Jak przygotować okna do zimy. Poradnik

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Jesienią musimy koniecznie przygotować okna do zimy. Nie zajmie nam to wiele czasu, a oszczędzi kłopotów.
Jesienią musimy koniecznie przygotować okna do zimy. Nie zajmie nam to wiele czasu, a oszczędzi kłopotów. Oknoplast
Jesień to ostatni moment na przygotowanie okien przed zimą. Dzięki prostym zabiegom ochronią dom lub mieszkanie przed opadami śniegu czy srogim mrozem oraz zimnymi podmuchami wiatru. Dzięki konserwacji okna bez szwanku przetrwają zimę.

Zima to pora roku, która może być dla naszych okien najgroźniejsza. Ostry wiatr, obfite opady śniegu i niskie temperatury mogą bowiem niekorzystnie wpłynąć na ich elementy. Nie musi jednak tak być, jeśli poświęcimy chwilę na konserwację stolarki. Wystarczą trzy kroki, aby wiosną nie liczyć strat związanych z uszkodzeniem okien. Od czego zatem powinniśmy zacząć?

Zacznij od... umycia okien

Przygotowanie okien do zimy dobrze jest zacząć od ich dokładnego umycia. Nie należy tego robić przy silnym słońcu, wówczas bowiem woda szybciej wysycha i na szybach mogą pozostać trudne do usunięcia smugi. Lepiej też myć okna, kiedy na zewnątrz jest dość ciepło, ponieważ przy niskich temperaturach szkło staje się bardziej kruche. Przed myciem szyb powinniśmy wybrać odpowiedni środek – najlepiej zastosować specjalnie przeznaczone do tego celu płyny. Znajdziemy je w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Warto pamiętać, że do umycia okien wystarczy mała ilość preparatu.

Bardzo ważny jest również wybór ściereczki do mycia szyb. Powinna być ona miękka i bez szwów. Przy myciu profili z PVC należy ostrożnie wybrać płyn – nie może on zawierać agresywnych substancji chemicznych, rozpuszczalników, ani środków ściernych. Jeśli użyjemy zbyt silnego środka, możemy uszkodzić okno. Niektóre związki chemiczne mogą bowiem spowodować przebarwienia lub zarysowania na profilach z PVC. Bezpiecznym rozwiązaniem jest preparat do mycia okien lub odrobina zwykłego płynu do naczyń dodana do wody.

Sprawdź stan techniczny okien

Czyste okna powinniśmy dokładnie obejrzeć, aby ocenić ich stan techniczny. Na początek warto sprawdzić, czy wszystkie ruchome części działają prawidłowo. Jeśli zauważymy, że okno ciężko się otwiera, zamyka lub jest nieszczelne, powinniśmy wyregulować je według instrukcji podanej przez producenta stolarki. Pamiętajmy, że nieszczelne okna zimą znacznie zwiększą nasze rachunki za ogrzewanie.

Gdy ruchome elementy okna zostaną już odpowiednio ustawione, należy je zabezpieczyć. Powinniśmy nasmarować zawiasy oraz ruchome części okuć okiennych według zaleceń producenta. W tym celu najlepiej wykorzystać wazelinę techniczną lub smary na bazie silikonu, bowiem zawarty w nich rozpuszczalnik odparowuje. Do takiej warstwy nie przykleja się kurz, a to ułatwia utrzymanie okna w czystości.

Regulacja okuć sprawi, że okna będą się dobrze otwierać i zamykać.
Regulacja okuć sprawi, że okna będą się dobrze otwierać i zamykać. Oknoplast
Okucia okienne trzeba zabezpieczyć wazeliną techniczną lub smarem na bazie silikonu.
Okucia okienne trzeba zabezpieczyć wazeliną techniczną lub smarem na bazie silikonu. Oknoplast

Zadbaj o uszczelki okienne

Uszczelki są tym elementem okien, który jest szczególnie narażony na uszkodzenia podczas zimy. Dlatego przed zakupem stolarki, zarówno okiennej jak i drzwiowej, warto sprawdzić ich jakość. Renomowani producenci montują w swoich oknach uszczelki z materiału EPDM (specjalnie przetworzonego kauczuku), odpornego na działanie czynników atmosferycznych.

Ważne! Uszczelki okienne należy konserwować przed zimą. Dzięki temu będą one elastyczne przez cały czas eksploatowania okien. Do konserwacji uszczelek warto użyć smarów silikonowych lub wazeliny technicznej. Najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić uszczelkom w dole ramy – są one bowiem najbardziej narażone na zniszczenia i zabrudzenia. 

Konserwacja okien nie jest trudną sprawą i warto poświęcić trochę czasu na jej przeprowadzenie, szczególnie przed zimą. Dobrze zabezpieczona stolarka okienna będzie chroniła nasz dom przez mroźnym powietrzem, a nas przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl