Duże przeszklenia wnętrz są bardzo pożądane przez inwestorów. Pomieszczenie doskonale doświetlone, niejako połączone z otoczeniem zewnętrznym i interesujące pod względem aranżacyjnym, to marzenie niejednego z nas. Walorów takiego salonu jest oczywiście zdecydowanie więcej, ale obok nich pojawia się też szereg wątpliwości.
Najczęściej obawiamy się topornego wyglądu konstrukcji dużych drzwi tarasowych, konieczności wkładania wysiłku fizycznego w ich obsługę oraz kiepskiej termoizolacyjności przeszklenia. Czy te obawy są słuszne? Wiele zależy od wybranego producenta stolarki okiennej i drzwiowej oraz prawidłowego montażu.
Drzwi podnoszono-przesuwne – jak to działa?
Wielkość przeszkleń tworzonych przy pomocy konstrukcji podnoszono-przesuwnych jest zróżnicowana w zależności od producenta i stosowanych profili. Na ogół są to jednak przeszklenia wielkogabarytowe (około 3 m wysokości i do nawet 6 m szerokości). Składają się najczęściej z otwieralnych skrzydeł drzwiowych oraz elementów stałych. Duże drzwi to też poważna waga (kilkaset kilogramów). Pod warunkiem poprawności zamontowania nie jest to jednak wadą sytemu.
Konstrukcja podnoszono-przesuwna polega na tym, że skrzydło i element stały (ewentualnie dwa skrzydła) są przesunięte względem siebie. Powoduje to nachodzenie na siebie otwieranych elementów. Dzięki temu drzwi nie zajmują miejsca w pomieszczeniu i nie ograniczają jego aranżacji.
Przesuwanie odbywa się za pomocą specjalnej prowadnicy znajdującej się w niskim progu. Po przekręceniu klamki i zwolnieniu blokady, wystarczy zaledwie lekkie pchnięcie skrzydła, w celu jego otwarcia. Skrzydło można przesuwać po całej szerokości otworu oraz zatrzymywać w dowolnych momentach. Aby je zablokować w wybranej pozycji – przekręca się klamkę do ułożenia właściwego dla drzwi zamkniętych.
Prawidłowy montaż drzwi podnoszono-przesuwnych
Konstrukcje podnoszono-przesuwne są stosunkowo nowe w naszym kraju. Stąd też pewne braki odpowiednio doświadczonych montażystów tego rodzaju systemów. Nie oznacza to oczywiście, że takich fachowców nie ma zupełnie. Z pewnością warto ich poszukać, gdyż kwestia prawidłowości montażu odgrywa w tym przypadku kluczową rolę. Absolutnie niedopuszczalne jest montowanie drzwi podnoszono-przesuwnych bezpośrednio na wylewce za pomocą samej pianki montażowej lub co gorsza – silikonu.
Podstawą jest bardzo dokładne wypoziomowanie konstrukcji w otworze, gdyż to właśnie od tej czynności w dużej mierze zależna jest późniejsza szczelność przeszklenia. Równie istotną sprawą jest wykonanie izolacji pomiędzy tarasem a ościeżnicą drzwi oraz stosowanie gąbek dylatacyjnych, które mają za zadanie oddzielić ramę okienną od posadzki.
Izolację zewnętrzną wykonuje się najczęściej ze specjalnej masy uszczelniającej, która po wyschnięciu staje się szczelna i twarda, ale też na tyle elastyczna, by wykazywać odporność na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych i naturalnej pracy budynku. Z kolei zaś dylatacja zapobiega przenoszeniu się pracy ramy na posadzkę i tym samym zabezpiecza podłogę przed pękaniem jej warstw.
Drzwi podnoszono-przesuwne – zalety i wady
Analizując walory użytkowe i estetyczne drzwi podnoszono-przesuwnych, na myśl przychodzi zdecydowanie więcej zalet niż wad. Warto jednak zauważyć, że o spełnieniu określonych wymogów decyduje jakość zastosowanych podczas produkcji materiałów oraz solidność i profesjonalizm podczas prowadzenia prac montażowych.
Do zalet drzwi podnoszono-przesuwnych zaliczyć należy przede wszystkim:
- możliwość wykonywania przy ich zastosowaniu wielkogabarytowych przeszkleń;
- rozszerzenie dotychczasowych koncepcji aranżacyjnych;
- efektowne łączenie pomieszczeń z otaczającym je światem zewnętrznym;
- ciekawy design;
- łatwość i lekkość obsługi;
- niski próg.
Zaś do najczęściej wskazanych przez użytkowników wad należą:
- przy dużej powierzchni przeszklenia - gorsza termoizolacyjność przegrody (właściwa dla okien, a nie - ściany);
- nieszczelność (niedomykanie się drzwi lub niedoleganie do siebie profili;
- wysoka cena zakupu i montażu.
Ile to kosztuje?
Cena drzwi podnoszono-przesuwnych zależy od ich wielkości, rodzaju zastosowanych profili, pakietów szybowych i okuć oraz koloru (droższe od białych są drzwi okleinowane). Oczywisty jest też fakt, że cenniki mogą różnić się w zależności od producenta. Renomowane i sprawdzone pod względem jakości marki cenią na ogół swoje wyroby wyżej.
Generalnie, za przeciętnej wielkości przeszklenie tarasowe w tego rodzaju konstrukcji trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych. Niektóre firmy z branży okienno-drzwiowej udostępniają przybliżone ceny po podaniu wymiarów otworu na drzwi. Inni producenci dokonują wyłącznie dokładnych wycen indywidualnych (z uwzględnieniem większej ilości szczegółów).