Okna w domu parują i pojawia się wilgoć? Prosty trik z klamką okna pomoże pozbyć się problemu

Katarzyna Laszczak
Wiele okien ma funkcję rozszczelnienia, czyli mikrowentylacji. Aby z niej skorzystać, wystarczy ustawić klamkę w takiej pozycji.
Wiele okien ma funkcję rozszczelnienia, czyli mikrowentylacji. Aby z niej skorzystać, wystarczy ustawić klamkę w takiej pozycji. Katarzyna Laszczak
Kiedy jesienią przychodzą chłodniejsze dni, często zaczynamy zauważać problemy z wilgocią w domu. Na oknach skrapla się para, pranie nie schnie, w domu pojawia się pleśń. Przyczyna tego zjawiska jest dość prosta, ale niestety nieoczywista. To problem z wentylacją. Ale jest łatwy sposób, by temu zaradzić. Rozwiązanie tkwi… w oknach.

Spis treści

Wilgoć w domu jesienią. Skąd się bierze i jakie problemy powoduje?

Jesienią i zimą dbamy o to, żeby z naszych mieszkań i domów nie uciekało ciepło. To całkiem zrozumiałe, a przy wysokich kosztach ogrzewania, problem zapewnienia ciepła w domu jest szczególnie ważny. Jesienią uszczelniamy okna, ograniczamy wietrzenie itp. Bywa, że z kratki wentylacyjnej wieje, więc ją zasłaniamy. Okazuje się, że to początek kłopotów.

Grzejnik na podczerwień – czy warto w niego inwestować? Jak działa taki grzejnik?

Grzejnik na podczerwień – czy warto w niego inwestować? Jak działa taki grzejnik?

Wraz z postępem technologii i zwiększającym się zapotrzebowaniem na bardziej efektywne oraz przyjazne środowisku rozwiązania, ogrzewanie na podczerwień staje się coraz popularniejszą alternatywą dla t...

Anna Gandecka
Anna Gandecka

Często przy tym zauważamy, że na oknach skrapla się para wodna, a za meblami czy w narożnikach pomieszczeń może nawet pojawiać się pleśń. Do tego jesteśmy senni, skarżymy się na bóle głowy, rozwijają się infekcje, nasilają niektóre alergie. Jednym słowem – jesień. Ale pora roku jest pośrednią przyczyną. Ważniejsze są nasze nawyki i zachowania, które prowadzą do tego, że w domach i mieszkaniach… przestaje działać wentylacja. Powietrze nie jest wymieniane, obniża się zawartość tlenu, podwyższa poziom wilgoci, a toksyny, które mogą występować np. w materiałach wykończeniowych, gromadzą się w powietrzu, podobnie jak wirusy i bakterie. Trudno się dziwić, że czujemy się źle. A jeśli w domu rozwinie się pleśń, również szkodliwie wpłynie na nasze zdrowie.

Wilgoć w domu a wentylacja

Rzadko łączymy fakt jesiennych problemów z wilgocią z tym, że mamy szczelne okna oraz że rzadziej wietrzymy. Ale niestety w większości domów i mieszkań w blokach jest tak zwana wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna. Przez kratki wywiewne, które najczęściej znajdują w kuchniach i łazienkach, jest odprowadzane powietrze, ale tylko wtedy, gdy jest dopływ powietrza z zewnątrz. Kiedyś działo się to „naturalnie” przez okna, które nie były szczelne.

Obecnie w większości mamy już nowsze i szczelniejsze okna, więc dopływ powietrza został zahamowany, a wentylacja przestała działać. Czasem nawet następuje odwrócenie ciągu i z kratki, która powinna odprowadzać powietrze, zaczyna dmuchać. Co więc możemy zrobić? Rozwiązanie jest wyjątkowo proste.

  • Po pierwsze – nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych.
  • Po drugie – trzeba rozszczelnić okna.
Nadchodzi sezon grzewczy. Wyczyść grzejnik, zanim się zacznie

Nadchodzi sezon grzewczy. Wyczyść grzejnik, zanim się zacznie

Czyszczenie grzejników w środku jest dość często pomijane przy standardowych porządkach. Jednak przed sezonem grzewczym koniecznie trzeba to zrobić. Czyszczenie kaloryferów będzie wymagało nieco pracy...

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Łatwy sposób na rozszczelnienie okien. Ustaw klamkę w ten sposób

Wiele okien i plastikowych, i drewnianych ma możliwość tzw. rozszczelnienia, czyli mikrowentylacji. Wystarczy ustawić klamkę pod odpowiednim kątem (ok. 135°). Żeby to zrobić, podnosimy klamkę do pozycji, w której otwiera okno (90°) i dalej w górę, o połowę tego ruchu. Poczujemy, że skrzydło okna przestaje szczelnie dolegać, ale okno nie otwiera się. Powstaje niewielka szczelina (ok. 3 mm), która zapewni dopływ powietrza i umożliwi działanie wentylacji.

Co zrobić, gdy klamka okna nie ma funkcji mikrowentylacji?

Funkcję rozszczelnienia ma wiele klamek okiennych (a mówiąc dokładniej – okuć). Jednak jeśli nasze okna jej nie mają, dopływ powietrza zapewnimy:

  • regularnie wietrząc (pamiętajmy, że najmniej wychłodzimy mieszkanie, jeśli będziemy wietrzyć krótko, ale intensywnie),
  • regulując siłę docisku skrzydła – robi się to, regulując tzw. śruby dociskowe na krawędzi skrzydła okiennego.

Okna można wyposażyć w tzw. nawiewniki, ale wymaga to już większych prac i ingerencji w konstrukcję okna. Istnieją też okna, które mają zamontowane nawiewniki fabrycznie. Wtedy trzeba pamiętać o ich otwieraniu.

Tak zaoszczędzisz na ogrzewaniu i nie zmarzniesz w domu. Wypróbuj te proste triki

Tak zaoszczędzisz na ogrzewaniu i nie zmarzniesz w domu. Wypróbuj te proste triki

Jesień i zima oznacza wydatki na ogrzewanie. To poważna pozycja w domowym budżecie, jednak można sprawić, że będzie mniej dotkliwa. Na ogrzewaniu można zaoszczędzić, ale trzeba to zrobić w odpowiedni ...

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Minusy i plusy rozszczelnienia okien

Niestety z rozszczelnieniem okien wiążą się pewne straty ciepła. Jednak nie są one znaczące, a korzyść w postaci sprawnie działającej wentylacji jest nie do przecenienia. Zahamuje to problemy z nadmierną wilgocią i wymianą powietrza.

Kwestia wentylacji i zapewnienia dopływu powietrza staje się jeszcze ważniejsza, gdy w domu lub mieszkaniu mamy tradycyjny piecyk gazowy do ogrzewania wody (albo inne urządzenie, w którym następuje spalanie). W tym przypadku, jeśli nie zapewnimy dopływu powietrza, grozi nawet śmiertelne zatrucie czadem.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl