jaka? Tych dekoracji nie może zabraknąć we wnętrzu w 2024 roku
Modna łazienka powinna zachęcać do relaksu i odpowiadać naszym potrzebom. Warto w tym roku postawić na naturalne materiały i ekologiczne rozwiązania. Podpowiadamy, czego nie powinno zabraknąć w dobrze...
Czy drzwi łazienkowe muszą mieć kratkę?
Jest jeszcze jedna ważna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Zgodnie z przepisami drzwi łazienkowe w dolnej części muszą mieć otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m kw.
Te otwory mogą różnie wyglądać – mieć postać podcięcia, tulejek, czy tradycyjnej kratki, ewentualnie innych rozwiązań. Najważniejsza jest ich obecność oraz powierzchnia. Tego przepisu nie można lekceważyć – otwory zapewniają przepływ powietrza, czyli wentylację. Bez tego będzie problem z wilgocią – jej konsekwencją jest rozwój pleśni i grzybów. Jest też bardzo ważna w łazienkach, w których znajdują się piecyki gazowe.
Marzysz o nowej łazience, ale przeraża cię remont? Malowanie płytek załatwi sprawę
Marzysz o odnowieniu swojej łazienki, ale nie chcesz angażować się w kosztowne i czasochłonne prace związane z kuciem płytek? Na szczęście jest na to sposób! Podpowiadamy, jak odświeżyć pomieszczenie ...
Otwieranie drzwi do łazienki
To nie koniec przepisów związanych z drzwiami łazienkowymi. Bo trzeba też pamiętać o tym, że powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia. Natomiast dopuszcza się stosowanie drzwi przesuwnych lub składanych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!