Jak wybrać wygodne, bezpieczne i energooszczędne drzwi tarasowe?

Artykuł sponsorowany
Odpowiednio dobrane drzwi tarasowe pomogą nam w wygodnie i bezpiecznie korzystać z uroków naszego "letniego salonu".
Odpowiednio dobrane drzwi tarasowe pomogą nam w wygodnie i bezpiecznie korzystać z uroków naszego "letniego salonu". Vetrex
Biesiadowanie z rodziną i przyjaciółmi, czy relaks z książką na własnym tarasie z pięknym widokiem, to marzenie większości inwestorów realizujących projekt własnego domu. Aby w pełni wykorzystać uroki „letniego salonu”, warto poświecić chwilę na wybór optymalnego systemu okiennego, uwzględniającego potrzeby jego mieszkańców i indywidualne cechy budynku.

Otwieranie – jakie mamy możliwości?

Wśród rozwiązań dedykowanych do wykonywania drzwi tarasowych wymienić można: systemy rozwierno-uchylne, przesuwne i harmonijkowe.

Drzwi rozwierno-uchylne – otwierają się jak skrzydła tradycyjnych okien i posiadają też funkcję uchyłu, umożliwiającą lekkie przewietrzenie pomieszczenia. Taki sposób otwierania zapewnia największą szczelność, więc rozwiązania te polecane są szczególnie do budynków w standardzie energooszczędnym i pasywnym. Tarasowe drzwi rozwierno-uchylne można wykonywać w systemach do realizacji okien elewacyjnych, o ile pozwalają na to jego możliwości konstrukcyjne. Dzięki zastosowaniu w budynku  identycznych profili - możliwe jest  osiągnięcie spójnego efektu estetycznego. Dużym atutem takich rozwiązań jest też stosunkowo niski koszt ich wykonania i montażu.

Drzwi tarasowe rozwierno-uchylne otwierają się jak tradycyjne okna, mają też funkcję uchyłu.
Drzwi tarasowe rozwierno-uchylne otwierają się jak tradycyjne okna, mają też funkcję uchyłu. Vetrex

Drzwi uchylno-przesuwne typu Patio – ich skrzydła po otwarciu chowają się jedno za drugim, nie wchodząc do wnętrza, dzięki temu oszczędzają przestrzeń i pozwalają na swobodniejszą jej aranżację. W ramach tego rodzaju rozwiązań można w dowolny sposób zestawiać kwatery ruchome i stałe, uzyskując efekt, który najlepiej sprawdzi się w danym wnętrzu. Niektóre drzwi przesuwne można wyposażyć w energooszczędne pakiety szybowe, pozwalające uzyskać izolacyjność cieplną na poziomie odpowiednim dla budynków energooszczędnych.

Skrzydła drzwi tarasowych typu Patio chowają się jedno za drugim i nie zajmują miejsca we wnętrzu.
Skrzydła drzwi tarasowych typu Patio chowają się jedno za drugim i nie zajmują miejsca we wnętrzu. Vetrex

Drzwi podnoszono-przesuwne, np. Vetrex Slide 82 - ich skrzydła po otwarciu przesuwają się równolegle do skrzydeł stałych. System ten bazuje na profilach kompatybilnych z szerokimi pakietami szybowymi o współczynniku Ug=0,5 W/m²*K. W efekcie przeszklenia w nim zrealizowane osiągają wyjątkowo korzystne parametry przenikania ciepła. W konstrukcjach przesuwnych można stosować różne schematy otwierania. Dla największych z nich warto zastosować 4-skrzydłowy schemat C, dzięki któremu po rozsunięciu środkowych skrzydeł w przejściu nie pozostaje żaden element. Takie rozwiązanie umożliwia wykonanie konstrukcji z ponad 3-metrowym światłem przejścia.

Drzwi podnoszono-przesuwne dają możliwość stworzenia dużych przeszkleń. Po rozsunięciu skrzydeł powstaje niczym niezakłócone, szerokie przejście.
Drzwi podnoszono-przesuwne dają możliwość stworzenia dużych przeszkleń. Po rozsunięciu skrzydeł powstaje niczym niezakłócone, szerokie przejście. Vetrex

Drzwi harmonijkowe – skrzydła o takiej konstrukcji rozsuwają się na całej szerokości przeszklenia, pozostawiając panoramiczny widok, dlatego szczególnie dobrze sprawdzają się w lokalizacjach z pięknym krajobrazem. Drzwi wykonane w systemie Patio Space, dostępne w ofercie Vetrex, mogą osiągać wymiary nawet do 2500 mm wysokości na 6300 m szerokości i składać się aż z 7 skrzydeł. Tego rodzaju rozwiązania stosowane są również jako system zabudowy wewnętrznej, pozwalające na tymczasowy podział pomieszczeń.

Skrzydła drzwi harmonijkowych rozsuwają się na całej szerokości przeszklenia. Tego typu drzwi można także wykorzystać do zabudowy wnętrz (podziału p
Skrzydła drzwi harmonijkowych rozsuwają się na całej szerokości przeszklenia. Tego typu drzwi można także wykorzystać do zabudowy wnętrz (podziału pomieszczeń). Vetrex

Komfort tkwi w szczegółach

Im wyjście na taras wygodniejsze – tym chętniej korzystamy z uroków wypoczynku na świeżym powietrzu. Wybierając system, w którym wykonane zostaną drzwi tarasowe, warto pamiętać, że im większe przeszklenie planujemy, tym większy jego ciężar należy założyć, co może się wiązać z trudniejszym sterowaniem jego skrzydłami. W przypadku drzwi o wielkopowierzchniowych skrzydłach najlepiej sprawdzą się systemy przesuwne. Są one wyposażane w specjalne mechanizmy ułatwiające otwieranie i zamykanie tj. cichojezdne wózki, na których poruszają się kwatery – w takie elementy wyposażone są np. okna Vetrex Slide 82 i 70, czy aktywne rozwórki z wymuszonym działaniem, stosowane w systemie Vetrex Patio Automatic, dociskające skrzydło do ramy na całej szerokości podczas zamykania i odpychające je podczas otwierania, dzięki czemu nawet większymi drzwiami można poruszać za pomocą jednej ręki. Możliwe jest również w przypadku systemu Vetrex Slide zainstalowanie automatycznego mechanizmu sterowania skrzydłami. Wówczas drzwi poruszają się za pomocą elektrycznego silnika. Takie rozwiązanie należy zaplanować już na etapie zamawiania stolarki, w celu ukrycia w ramie wszelkich kabli i silników.

Niski próg w drzwiach tarasowych to bardzo wygodne rozwiązanie. Minimalizuje ryzyko potknięcia i upadku, ułatwia też wychodzenie na taras osobom mającym
Niski próg w drzwiach tarasowych to bardzo wygodne rozwiązanie. Minimalizuje ryzyko potknięcia i upadku, ułatwia też wychodzenie na taras osobom mającym problemy z poruszaniem się. Vetrex

Docenianym przez wielu inwestorów atutem drzwi tarasowych, są tzw. niskie progi minimalizujące ryzyko potknięcia się i upadku. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne, gdy w domu mieszkają małe, pełne energii dzieci, osoby z trudnościami w poruszaniu się lub gdy chcemy korzystać tarasu jak najczęściej, np. spożywać na nim posiłki. Aby niski próg faktycznie był niski, należy odpowiednio przygotować otwory montażowe i uwzględnić w pomiarach poprzedzających zamówienie stolarki, docelową wysokość posadzki w domu i na tarasie. Naturalnie, najwięcej korzyści z takiego rozwiązania uzyskać można w sytuacji, gdy poziomy posadzki w domu i na tarasie są jednakowe. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem okaże się zastosowanie tzw. poszerzeń systemowych, czyli dodatkowego elementu profilu, montowanego fabrycznie w progowej części drzwi, umożliwiającego instalację konstrukcji na określonym poziomie bez konieczności wykonywania podmurówek i nadający jej odpowiednią stabilność. W systemach Vetrex Slide można tak zamontować konstrukcje, aby próg był praktycznie zlicowany z wewnętrzną podłogą.

Aby korzystanie z drzwi tarasowych było jeszcze bardziej komfortowe, warto też zastosować uszczelkę wypełniającą rowek dolnego części ramy - element ten ogranicza ilość zanieczyszczeń przenoszonych do domu.

Pomoc w wyborze optymalnego rozwiązania i fachowy montaż  zapewniają specjaliści w Autoryzowanych Salonach Sprzedaży Vetrex, których lokalizację można sprawdzić tutaj.

Jak wybrać wygodne, bezpieczne i energooszczędne drzwi tarasowe?

 

Dowiedz się więcej o oknach energooszczędnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl