Jak zamontować okno? Montaż okna warstwowy oraz w ociepleniu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Samo "ciepłe" okno to połowa sukcesu - równie ważny jest ciepły montaż okna.
Samo "ciepłe" okno to połowa sukcesu - równie ważny jest ciepły montaż okna. Soudal
Stosując montaż warstwowy okna lub montaż okna w ociepleniu, ograniczamy powstawanie mostków termicznych wokół okna. Tym samym redukujemy straty ciepła z wnętrza.

Spis treści

Ciepły montaż to warunek energooszczędności okien

Od współczesnych okien wymaga się wysokiej energooszczędności – niski współczynnik przenikania ciepła przez okna (Uw) to jeden z podstawowych parametrów, na które zwracamy uwagę podczas zakupu okien. I słusznie, bo im „cieplejsze” okna kupimy, tym mniejsze rachunki za ogrzewanie będziemy płacić.

Jednak nawet najbardziej energooszczędne okno nie przyniesie spodziewanych oszczędności, jeśli będzie niewłaściwie zamontowane. Na styku ościeżnicy oraz muru powstaną tzw. mostki termiczne, przez które ciepło będzie swobodnie „uciekać”. Dlatego, jeśli zależy nam na ograniczeniu strat ciepła, musimy zadbać także o to, żeby okno było zamontowane w nowoczesny sposób.

Standardowy montaż okna „na pianę i kotwy” nie wystarczy, żeby okna były rzeczywiście ciepłe. Dostępny jest coraz szerszy zakres rozwiązań technicznych, ułatwiających ciepły montaż okien. Ważne jest jednak, żeby osoby montujące okna rzeczywiście je stosowały. Wyjaśniamy na czym polega ciepły montaż okna i po jakie rozwiązania można sięgnąć.

Na czym polega montaż warstwowy okna

Dobrze zamontowane okno musi być stabilnie przymocowane do muru, a także solidnie osadzone w pionie i poziomie. To jednak dopiero początek. Trzeba bowiem także wykonać izolację na styku okna i ściany. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się pianę montażową, która ma właściwości termoizolacyjne.

Jednak problem polega na tym, że jeśli nie zabezpieczy się piany przed działaniem wilgoci – to szybko straci swoje właściwości izolacyjne. W efekcie dojdzie do zawilgocenia ściany i powstawania szczelin, przez które będziemy tracić ciepło.

Rozwiązanie tego problemu jest łatwe – wystarczy zabezpieczyć pianę odpowiednimi taśmami. Od wewnątrz okna stosuje się taśmę paroszczelną (chroni przed wnikaniem pary wodnej zbierającej się w pomieszczeniach), a od zewnątrz – taśmę paroprzepuszczalną (przepuszcza parę wodną i chroni przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz).

To właśnie jest warstwowy montaż okna, zwany również ciepłym montażem okna. Przy montażu warstwowym jest nieco więcej pracy, potrzebujemy też dodatkowych materiałów (taśmy) i jest on droższy od standardowego, jednak okna zamontowane w ten sposób będą rzeczywiście energooszczędne i nie będziemy ponosić kosztów strat ciepła.

Montaż okna w warstwie ocieplenia

Jeśli ściany naszego domu są trójwarstwowe lub dwuwarstwowe z ociepleniem zewnętrznym, możemy też zastosować montaż okna w warstwie ocieplenia. To rozwiązane było pierwotnie stosowane w budownictwie pasywnym, ale jego zalety sprawiły, że upowszechnia się również w standardowych budynkach. Montaż okna w ociepleniu można nazwać odmianą montażu warstwowego.

Różnica polega na tym, że okno jest wysunięte poza lico muru i osadzone w warstwie ocieplenia za pomocą specjalnych elementów. W celu zredukowania mostków termicznych elementy mocujące okno lub tworzące ramę, w którą zostaje ono wbudowane, powinny być wykonane z materiałów nieprzewodzących ciepła – producenci systemów montażowych stosują tu np. profile ze sprasowanej pianki poliuretanowej lub płytki z tworzywa sztucznego. Montaż okna w ociepleniu zapewnia znacznie lepszą izolacyjność cieplną, niż montaż standardowy.

Taśmy stosowane przy montażu okna

Podczas montażu okna w warstwie ocieplenia również stosuje się taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne – tak samo jak przy montażu warstwowym. Warto wiedzieć, że zamiast wyżej wymienionych, można też użyć taśm rozprężnych, które spełniają ich funkcje, a dodatkowo zapewniają izolację termiczną. W ciągu kilku godzin po przyklejeniu taśma rozpręża się w przestrzeni, w której została zamontowana i szczelnie ją wypełnia. Użycie takich taśm skraca czas montażu okna.

Fachowy montaż okna – ciepłe okna przez lata

Montaż okna w ociepleniu wymaga fachowych umiejętności, dlatego powinien być wykonywany przez wykwalifikowanych montażystów.

_– _Koszty tego sposobu instalacji są wyższe niż w przypadku standardowego montażu i w dużej mierze uzależnione od wybranego systemu montażowego oraz specyfiki danej inwestycji – mówi Wojciech Żelechowski, Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ"  – Przy zakupie i instalacji okna zakładamy, że będziemy je użytkować kilkadziesiąt lat. Montaż warstwowy i w warstwie ocieplenia, mimo że droższy od tradycyjnego, w dłuższej perspektywie pozwala na zmniejszenie wydatków poniesionych na ogrzewanie budynku – dodaje ekspert.

Dobrze zamontowane okno będzie ciepłe, szczelne i odporne na warunki atmosferyczne, czy parę wodną powstającą we wnętrzach. Dzięki temu komfort użytkowania takiego okna będzie wyższy, podobnie jak jego żywotność, natomiast koszty ogrzewania domu z tak zamontowanymi oknami – będą niższe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl