Wybieramy okna do salonu, sypialni, kuchni i pokoju dziecka

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wybierając okna weźmy pod uwagę przeznaczenie pomieszczeń, w których mają być zamontowane.
Wybierając okna weźmy pod uwagę przeznaczenie pomieszczeń, w których mają być zamontowane. Sokółka Okna i Drzwi
Wybierając okna najczęściej skupiamy się na materiale, z którego są wykonane i kolorze. Ale obecnie okna to coś więcej niż „szyba w ramie” i warto je dobrać indywidualnie do różnych pomieszczeń.

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem okien do domu, przeważnie skupiamy się na tym, żeby „wyglądały ładnie” i pasowały do siebie. Kryterium wyboru jest także materiał, z jakiego okna są wykonane. Powinniśmy zwrócić też uwagę na parametry techniczne okien (w tym na współczynnik przenikania ciepła). Ale wybierając okna warto wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, w którym mają być zamontowane. Tak żeby okna zapewniały nie tylko światło, ale i jak największy komfort użytkowania danego pomieszczenia. Jasny salon, cicha sypialnia, dobrze wentylowana kuchnia, bezpieczny pokój dziecka - odpowiednie okna pomogą nam stworzyć odpowiednie warunki.

Okna do salonu pełnego światła

Salon, czyli pokój dzienny to centrum życia rodzinno-towarzyskiego, ale też miejsce wypoczynku i relaksu. W salonie spędzamy dużo czasu, dlatego światło w nim jest bardzo ważne (pamiętajmy, że dzienne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia). W salonie warto zaplanować duże przeszklenia. Obecnie coraz większą popularność zdobywają drzwi podnoszono-przesuwne. Sięgają one od podłogi po sufit i tworzą przeszkloną ścianę. Optycznie powiększają pokój i dają wrażenie harmonijnego połączenia wnętrza z ogrodem. Tego typu przeszklenia sprawiają też, że budynek zyskuje nowoczesny wygląd.

Drzwi podnoszono-przesuwne mają różne wymiary (od ok. 3 m do połączeń dających nawet 20 m szerokości). Ważne jest to, że kiedy są otwarte, skrzydła nie zabierają miejsca w pokoju (przesuwają się równolegle do siebie). Dodatkową zaletą jest też niski próg, który nie utrudnia poruszania się.

Decydując się na duże przeszklenia trzeba pamiętać o możliwych stratach ciepła. Dlatego warto zaopatrzyć się w okna trzyszybowe, w których zastosowano szkło niskoemisyjne. Powierzchnia tego typu szkła jest pokryta niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają ciepło z powrotem do wnętrza domu i w ten sposób zatrzymują je w budynku. Jednocześnie szyby przepuszczają energię słoneczną, umożliwiając dogrzanie pomieszczeń. Nie trzeba się więc obawiać, że przez takie okna dom się będzie wychładzał.

Warto też wiedzieć, że kwestia termoizolacyjności okien (bez względu na powierzchnię i pomieszczenie) regulują przepisy. W nowo budowanych domach okna muszą mieć współczynnik przenikania ciepła wynoszący 1,1 W(m²K) lub mniej.

Okna do kuchni i jadalni – funkcjonale i wygodne

Przyzwyczailiśmy się do okien o kształcie stojącego prostokąta, lecz w kuchni warto rozważyć montaż okien niższych i szerszych. Parapet okien w kuchni powinien znajdować się na wysokości ok. 105-110 cm od podłogi. Dzięki temu będziemy mogli pod nimi wygodnie ustawić szafki, czy umiejscowić blat roboczy, który będzie dobrze oświetlony światłem dziennym. Okna w kuchni koniecznie powinny mieć funkcję uchylną (najlepiej kilkustopniową), a także – nawiewniki (zapewnią wentylację bez otwierania okna). W jadalni można pomyśleć o większych oknach, nawet na całą wysokość ściany.

Ciche okna do sypialni

Do sypialni warto wybrać okna dźwiękoszczelne, szczególnie jeśli dom znajduje się w hałaśliwej okolicy. Szyby o podwyższonej izolacyjności akustycznej zapewnią warunki do spokojnego snu i ochronią przed hałasami z zewnątrz. O izolacyjności akustycznej świadczy współczynnik Rw, wyrażany w decybelach (dB). Im jest on wyższy, tym tłumienie dźwięku lepsze. Okna w sypialni warto również wyposażyć w rolety zaciemniające. Pamiętajmy także o nawiewnikach, które zapewnią wymianę powietrza nawet przy zamkniętych oknach. Dobra wentylacja jest ważna dla komfortowego wypoczynku (nie zaniedbujmy także wietrzenia sypialni przed spaniem).

Bezpieczne okna do pokoju dziecka

W pokoju dziecięcym bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Dotyczy to również okien. Dlatego w pokoju dziecka warto zamontować okna wyposażone w klamkę z kluczykiem. Otwierają się one dopiero po odblokowaniu specjalnym kluczykiem, co utrudnia samodzielne otwarcie okna przez dziecko.

Polecanym rozwiązaniem są także okna wyposażone w tzw. szyby bezpieczne o wzmocnionej konstrukcji. Składają się one z dwóch sklejonych tafli szkła o grubości 3 mm połączonych warstwą folii PVB. W razie silnego uderzenia, np. piłką lub inną zabawką, takie szyby pękną, ale nie rozpadną się na ostre kawałki. Dzięki temu dziecko nie porani się.

Okno na miarę łazienki

Jeśli łazienka w naszym domu nie jest zbyt duża, pomyślmy o oknach o kształcie wydłużonego prostokąta i umieśćmy je wysoko. Dzięki temu nie „stracimy” funkcjonalnej powierzchni łazienki – można je zamontować nad umywalką i lustrem, czy nawet nad kabiną prysznicową (wysoko umieszczone okno warto wyposażyć w napęd, ułatwiający ich otwieranie i zamykanie).

W przypadku większych łazienek mamy oczywiście większą swobodę wyboru wymiarów i umiejscowienia okna. Pamiętajmy, że powinno ono mieć funkcję uchyłu, dobrze też wybrać o jak najlepszych parametrach izolacyjności cieplnej (nawet „cieplejsze” niż zalecają przepisy, czyli o niższym współczynniku przenikania ciepła).

 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl