Drzwi podnoszono-przesuwne - czy warto je mieć?

Wojciech Lechowski
Wielkość przeszkleń tworzonych przy pomocy konstrukcji podnoszono-przesuwnych jest zróżnicowana w zależności od producenta i stosowanych profili.
Wielkość przeszkleń tworzonych przy pomocy konstrukcji podnoszono-przesuwnych jest zróżnicowana w zależności od producenta i stosowanych profili. IFTM Internorm
Konstrukcje podnoszono-przesuwne to rozwiązania stosowane w drzwiach tarasowych, gdzie szerokość przejścia jest większa niż w przypadku standardowych balkonów. Drzwi tego rodzaju są cenione przez użytkowników za lekkość obsługi oraz elegancki design. Jednak niektórzy zarzucają im nieszczelność i wygórowaną cenę.

Duże przeszklenia wnętrz są bardzo pożądane przez inwestorów. Pomieszczenie doskonale doświetlone, niejako połączone z otoczeniem zewnętrznym i interesujące pod względem aranżacyjnym, to marzenie niejednego z nas. Walorów takiego salonu jest oczywiście zdecydowanie więcej, ale obok nich pojawia się też szereg wątpliwości.

Najczęściej obawiamy się topornego wyglądu konstrukcji dużych drzwi tarasowych, konieczności wkładania wysiłku fizycznego w ich obsługę oraz kiepskiej termoizolacyjności przeszklenia. Czy te obawy są słuszne? Wiele zależy od wybranego producenta stolarki okiennej i drzwiowej oraz prawidłowego montażu.

Duże przeszklenia wnętrz są bardzo pożądane przez inwestorów.
Duże przeszklenia wnętrz są bardzo pożądane przez inwestorów. Vetrex

Drzwi podnoszono-przesuwne – jak to działa?

Wielkość przeszkleń tworzonych przy pomocy konstrukcji podnoszono-przesuwnych jest zróżnicowana w zależności od producenta i stosowanych profili. Na ogół są to jednak przeszklenia wielkogabarytowe (około 3 m wysokości i do nawet 6 m szerokości). Składają się najczęściej z otwieralnych skrzydeł drzwiowych oraz elementów stałych. Duże drzwi to też poważna waga (kilkaset kilogramów). Pod warunkiem poprawności zamontowania nie jest to jednak wadą sytemu.

Konstrukcja podnoszono-przesuwna polega na tym, że skrzydło i element stały (ewentualnie dwa skrzydła) są przesunięte względem siebie. Powoduje to nachodzenie na siebie otwieranych elementów. Dzięki temu drzwi nie zajmują miejsca w pomieszczeniu i nie ograniczają jego aranżacji.

Przesuwanie odbywa się za pomocą specjalnej prowadnicy znajdującej się w niskim progu. Po przekręceniu klamki i zwolnieniu blokady, wystarczy zaledwie  lekkie pchnięcie skrzydła, w celu jego otwarcia. Skrzydło można przesuwać po całej szerokości otworu oraz zatrzymywać w dowolnych momentach. Aby je zablokować w wybranej pozycji – przekręca się klamkę do ułożenia właściwego dla drzwi zamkniętych.

Dobry montaż drzwi to gwarancja późniejszej szczelności przeszklenia.
Dobry montaż drzwi to gwarancja późniejszej szczelności przeszklenia. IFTM Internorm

Prawidłowy montaż drzwi podnoszono-przesuwnych

Konstrukcje podnoszono-przesuwne są stosunkowo nowe w naszym kraju. Stąd też pewne braki odpowiednio doświadczonych montażystów tego rodzaju systemów. Nie oznacza to oczywiście, że takich fachowców nie ma zupełnie. Z pewnością warto ich poszukać, gdyż kwestia prawidłowości montażu odgrywa w tym przypadku kluczową rolę. Absolutnie niedopuszczalne jest montowanie drzwi podnoszono-przesuwnych bezpośrednio na wylewce za pomocą samej pianki montażowej lub co gorsza – silikonu.

Podstawą jest bardzo dokładne wypoziomowanie konstrukcji w otworze, gdyż to właśnie od tej czynności w dużej mierze zależna jest późniejsza szczelność przeszklenia. Równie istotną sprawą jest wykonanie izolacji pomiędzy tarasem a ościeżnicą drzwi oraz stosowanie gąbek dylatacyjnych, które mają za zadanie oddzielić ramę okienną od posadzki.

Izolację zewnętrzną wykonuje się najczęściej ze specjalnej masy uszczelniającej, która po wyschnięciu staje się szczelna i twarda, ale też na tyle elastyczna, by wykazywać odporność na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych i naturalnej pracy budynku. Z kolei zaś dylatacja zapobiega przenoszeniu się pracy ramy na posadzkę i tym samym zabezpiecza podłogę przed pękaniem jej warstw.

Jest więcej zalet niż wad drzwi podnoszono-przesuwnych.
Jest więcej zalet niż wad drzwi podnoszono-przesuwnych. IFTM Internorm

Drzwi podnoszono-przesuwne – zalety i wady

Analizując walory użytkowe i estetyczne drzwi podnoszono-przesuwnych, na myśl przychodzi zdecydowanie więcej zalet niż wad. Warto jednak zauważyć, że o spełnieniu określonych wymogów decyduje jakość zastosowanych podczas produkcji materiałów oraz solidność i profesjonalizm podczas prowadzenia prac montażowych.

Do zalet drzwi podnoszono-przesuwnych zaliczyć należy przede wszystkim:

  • możliwość wykonywania przy ich zastosowaniu wielkogabarytowych przeszkleń;
  • rozszerzenie dotychczasowych koncepcji aranżacyjnych;
  • efektowne łączenie pomieszczeń z otaczającym je światem zewnętrznym;
  • ciekawy design;
  • łatwość i lekkość obsługi;
  • niski próg.

Zaś do najczęściej wskazanych przez użytkowników wad należą:

  • przy dużej powierzchni przeszklenia - gorsza termoizolacyjność przegrody (właściwa dla okien, a nie - ściany);
  • nieszczelność (niedomykanie się drzwi lub niedoleganie do siebie profili;
  • wysoka cena zakupu i montażu.

Ile to kosztuje?

Cena drzwi podnoszono-przesuwnych zależy od ich wielkości, rodzaju zastosowanych profili, pakietów szybowych i okuć oraz koloru (droższe od białych są drzwi okleinowane). Oczywisty jest też fakt, że cenniki mogą różnić się w zależności od producenta. Renomowane i sprawdzone pod względem jakości marki cenią na ogół swoje wyroby wyżej.

Generalnie, za przeciętnej wielkości przeszklenie tarasowe w tego rodzaju konstrukcji trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych. Niektóre firmy z branży okienno-drzwiowej udostępniają przybliżone ceny po podaniu wymiarów otworu na drzwi. Inni producenci dokonują wyłącznie dokładnych wycen indywidualnych (z uwzględnieniem większej ilości szczegółów).

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl