Współczynnik przenikania ciepła okien bez tajemnic

Wojciech Lechowski
Nowoczesne okna to okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.
Nowoczesne okna to okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Vetrex
Energooszczędność okien jest aktualnie jednym z najważniejszych parametrów tych wyrobów. O tym, z jakimi stratami ciepła będziemy mieć do czynienia po zamontowaniu nowej stolarki informuje nas współczynnik „U”, nazywany współczynnikiem przenikania ciepła. Im jego wartość jest niższa, tym więcej energii można zaoszczędzić. Jednak wybierając okna do własnego domu, warto wiedzieć, co w rzeczywistości wpływa na ich termoizolacyjność i w jaki sposób producent wyliczył deklarowaną wartość wskaźnika „U”.

Do określania wartości współczynnika „U” okien i drzwi stosuje się specjalny wzór matematyczny. Podczas obliczeń uwzględnia się wielkość okna, powierzchnię przeszklenia, powierzchnię ramy okiennej, współczynniki przenikania ciepła wymienionych powyżej elementów oraz liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka termicznego, który występuje na styku szyby i ramy. Dobrze jest, gdy potencjalny nabywca stolarki zna przynajmniej podstawowe wskaźniki, mające bezpośredni wpływ na wartość współczynnika przenikania ciepła przez okno. Niektórzy sprzedawcy próbują bowiem sprytnie lawirować pomiędzy skomplikowanymi określeniami i nie zawsze są do końca uczciwi. 

Uw – współczynnik przenikania ciepła dla całego okna

Wartość Uw informuje nas o przenikaniu ciepła zarówno przez szybę, jak i przez ramę okienną. Podaje się ją w jednostce W/(m²K). Im wartość ta jest niższa, tym okno jest bardziej energooszczędne. Energooszczędność oznacza mniejsze straty ciepła z wewnątrz pomieszczeń i tym samym mniejsze zużycie energii potrzebnej do jego wytworzenia. Uwzględniając fakt, że na wielkość Uw wpływa wiele czynników, a w tym wymiary okna – dokładne wyliczenia można uzyskać jedynie biorąc pod uwagę konkretny produkt.

Deklarowanie współczynnika Uw jest dla producentów obowiązkowe. Nakazuje to norma PN-EN 14351-1+A1. Problem jednak w tym, że informacje bywają nierzetelne. Wciąż zdarza się, że sprzedawcy zamiast współczynnika termoizolacyjności całego okna podają wartość dotyczącą samej szyby lub przedstawiają współczynnik dla okna referencyjnego. Pamiętajmy zatem podczas dokonywania zakupów, by zwracać uwagę na te istotne szczegóły. W jednym i drugim przypadku mamy bowiem do czynienia z przekłamaniem, którego rolą jest jedynie zwiększenie sprzedaży. 

W związku z dyrektywą Unii Europejskiej, która coraz bardziej zaostrza wymaganie dotyczące bilansu energetycznego w budynkach mieszkalnych, dobrze jest wybierać okna o prawidłowo wyliczonym i jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Od stycznia roku 2017 można montować okna o współczynniku U nie wyższym niż 1,1 W/(m²K). Zaś od 2021 roku – współczynnik ten będzie musiał wynosić mniej niż 0,9 W/(m²K). Aktualnie bez trudu można zakupić okna, dla których wartość Uw szacuje się na poziomie poniżej 0,8 W/(m²K). 

Ug – współczynnik przenikania ciepła przez szybę okienną 

Ograniczenie strat ciepła przez szkło nie jest już aktualnie problematyczne dla producentów stolarki okiennej. W tym celu stosuje się szyby zespolone, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia gazem o lepszych od powietrza właściwościach izolacyjnych. Należy zdawać sobie sprawę, że na izolacyjność cieplną przeszklenia wpływa kilka czynników. Są to: rodzaj i grubość szkła, ilość tafli zastosowanych w zestawie, szerokość przestrzeni międzyszybowej, rodzaj gazu, którym ją wypełniono oraz sposób uszczelnienia pakietu i rodzaj użytych do powyższego celu materiałów. Uwzględniając te czynniki można aktualnie wyprodukować zestaw szybowy o współczynniku przenikania ciepła na poziomie 0,5 W/(m²K). Takim współczynnikiem U charakteryzuje się np. lita przegroda w postaci ściany jednowarstwowej.

Dowiedz się: Jak wybrać okna bardziej odporne na włamanie

Okno z potrójnym pakietem szybowym oraz odpowiednio zbudowaną ramą,charakteryzuje się  niskim współczynnikiem przenikania ciepła.
Okno z potrójnym pakietem szybowym oraz odpowiednio zbudowaną ramą,charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Vetrex

W celu osiągnięcia jak najlepszej termoizolacyjności stosuje się trzyszybowe szkło izolacyjne z wypełnieniem z kryptonu, tj. gazu o parametrach jeszcze lepszych niż te, które posiada wykorzystywany standardowo argon. Dużą poprawę izolacyjności cieplnej szkła daje też stosowanie powłok niskoemisyjnych. Te innowacyjne powłoki nie tylko wpływają na możliwość uzyskania niższej wartości parametru Ug, ale również pozwalają na przenikanie promieni słonecznych do wnętrz w zimie i uniemożliwiają nadmierne promieniowanie w lecie. 

Warto wiedzieć, że uzyskanie niskiego współczynnika przenikania ciepła dla szyby (Ug) jest dużo łatwiejsze niż poprawienie parametrów termicznych ramy okiennej. Inną kwestią jest zajmowana przez przeszklenie powierzchnia. Należy zauważyć, iż jest ona niewspółmiernie większa w stosunku do ramy. Im zatem z większym oknem będziemy mieli do czynienia i większą powierzchnią przeszklenia, tym wartość parametru Uw (współczynnika przenikania ciepła dla całego okna) będzie korzystniejsza. 

Uf – współczynnik przenikania ciepła przez ramy okienne

Podczas obliczania współczynnika przenikania ciepła przez ramy okienne uwzględnia się przede wszystkim szerokość zastosowanych profili. Warto zdawać sobie sprawę, że to właśnie ten czynnik jest w głównej mierze decydującym o wartości współczynnika Uf, a nie ilość komór, jak sądzi się powszechnie. Profile 73 mm zastosowane w systemie pięciokomorowym będą zatem cieplejsze niż profile 65 mm w systemie sześciokomorowym. Oprócz tego, w przypadku ram okiennych bardzo ważny jest materiał wykorzystany do nadania im odpowiedniej sztywności, tj. wzmocnienie znajdujące się w środku. W standardowych oknach stosuje się stal, która poprawia wytrzymałość mechaniczną plastiku, ale nie jest dobrym izolatorem ciepła. W celu osiągnięcia lepszych parametrów termoizolacyjności ram okiennych, ich producenci coraz częściej sięgają po wypełnienia z kompozytów poliestrowo-szklanych, izolowanych dodatkowo pianą poliuretanową. Przynosi to blisko 30-procentową poprawę parametru Uf. 

Należy zauważyć, że sprzedawcy stolarki okiennej o parametrze Uf rozmawiają niezbyt chętnie. Jego wartości wciąż nie są jeszcze na tyle chlubne, by mogły stanowić ideał. Jednak jeśli współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej oscyluje w granicach 1,1 W/(m²K) – oznacza to, że mamy do czynienia z profilami z tzw. ciepłym wypełnieniem oraz, że okna są energooszczędne. 

Ѱg – liniowy współczynnik przenikania ciepła (dotyczy liniowego mostka termicznego w oknie)

Jest to współczynnik, który nastręcza najwięcej kłopotów w obliczeniach wartości parametru Uw okien, a uwzględnianie go jest nieodzowne. Wielkość Ѱg (psi g) jest przede wszystkim zależna od rodzaju materiału wykorzystanego do izolacji dystansów szyby. W oknach o wątpliwej termoizolacyjności ramka dystansowa wykonywana jest z aluminium, czyli materiału o niskich właściwościach izolacyjnych. W stolarce energooszczędnej stosuje się do powyższego celu stal nierdzewną lub tworzywo sztuczne. Wówczas można mówić o tzw. ciepłej ramce dystansowej i wartości współczynnika Ѱg na poziomie około 0,04 W/(mK).

Dowiedz się więcej o oknach energooszczędnych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl