Jak poprawnie montować okna energooszczędne? Ciepły montaż okna

Wojciech Lechowski
Wybierając energooszczędne okna musimy zadbać o ich ciepły montaż. Tylko wtedy parametry okien będę w pełni wykorzystane.
Wybierając energooszczędne okna musimy zadbać o ich ciepły montaż. Tylko wtedy parametry okien będę w pełni wykorzystane. Vetrex
Energooszczędne okna pozwalają zminimalizować straty ciepła z domu i zmniejszyć koszty ogrzewania. Jednak, żeby właściwości okien były w pełni wykorzystane, trzeba je odpowiednio zamontować. W tym celu stosuje się tzw. ciepły montaż okien.

Co to jest ciepły montaż okna

Wyprodukowanie okna o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej nie jest w dzisiejszych czasach niczym trudnym. Na rynku istnieje szeroki wybór stolarki energooszczędnej. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nawet najlepszej jakości okna nie zminimalizują strat ciepła z pomieszczeń, jeśli nie będą prawidłowo zamontowane. W budownictwie energooszczędnym stosuje się tzw. ciepły montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Podczas standardowego montażu całkowite uniknięcie powstania mostków termicznych wokół okna jest praktycznie niemożliwe. Tymczasem to właśnie poszczególne punkty o słabej izolacyjności termicznej są odpowiedzialne za ucieczkę cennego ciepła z naszych wnętrz. Jedynym sposobem na trwałe i efektywne uszczelnienie ościeża okiennego jest ciepły montaż. Polega on na osadzeniu okna bezpośrednio w warstwie ocieplenia. Za względu na specyfikę – technikę tę można stosować wyłącznie w murach dwu i trójwarstwowych. Warto też zdawać sobie sprawę, że w Polsce jest ona stosunkowo nowa i prawidłowe jej zasady znają tylko wyspecjalizowane i profesjonalne ekipy.

Poprawne osadzenie okna w murze

Przed zamówieniem stolarki okiennej należy dokonać starannych pomiarów ościeży i dobrze dopasować wymiar okna do wymiarów otworu. Przed przystąpieniem do montażu – ościeże okienne powinno zostać oczyszczone i odpylone. Poleca się również zagruntowanie okolicy okna, gdyż zdecydowanie poprawia to właściwości zastosowanych materiałów izolacyjnych.

W ścianach dwuwarstwowych, izolowanych od zewnątrz ociepleniem o grubości 10 – 15 cm - okna montuje się możliwie najbliżej zewnętrznej krawędzi muru, do której przylega warstwa ocieplenia zachodzącego na ramę okienną.

Natomiast w ścianach trójwarstwowych oraz dwuwarstwowych, które posiadają izolację termiczną grubości większej niż 15 cm – okna powinny być osadzone bezpośrednio w warstwie izolacyjnej. Wówczas rama okienna znajduje się poza murem i ponad ociepleniem. W takich przypadkach do stabilnego osadzenia ościeżnicy używa się specjalnych wysięgników lub kotew statycznych.

Obowiązkowa izolacja w trzech warstwach

Podczas tradycyjnego montowania okien, izolacja miejsca styku ościeżnicy z murem kończy się na zastosowaniu niskoprężnej pianki poliuretanowej. W montażu ciepłym okna izoluje się trójwarstwowo. Warstwę zewnętrzną stanowią folie lub taśmy rozprężne, charakteryzujące się właściwościami paroprzepuszczalnymi. W środku umieszczona jest niskoprężna piana poliuretanowa, a od wewnątrz warstwa materiału paroszczelnego. Dzięki tak wykonanej izolacji, wilgoć (zarówno ta pochodząca z zewnątrz, jak z wewnątrz pomieszczeń) nie przeniknie do pianki poliuretanowej, wełny mineralnej lub styropianu i materiały te nie stracą swoich właściwości termoizolacyjnych.

Idealna szczelność = energooszczędność

Kardynalnym błędem inwestorów jest chęć zaoszczędzenia na montażu okien. Wielu próbuje czynność tę wykonywać samodzielnie. Inni zaś nie ustają w pogoni za jak najtańszym „fachowcem”. Jedno i drugie rozwiązanie nie ma najmniejszego sensu. Zwłaszcza, gdy zdecydowaliśmy się na zakup stolarki energooszczędnej. Okna o podwyższonych parametrach termoizolacyjności są przecież już same w sobie droższe od standardowych. Jeśli doszliśmy do wniosku, że jest nas na nie stać – powinniśmy być przygotowani również na wyższe koszty montażu. Koszty te są generowane przez profesjonalne wykonawstwo i konieczność nabycia dobrej jakości materiałów budowlanych. Pamiętajmy też, że tylko odpowiednio zamontowane okno będzie energooszczędne – jeśli zrezygnujemy z ciepłego montażu, wokół okna powstaną mostki termiczne, przez które nastąpią straty ciepła. I inwestycja w energooszczędne okna, przyniesie mniejsze korzyści niż powinna.

Niestety w Polsce wciąż niewielu fachowców w rzeczywistości jest przekonanych, co o słuszności stosowania ciepłego montażu okien energooszczędnych. Często uważa się, że użycie folii lub taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych nie poprawia szczelności w miejscu styku ramy okiennej z murem. Zdarzają się też wykonawcy, którzy wręcz odwodzą inwestora od zamiaru przeprowadzenia montażu stolarki w profesjonalny sposób, twierdząc, że sama pianka PUR w zupełności wystarczy. Należy zdecydowanie podkreślić, że pojęcie „ciepły montaż” nie jest jedynie sprytnym chwytem marketingowym, a jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie mostków termicznych i na oszczędność energii cieplnej w budynkach. Pamiętajmy, że najwięcej ciepła przenika nie przez dobrej jakości okna, a właśnie przez źle zaizolowane szczeliny dylatacyjne, które znajdują się wokół ich konstrukcji. Zatem stwierdzenie, iż szczelność jest równa energooszczędności należy uznać za jak najbardziej właściwe.

 Dowiedz się więcej o oknach energooszczędnych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl