Spis treści
Proszek do pieczenia: pomoże skutecznie pozbyć się pleśni
Czyszczenie różnych powierzchni za pomocą proszku do pieczenia to trik, który stosowały już nasze babcie. Ten kuchenny specyfik nie tylko dodaje objętości plackom i słodkim wypiekom, ale również świetnie radzi sobie m.in. z usuwaniem uporczywych plam i nieestetycznych osadów. Proszek do pieczenia jest też sprawdzonym wybielaczem i skutecznie usuwa z silikonu czarny osad z pleśni. Jak go uzywać? Wystarczy wykorzystać naszą instrukcję.
Zobacz, jak krok po kroku usunąć pleśń z silikonu za pomocą proszku do pieczenia:
- Przygotujmy naczynie o pojemności 200-300 ml i dużą łyżkę stołową do zupy.
- Do pojemnika wlejmy 50 ml ciepłej wody i wsypmy łyżkę stołową proszku do pieczenia.
- Całość dokładnie wymieszajmy do momentu, aż powstanie jednolita pasta.
- W kolejnym kroku nałóżmy przygotowany preparat na silikon w miejscach, gdzie pojawiły się czarne plamy.
- Po 20-25 minutach dokładnie umyjmy miejsca pokryte wodą z proszkiem do pieczenia. Najlepiej zrobić to za pomocą małej szczoteczki. Nie zapomnijmy o nałożeniu rękawiczek ochronnych!
- Na koniec umyjmy dokładnie czyszczone miejsce czystą wodą – i gotowe!
Usuwanie ciemnych plam z silikonu za pomocą niezawodnego octu
Prawie każdy z nas przechowuje w kuchni ocet spirytusowy, który świetnie sprawdza się podczas gotowania i robienia domowych przetworów na zimę. Ten uniwersalny środek spożywczy warto wykorzystywać też przy domowych porządkach. Octem tanio i efektywnie wyczyścimy różne powierzchnie oraz skutecznie je zdezynfekujemy.
Ocet potrafi też skutecznie poradzić sobie z pleśnią na okiennym silikonie. Wystarczy do pojemnika z atomizerem wlać 100 ml octu. Następnie spryskujemy nim dokładnie pokryty grzybem silikon. Po 2-3 godzinach usuwamy ocet z czyszczonej powierzchni i myjemy ją wodą z dodatkiem aromatycznego olejku. Problem pleśni powinien zniknąć!
Olejek z drzewa herbacianego: niezawodny pogromca pleśni
Olejek z drzewa herbacianego jest polecany przy domowych porządkach zwłaszcza do dezynfekcji różnych powierzchni. Wystarczy rozpuścić małą łyżeczkę tego aromatycznego specyfiku w 250 ml wody i dokładnie wymieszać. W kolejnym kroku pokrywamy przygotowaną miksturą zapleśniałą powierzchnię silikonu i pozostawiamy do wyschnięcia. Na początku w pomieszczeniu może unosić się intensywny zapach olejku herbacianego, ale już po kilku dniach nie powinien być wyczuwalny.
Prezentowane w artykule sposoby na pozbycie się ciemnych przebarwień z silikonu wystarczą jedynie na krótko. Prawdopodobnie za jakiś czas na silikonie znowu pojawi się grzyb. Warto więc jak najszybciej znaleźć źródło problemu. Najczęściej winowajcą jest m.in. nieprawidłowo działająca wentylacja, duża wilgotność w pomieszczeniu lub wady konstrukcyjne budynku.