Wentylacja przez okna dachowe – nawiewniki okienne

Sławomir Bobbe
Prawidłowa wentylacja, zapewniana m.in. przez okna dachowe, jest podstawą zdrowego mikroklimatu w domu.
Prawidłowa wentylacja, zapewniana m.in. przez okna dachowe, jest podstawą zdrowego mikroklimatu w domu. Roto
Prawidłowa wentylacja mieszkania i domu gwarantuje odpowiedni komfort życia domownikom. Najtrudniej o nią zimą, gdy wietrzenie jest utrudnione i często trzeba wybierać – albo komfort cieplny w mieszkaniu, albo świeże powietrze.

Rozwiązaniem mogą być nawiewniki okienne, które umożliwiają przepływ powietrza, który jednak jest na tyle niewielki, że nie ma większego wpływu na temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Z kolei w okresie wiosenno-letnim nawiewniki pozwalają uniknąć zaduchu w pomieszczeniach i to bez otwierania okien. Skuteczna wentylacja jest szczególnie istotna w pomieszczeniach poddaszowych, które narażone są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. To w takich pomieszczeniach bywa szczególnie gorąco latem, a zimą trudno w nich o utrzymanie wysokiej temperatury. A pomieszczenie nieodpowiednio wentylowane może być zaproszeniem do rozwoju dla grzybów czy pleśni.  Idealnie do zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza nadają się okna dachowe.

Rozszczelnianie nie zawsze skuteczne

Skuteczną metodą wentylacji przez okna dachowe jest ich rozszczelnianie. Najlepiej, gdy okna można rozszczelnić na całym ich obwodzie, choć systemów okiennych pozwalających na takie zabiegi nie ma na polskim rynku wiele. Wiekszość modeli jednak posiada okucia (zawiasy i rygle), które umożliwiają zablokowanie całego skrzydła okiennego w kilku różnych pozycjach. Użytkownik może niemal dowolnie kształtować rozmiar szczeliny między ramą i ościeżnicą, zwiększając bądź zmniejszając dopływ powietrza do środka pomieszczenia, bez konieczności otwierania całego okna.

Nawiewniki dbają o powietrze

Innym sposobem mikrowentylacji jest zastosowanie nawiewników. W zależności od modelu, wystarczy przełączyć nawiewnik w bocznej lub górnej części okna, by w sposób nieinwazyjny do pomieszczeń dostawało się świeże powietrze.
– Do najczęściej polecanych nawiewników należą ciśnieniowe i higrosterowane. Pierwsze regulują się samodzielnie w zależności od poziomu ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Drugie z kolei są zautomatyzowane, a wbudowany w nie czujnik, analizując zmiany poziomu wilgoci, samoczynnie zmienia otwarcie nawiewnika – mówi Paweł Buchman z DAKO.

Nawiewniki okienne zapewniają wymianę powietrza nawet przy zamkniętych oknach.
Nawiewniki okienne zapewniają wymianę powietrza nawet przy zamkniętych oknach. Velux

Jak działają poszczególne rodzaje nawiewników?

W higrosterowanych nawiewnikach strumień przepływu powietrza uzależniony jest od wilgotności wewnątrz domu. Czynności takie jak pranie i suszenie odzieży, a także gotowanie mają wpływ na wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Strumień powietrza dostający się do środka sterowany jest taśmą poliamidową, która pod wpływem zmian wilgotności zmienia swoją długość otwierając bądź blokując dostęp powietrza. Im większa wilgotność, tym przepustnica jest otwarta szerzej. Dobrze zainstalowane nawiewniki higrosterowane nie mają kontaktu z powietrzem dostającym się do środka z zewnątrz, działają więc na podstawie analizy wilgotności powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Tego rodzaju nawiewniki „wychwytują” zakres od 35 do 70 procent wilgotności względnej.
W nawiewnikach ciśnieniowych z kolei wielkość dostarczanego do pomieszczenia powietrza zależy od różnicy w ciśnieniu na zewnątrz i wewnątrz nieruchomości. Zasadą jest, że nawiewniki muszą mieć zainstalowaną ręczną blokadę. Niekiedy bowiem różnica ciśnień może być tak duża (zwłaszcza zimą w czasie porywistego wiatru), że wywoła niepotrzebne wtłaczanie zimnego powietrza do środka.

Nawiewniki to brak wilgoci

Średniej wydajności nawiewnik automatyczny i ręczny jest w stanie w ciągu godziny wymienić w kilkadziesiąt metrów sześciennych powietrza. To wystarczająca ilość do tego, by w pomieszczeniu nie zachodziło zjawisko kondensacji pary wodnej, a wilgotność w pomieszczeniu skutecznie się obniżyła. Niektóre nawiewniki mogą być stosowane tylko w pomieszczeniach, w których skutecznie działa wentylacja grawitacyjna, w przeciwnym razie mogą dostarczać zbyt wiele powietrza, skutecznie obniżając temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Wydatek, który warto ponieść

Zakup okien z firmowymi nawiewnikami wymaga większych wydatków, ale zgodnym zdaniem specjalistów warto ponieść ten wydatek. Stawką jest bowiem komfort przebywania w  pomieszczeniu i niższe koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Zdecydowanie lepiej też kupić okna połaciowe z firmowymi nawiewnikami niż później je doinstalowywać. Systemy nawiewu muszą być bowiem tak skonstruowane, by nie przenikała przez nie woda (a okna dachowe instalowane są często pod bardzo ostrym kątem) i by w razie zapchania, łatwo było je doczyścić i udrożnić.

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl