Drzwi lewe czy prawe? Jakie drzwi wewnętrzne wybrać.

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Nieodpowiednie ustawienie drzwi może utrudniać poruszanie się między pomieszczeniami oraz zepsuć wygląd pomieszczenia.
Nieodpowiednie ustawienie drzwi może utrudniać poruszanie się między pomieszczeniami oraz zepsuć wygląd pomieszczenia. INTER-DOOR
Drzwi wewnętrzne w mieszkaniu muszą być trwałe, pasować do wnętrza i przede wszystkim być praktyczne. Wybór nie jest łatwy zwłaszcza wtedy kiedy nie wiemy jakie wybrać drzwi prawe czy drzwi lewe. To w jakim kierunku będą się otwierały zależy od pomieszczenia. Podpowiadamy jakie drzwi wewnętrzne wybrać i jak je rozpoznać.

Drzwi wewnętrzne w mieszkaniu mogą otwierać się w prawą lub w lewą stronę. Jeżeli stawiamy na funkcjonalność w domu to należy się zastanowić nad kierunkiem ich otwierania. Źle dobrane drzwi mogą zaburzyć wygląd wnętrza oraz utrudniać poruszanie się między pokojami.

Przed wyborem drzwi warto przemyśleć swój pomysł na przestrzeń, aby zaaranżować ją w możliwie najbardziej funkcjonalny i bezpieczny sposób.
Przed wyborem drzwi warto przemyśleć swój pomysł na przestrzeń, aby zaaranżować ją w możliwie najbardziej funkcjonalny i bezpieczny sposób. INTER-DOOR

Drzwi lewe a drzwi prawe - jak je odróżnić?

Odróżnienie drzwi nie jest trudne. Wyobraźmy sobie, że stoisz na wprost drzwi, otwieranych do ciebie:

  • zawiasy masz po lewej stronie, a klamkę po prawej oznacza to, że są to drzwi lewe. Wówczas otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  • klamka jest po lewej stronie, a zawiasy po prawej mamy do czynienia z drzwiami prawymi. Otwierają się one w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara.

Wybór zależy od nas samych. Jednak warto zastanowić się i dokładnie przemyśleć sobie układ mieszkania. To co powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze drzwi prawych lub lewych to gdzie stoi szafa, łóżko i inne meble takie jak komody czy szafki. Musimy się zastanowić czy nie będzie nam przeszkadzało, że drzwi będą się otwierały na szafę? Czy wygodniej będzie nam się otwierało drzwi na ścianę czy od ściany. Oba rozwiązania są dobre i mają swoje zalety. Do małych pomieszczeń lepiej postawić na drzwi wewnętrzne otwierane od ściany wówczas pokój wyda się bardziej funkcjonalny. Pamiętajmy też, że drzwi nie powinny zasłaniać włącznika światła umiejscowionego na ścianie.

Jakie drzwi wewnętrzne – sposób otwierania

 Ważną zasadą jaką powinniśmy się kierować przy wyborze drzwi jest funkcjonalność mieszkania. Dom czy mieszkanie powinno być wygodne dla nas samych. Unikajmy sytuacji kiedy dwa otwierane skrzydła drzwi mogą się zblokować.

Ważne jest, abyśmy zadbali o właściwą komunikację między pomieszczeniami np. sypialnia – łazienka sami sobie zwizualizowali sytuację kiedy otwieramy drzwi naszej sypialni i chcemy wejść do łazienki – czy czasem wzajemnie się nie blokują albo nie spowodują kolizji z innym domownikiem.

Pamiętajmy też, że o ile w przypadku większości pomieszczeń mamy pełną dowolność, to zgodnie z przepisami drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz.

Weźmy też pod uwagę to, ile miejsca zostanie po otwarciu drzwi. Ogólną zasadą jest to, że powinny się one otwierać "na ścianę" (prostopadłą do tej, w której znajdują się drzwi). Oczywiście ta zasada na zastosowanie, jeśli drzwi są umieszczone w pobliżu narożnika pomieszczenia.

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze drzwi prawych lub lewych oraz kierunku ich otwierania powinniśmy kierować się ważną zasadą – funkcjonalność.
Przy podejmowaniu decyzji o wyborze drzwi prawych lub lewych oraz kierunku ich otwierania powinniśmy kierować się ważną zasadą – funkcjonalność. INTER-DOOR

Przed wyborem drzwi warto przemyśleć swój pomysł na przestrzeń, aby zaaranżować ją w możliwie najbardziej funkcjonalny i bezpieczny sposób. Jeśli pojawiają się wątpliwości, dobrze jest zasięgnąć rady fachowca i udać się do najbliższego salonu sprzedaży.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl