Jak poprawnie montować okna energooszczędne? Ciepły montaż okna

Wojciech Lechowski
Wybierając energooszczędne okna musimy zadbać o ich ciepły montaż. Tylko wtedy parametry okien będę w pełni wykorzystane.
Wybierając energooszczędne okna musimy zadbać o ich ciepły montaż. Tylko wtedy parametry okien będę w pełni wykorzystane. Vetrex
Energooszczędne okna pozwalają zminimalizować straty ciepła z domu i zmniejszyć koszty ogrzewania. Jednak, żeby właściwości okien były w pełni wykorzystane, trzeba je odpowiednio zamontować. W tym celu stosuje się tzw. ciepły montaż okien.

Co to jest ciepły montaż okna

Wyprodukowanie okna o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej nie jest w dzisiejszych czasach niczym trudnym. Na rynku istnieje szeroki wybór stolarki energooszczędnej. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nawet najlepszej jakości okna nie zminimalizują strat ciepła z pomieszczeń, jeśli nie będą prawidłowo zamontowane. W budownictwie energooszczędnym stosuje się tzw. ciepły montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Podczas standardowego montażu całkowite uniknięcie powstania mostków termicznych wokół okna jest praktycznie niemożliwe. Tymczasem to właśnie poszczególne punkty o słabej izolacyjności termicznej są odpowiedzialne za ucieczkę cennego ciepła z naszych wnętrz. Jedynym sposobem na trwałe i efektywne uszczelnienie ościeża okiennego jest ciepły montaż. Polega on na osadzeniu okna bezpośrednio w warstwie ocieplenia. Za względu na specyfikę – technikę tę można stosować wyłącznie w murach dwu i trójwarstwowych. Warto też zdawać sobie sprawę, że w Polsce jest ona stosunkowo nowa i prawidłowe jej zasady znają tylko wyspecjalizowane i profesjonalne ekipy.

Poprawne osadzenie okna w murze

Przed zamówieniem stolarki okiennej należy dokonać starannych pomiarów ościeży i dobrze dopasować wymiar okna do wymiarów otworu. Przed przystąpieniem do montażu – ościeże okienne powinno zostać oczyszczone i odpylone. Poleca się również zagruntowanie okolicy okna, gdyż zdecydowanie poprawia to właściwości zastosowanych materiałów izolacyjnych.

W ścianach dwuwarstwowych, izolowanych od zewnątrz ociepleniem o grubości 10 – 15 cm - okna montuje się możliwie najbliżej zewnętrznej krawędzi muru, do której przylega warstwa ocieplenia zachodzącego na ramę okienną.

Natomiast w ścianach trójwarstwowych oraz dwuwarstwowych, które posiadają izolację termiczną grubości większej niż 15 cm – okna powinny być osadzone bezpośrednio w warstwie izolacyjnej. Wówczas rama okienna znajduje się poza murem i ponad ociepleniem. W takich przypadkach do stabilnego osadzenia ościeżnicy używa się specjalnych wysięgników lub kotew statycznych.

Obowiązkowa izolacja w trzech warstwach

Podczas tradycyjnego montowania okien, izolacja miejsca styku ościeżnicy z murem kończy się na zastosowaniu niskoprężnej pianki poliuretanowej. W montażu ciepłym okna izoluje się trójwarstwowo. Warstwę zewnętrzną stanowią folie lub taśmy rozprężne, charakteryzujące się właściwościami paroprzepuszczalnymi. W środku umieszczona jest niskoprężna piana poliuretanowa, a od wewnątrz warstwa materiału paroszczelnego. Dzięki tak wykonanej izolacji, wilgoć (zarówno ta pochodząca z zewnątrz, jak z wewnątrz pomieszczeń) nie przeniknie do pianki poliuretanowej, wełny mineralnej lub styropianu i materiały te nie stracą swoich właściwości termoizolacyjnych.

Idealna szczelność = energooszczędność

Kardynalnym błędem inwestorów jest chęć zaoszczędzenia na montażu okien. Wielu próbuje czynność tę wykonywać samodzielnie. Inni zaś nie ustają w pogoni za jak najtańszym „fachowcem”. Jedno i drugie rozwiązanie nie ma najmniejszego sensu. Zwłaszcza, gdy zdecydowaliśmy się na zakup stolarki energooszczędnej. Okna o podwyższonych parametrach termoizolacyjności są przecież już same w sobie droższe od standardowych. Jeśli doszliśmy do wniosku, że jest nas na nie stać – powinniśmy być przygotowani również na wyższe koszty montażu. Koszty te są generowane przez profesjonalne wykonawstwo i konieczność nabycia dobrej jakości materiałów budowlanych. Pamiętajmy też, że tylko odpowiednio zamontowane okno będzie energooszczędne – jeśli zrezygnujemy z ciepłego montażu, wokół okna powstaną mostki termiczne, przez które nastąpią straty ciepła. I inwestycja w energooszczędne okna, przyniesie mniejsze korzyści niż powinna.

Niestety w Polsce wciąż niewielu fachowców w rzeczywistości jest przekonanych, co o słuszności stosowania ciepłego montażu okien energooszczędnych. Często uważa się, że użycie folii lub taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych nie poprawia szczelności w miejscu styku ramy okiennej z murem. Zdarzają się też wykonawcy, którzy wręcz odwodzą inwestora od zamiaru przeprowadzenia montażu stolarki w profesjonalny sposób, twierdząc, że sama pianka PUR w zupełności wystarczy. Należy zdecydowanie podkreślić, że pojęcie „ciepły montaż” nie jest jedynie sprytnym chwytem marketingowym, a jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie mostków termicznych i na oszczędność energii cieplnej w budynkach. Pamiętajmy, że najwięcej ciepła przenika nie przez dobrej jakości okna, a właśnie przez źle zaizolowane szczeliny dylatacyjne, które znajdują się wokół ich konstrukcji. Zatem stwierdzenie, iż szczelność jest równa energooszczędności należy uznać za jak najbardziej właściwe.

 Dowiedz się więcej o oknach energooszczędnych

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl
Dodaj ogłoszenie