Usterki okien. Ile kosztują naprawy i co można naprawić samemu

Wojciech Lechowski
Niektórym usterkom okien zapobiega regularna konserwacja, na występowanie innych nie mamy dużego wpływu. Ale warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.
Niektórym usterkom okien zapobiega regularna konserwacja, na występowanie innych nie mamy dużego wpływu. Ale warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Katarzyna Dębek
Nowoczesne plastikowe okna choć wyglądają na bardzo solidne i długowieczne, to jednak zdarzają się im awarie. Niektóre z nich możemy usunąć samodzielnie, ale są też i takie, za które laik nie powinien zabierać się w ogóle, bo może tylko pogorszyć istniejącą sytuację. Wtedy konieczne jest wezwanie fachowca z firmy zajmującej się serwisem okien.

Najczęstsze problemy z oknami to niemożność otwarcia lub zamknięcia skrzydła. Odpowiedzialna jest za to albo sama klamka, albo jej przekładnia (zasuwnica). Inne usterki to źle działające zawiasy okienne, zepsuty zamek na kluczyk oraz uszkodzenia mechaniczne, z których najczęstszym jest stłuczenie bądź pęknięcie szyby zespolonej.

Należy pamiętać, że do wielu awarii nie doszłoby, gdyby okna były przez nas regularnie przeglądane i poddawane odpowiednim zabiegom konserwacyjnym. Akurat to możemy wykonać sami. Samodzielnie można tez usunąć niektóre drobne usterki w oknach, ale pamiętajmy, że nie wszystkie. Na szczęście w każdym większym mieście działają firmy usługowe, które za odpowiednią opłatą doprowadzą zepsute okno do stanu używalności. Dzięki temu unikniemy konieczności jego wymiany.

Przegląd i konserwacja okien – to zdecydowanie powinieneś robić

Nowe okna do domu czy mieszkania to niemały wydatek. Dlatego warto o nie odpowiednio dbać, by mogły służyć nam jak najdłużej. Dobrze jest przynajmniej jeden raz w roku dokonać gruntownego przeglądu stolarki. Oceńmy stan okuć i sprawdźmy, czy nie są one bardzo zanieczyszczone. Jeśli tak jest, okucia należy starannie wyczyścić i nasmarować je preparatem polecanym przez producenta. W wyborze smarowidła najczęściej istnieje spora dowolność, ale nie powinno się stosować gęstych smarów przemysłowych. Nie najlepszym pomysłem jest też sięganie po zwykły olej spożywczy, co niestety nadal zdarza się stosunkowo często.

Jeśli podczas zamykania bądź otwierania okna zauważamy, że skrzydło jest przez coś blokowane, należy otworzyć je na całą szerokość i sprawdzić obrzeża (zarówno samego skrzydła, jak i ramy okiennej). Niekiedy zdarza się, że blokadę tworzy piasek, który dostał się obszar okna wraz z wiejącym wiatrem. Do jego usunięcia nie jest potrzebny żaden fachowiec. Wystarczy, że użyjemy odkurzacza (najlepiej samej rury bez konkretnej końcówki).

Niezbyt skomplikowana regulacja zawiasów

W większości dostępnych aktualnie okien zawiasy są osłonięte plastikową nakładką. Po zdjęciu nakładki widoczne jest okucie, w którym umieszczono śrubę do jego regulacji. Śrubę tę obsługuje się najzwyklejszym kluczem imbusowym o odpowiednim rozmiarze.

Jeśli mamy trudność z poruszaniem skrzydłem podczas zamykania lub otwierania okna, przyczyną mogą być źle wyregulowane zawiasy. Czynność regulacji można oczywiście zlecić odpowiedniemu serwisowi (koszt około 20 zł za skrzydło), ale można też przeprowadzić ją samodzielnie, operując umiejętnie wspominanym już kluczykiem w prawą bądź w lewą stronę. Regulując zawias, sprawdzajmy od razu, jakie efekty przynosi nasza praca. Okucia powinny pracować lekko, nie stawiając oporu. Zapewnia to komfort obsługi okna i chroni je przed zbyt szybkim zużyciem się.

Zepsuta klamka w oknie – wymienisz ją sam

Uszkodzenia klamek w oknach zdarzają się bardzo często, a już zwłaszcza po dłuższym czasie ich użytkowania. Wszystko dlatego, że ciężkie skrzydło okienne obsługiwane jest wyłącznie przez klamkę, która bardzo często bywa mało solidna. Choć jest to mało rozsądne, to zdarza się, że producenci wciąż oszczędzają na tym elemencie.

Najczęstsza awaria to wyrobienie się metalowego trzpienia, który znajduje się wewnątrz klamki. Objawem tego jest obracanie się klamki dookoła i nie chwytanie mechanizmu. Klamkę okienną można wymienić samodzielnie. Trzeba jedynie znać długość trzpienia, który musi wchodzić na całą głębokość przekładni, czyli zasuwnicy. Nową klamkę można kupić w markecie budowlanym, w sklepach z akcesoriami do okien lub w internecie. Koszt to około 10 zł.

Wieje przez okno? Może potrzebne są nowe uszczelki?

Uszczelki w oknach plastikowych są wykonywane z gumy. Na ogół jest to dość trwały element, ale i on po dłuższym czasie użytkowania okna może ulec degradacji. Uszczelki mogą się np. na tyle wyrobić, że nie będą w stanie zapewnić właściwej szczelności. Efektem tego wychładzanie się pomieszczenia, czego przecież nikt nie chce.

Nowe uszczelki do okien można nabyć w specjalistycznych sklepach. Sprzedawane są one na metry w cenie około 1,50–2,00 zł za metr. Trzeba wiedzieć, jaka ilość będzie nam potrzebna i jaki rodzaj uszczelnienia jest odpowiedni dla naszego okna. W tym celu należy wymierzyć okno, uciąć kawałek starej uszczelki i wziąć go ze sobą do sklepu. Wymiana sprowadza się do wyjęcia starego uszczelnienia i umieszczenia w jego miejscu nowego. Praca jest na tyle prosta, że każdy poradzi sobie z nią sam.

Zepsuta zasuwnica – raczej potrzebna będzie pomoc fachowca

Jeśli okna nie można zamknąć, ani otworzyć pomimo wymiany klamki na nową, problem może być dość poważny. Oznacza to bowiem, że uszkodzeniu uległ prawdopodobnie mechanizm sterujący okuciem, którym jest przekładnia nazywana również zasuwnicą.

Wymiana tego elementu jest oczywiście możliwa, ale nie jest to zadanie dla zupełnego laika. W takiej sytuacji lepiej jest zwrócić się o pomoc do wybranego serwisu okiennego. Koszt nowej zasuwnicy zależny jest od wymiarów okna oraz od rodzaju zastosowanych w nich okuć. Przeciętnie jest to 50–00 zł + wymiana.

Stłuczona szyba zespolona – konieczny jest fachowy serwis

Wprawdzie do stłuczenia szyb w oknach nie dochodzi zbyt często, ale się zdarzają. Najczęściej jest to wynik niefrasobliwych zabaw dzieci bądź prób włamania. Czasami szyby potrafią też pękać samoistnie, czego przyczyn może być bardzo wiele.

Niestety w przypadku potłuczonych szyb okiennych sami niczego nie wymyślimy. Trzeba zamówić nowe zespolone przeszklenie, w którym w środku najczęściej znajduje się termoizolacyjny argon. Wstawienia pakietu powinni dokonać wyłącznie fachowcy rekomendowani przez producenta okien. Koszty nowej szyby trudno tu szacować, bo zależą one przede wszystkim od wielkości okna.

Zobacz: Jak samemu zamontować klamkę z kluczykiem w drzwiach balkonowych (WIDEO)

Przykładowy cennik serwisu okiennego

Choć wiele usterek przy naszych oknach jesteśmy w stanie usunąć sami, to są też takie awarie, które nie obejdą się bez udziału fachowca. Oczywiście w funkcjonujących na polskim rynku firmach usługowych obowiązują dość zróżnicowane ceny. Poniżej przedstawiamy przykładowy cennik za usługi serwisowania okien. Ceny dotyczą kosztów robocizny i ewentualnych materiałów

  • regulacja zawiasów – 20 zł za skrzydło;
  • wymiana klamki – 20 zł (ale tylko pod warunkiem przeprowadzania innych prac naprawczych w danym miejscu);
  • demontaż i ponowny (poprawny) montaż okuć – 120 zł;
  • wymiana uszczelek – od 60 do 80 zł za skrzydło;
  • wymiana szyby zespolonej – od 200–400 zł (w zależności od wymiarów).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl