Ciepłe drzwi to niższe rachunki za ogrzewanie. Ale same drzwi nie wystarczą. Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Katarzyna Laszczak
Ciepłe drzwi wejściowe wpływają na komfort termiczny i niższe rachunki za ogrzewanie.
Ciepłe drzwi wejściowe wpływają na komfort termiczny i niższe rachunki za ogrzewanie. 123rf.com
Drzwi zewnętrzne powinny być nie tylko ładne i wygodne, ale też ciepłe. Wyjaśniamy, co to znaczy i jak to osiągnąć. Sprawdź, na jakie parametry drzwi zwrócić uwagę oraz co jeszcze jest ważne, żeby przez ten element domu nie uciekało ciepło.
  • Ciepłe drzwi izolują nie tylko od zimna podczas chłodnych miesięcy, ale też od ciepła latem.

  • Wybierając drzwi zewnętrzne, trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła Ud. Jego maksymalną wartość określają przepisy.

  • Poza wyborem drzwi o dobrych parametrach termoizolacyjnych ważny jest także ich odpowiedni montaż, a także ocieplenie progu.

Ciepłe drzwi zewnętrzne są ważne w chłodniejszych porach roku, bo ciepło przez nie „ucieka” nie tylko, kiedy je otwieramy, lecz przez cały czas. To oczywiście powoduje straty energii i wyższe koszty ogrzewania. Ale drzwi, które mają dobrą izolację termiczną, ograniczają też nagrzewanie się pomieszczeń, szczególnie jeśli są usytuowane od południa lub zachodu. Jest to zatem element ważny przez cały rok. Ale co to właściwie znaczy, że drzwi są ciepłe i czy same drzwi wystarczą?

Jak wybrać bezpieczne drzwi wejściowe? Zwróć uwagę na dwie litery i cyfrę

Jak wybrać bezpieczne drzwi wejściowe? Zwróć uwagę na dwie litery i cyfrę

Szukając drzwi wejściowych, często napotykamy hasło „drzwi antywłamaniowe”, sugerujące wysoki poziom bezpieczeństwa. Co to właściwie znaczy i na co naprawdę trzeba zwrócić uwagę? To dość niepozorny el...

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Ciepłe drzwi, czyli jakie? Współczynnik przenikania ciepła

Ciepłe drzwi to takie, które mają odpowiednią izolację termiczną. Zgodnie z przepisami, a dokładnie Warunkami technicznymi, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie, tak zwany współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych Ud może wynosić maksymalnie 1,3 W/(m2K). Na rynku są też dostępne drzwi o niższym współczynniku U, przeznaczone np. do domów pasywnych. Przypomnijmy, że im niższy ten współczynnik przenikania ciepła, tym drzwi (czy inne przegrody) są „cieplejsze”, czyli bardziej energooszczędne.

Warto wiedzieć, że przepisy (paragraf 63 Warunków technicznych) zalecają także, aby:

Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Wymagania te nie dotyczą dodatkowych wejść nieprzewidzianych do stałego użytkowania.

Ocieplenie drzwi zewnętrznych

Obecnie drzwi zewnętrzne, czy to metalowe, czy drewniane, mają złożoną budowę, która zapewnia odpowiednią ich trwałość, wytrzymałość oraz właśnie izolacyjność termiczną. Jako materiałów izolacyjnych używa się przede wszystkim wełny, styropianu (również z dodatkiem grafitu), czy pianki poliuretanowej. To głównie od właściwości tych materiałów zależy, czy drzwi są ciepłe. Drzwi o dobrych właściwościach termoizolacyjnych niekoniecznie muszą być grube, bo jeśli do ich budowy wykorzystano cieplejsze materiały (o niższym współczynniku przewodzenia ciepła), mogą osiągnąć porównywane parametry przy różnej grubości. Nie patrzmy więc tylko na ich wymiar, ale parametry.

Na to zwróć uwagę, wybierając ciepłe drzwi

Najważniejszym jest wspomniany współczynnik przenikania ciepła – równie ważne jest to, że powinien on być podany dla całych drzwi. W takim przypadku będzie oznaczony literami: U oraz d (Ud). Zdarza się, że producenci podają kusząco niski parametr, ale dotyczący jedynie fragmentu drzwi. Szczególną uwagę trzeba na to zwrócić, kupując drzwi z przeszkleniami, ale jest to ważne w każdym przypadku.

Masz dość hałasów z klatki schodowej? Podpowiadamy, jak wyciszyć drzwi wejściowe

Masz dość hałasów z klatki schodowej? Podpowiadamy, jak wyciszyć drzwi wejściowe

Głośni sąsiedzi lub szczekające psy to tylko niektóre z czynników generujących hałas, który może zakłócić spokój i komfort przebywania we własnym mieszkaniu. Bez względu na to, czy mieszkasz w bloku c...

Anna Gandecka
Anna Gandecka

Nie tylko drzwi. Ważny jest też ciepły montaż

Nawet najlepszy produkt nie spełni swojego zadania, jeśli będzie źle zamontowany. Dlatego bardzo ważne są nie tylko parametry drzwi, ale też sposób ich osadzenia. Otwór montażowy musi mieć odpowiednią wielkość i być dobrze zaizolowany. Do wypełnienia przestrzeni między murem i ościeżnicą służą piany poliuretanowe, które mają dobre właściwości izolacyjne. Ale warstwa piany powinna być też zabezpieczona przed wilgocią, która osłabi jej parametry. Dlatego powinno się ją zabezpieczyć taśmą paroizolacyjną (od wewnątrz) oraz paroprzepuszczalną (od zewnątrz). To tak zwany ciepły montaż, inaczej trójwarstwowy. Oczywiście drzwi muszą być zamocowane także łącznikami mechanicznymi. Nie osadza się ich „na pianie”!

Ciepło od podstaw, czyli zadbaj o próg

Odpowiednio ocieplony powinien być także próg drzwi zewnętrznych. Służą temu m.in. taśmy bitumiczne, ale są też całe systemy ciepłych progów, o warstwowej budowie, które zapewniają dobrą izolacyjność termiczną. Muszą one być odpowiednio osadzone w kanale w posadzce pod drzwiami. To zapobiega przenikaniu zimna przez poziom posadzki. Próg można też dodatkowo zabezpieczyć przed wychłodzeniem przez głębsze warstwy podłogi.

Dopiero wszystkie te elementy, czyli drzwi o odpowiednich parametrach, właściwy montaż oraz ocieplenie progu sprawią, że przez wejście do domu nie będziemy tracić ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl