Obróbka okien dachowych i lukarn od wewnątrz - jak i czym to zrobić

Paweł Wiśniewski
Wykończenie wnęki okna dachowego można wykonać samodzielnie przygotowując zabudowę lub korzystając z gotowych rozwiązań.
Wykończenie wnęki okna dachowego można wykonać samodzielnie przygotowując zabudowę lub korzystając z gotowych rozwiązań. Fakro
Okna na poddaszu – lukarny i okna dachowe – wymagają od wewnątrz precyzyjnego wykończenia. Podpowiadamy jak i czym wykończyć wnęki okienne.

Wykończenie wnęki okna dachowego - samodzielna zabudowa

Poddasza użytkowe najczęściej zabudowuje się płytami gipsowo-kartonowymi. Mogą tu być wykorzystywane także między innymi płyty gipsowo-włóknowe, sklejka, deski lub płyty OSB. Wnęki okien dachowych wykańcza się tym samym materiałem co skosy poddasza.

Płyty są przykręcane do stalowych profili nośnych, przymocowanych do elementów więźby dachowej. Aby poprawnie zabudować okno, trzeba najpierw wyciąć z płyty gipsowo-kartonowej cztery kawałki odpowiedniego kształtu. Powstanie z nich zabudowa wnęki okiennej. Ważne, aby górna krawędź wnęki skierowana była równolegle do podłogi poddasza, a dolna prostopadle do niej. Pamiętajmy, że płyty okładziny połaci nie powinny łączyć się ze sobą w narożnikach wnęki okiennej. Połączenie powinno wypadać mniej więcej w połowie jej szerokości lub wysokości.

Połączenia płyt w obrębie wnęki wykańcza się identycznie jak w pozostałych miejscach okładziny. W narożniki wewnętrzne wtapia się siatkę wzmocnioną włóknem szklanym lub metalem. Wkleja się ją w warstwę gipsowej masy szpachlowej i szpachluje tą masą tak, żeby przestała być widoczna. Narożniki zewnętrzne można wzmocnić taką samą taśmą lub umieścić tam aluminiowe kątowniki. Po zaszpachlowaniu ich masą gipsową, powstaną równe krawędzie wnęki okiennej, dodatkowo odporne na obtłuczenia.

Szpalety - gotowe elementy do wykończenia wnęki okna dachowego

Do wykańczania wnęk użyć też można gotowych elementów zabudowy, zwanych szpaletami. Dostarczają je producenci okien dachowych. Wykonane są z wodoodpornych, drewnopochodnych płyt laminowanych, w kolorze białym lub imitujących drewno sosnowe. Szpalety dostępne są w kilku podstawowych wymiarach i można je stosować do połaci o nachyleniu od 20 do 75°. Nie zawsze więc będzie je można dostosować do rozmiaru okna i kształtu dachu.

Szpalety skręca się wzajemnie z czterech elementów. Docinając elementy, można zmniejszać ich wysokość przed montażem. Szpalety montuje się do ramy okna i profili bocznych za pomocą specjalnych uchwytów i wkrętów. Po obwodzie wnękę okienną zabudowuje się listwami maskującymi.

Zobacz zdjęcia z montażu szpalety

Wykończenie okna dachowego szpaletą krok po kroku

 1. Po zamontowaniu okna w połaci dachu zakładamy kołnierz paroszczelny oraz odpowiednio docinamy płyty g-k zgodnie z instrukcją montażu.
 2. Skręcamy elementy szpalety i przykręcamy ją do rowków szpaletowych w oknie dachowym.
 3. Oznaczamy na szpalecie grubość ściany. Następnie odkręcamy szpaletę.
 4. Odcinamy zaznaczony fragment szpalety.
 5. Przykładamy szablon, aby wyznaczyć punkt, od którego będziemy odmierzać
  30-centymetrowe odcinki na bocznych elementach szpalety.
 6. Przykręcamy bazy zaczepów, do których wpinane będą wykończeniowe listwy szpalety.
 7. Do dolnej i górnej listwy wykończeniowej montujemy specjalne uchwyty umożliwiające wpięcie ich do bazy zaczepów.
 8. Przykładamy do górnej i dolnej części szpalety listwy wykończeniowe i odznaczamy miejsce do montażu bazy zaczepów. Po odznaczeniu zdejmujemy listwy i przykręcamy zaczepy.
 9. Przykręcamy szpaletę do rowków w oknie.
 10. Montujemy dolną i górna listwę wykończeniową.
 11. Przykładamy boczne listwy wykończeniowe i za pomocą szablonu wyznaczmy miejsce przycięcia ich na odpowiednią długość.
 12. Po docięciu na listwach bocznych montujemy zaczepy i wpinamy listwy boczne.
 13. W miejscach styków listew zakładamy elementy maskujące połączenie.
 14. Dolne i górne aluminiowe profile szpalety maskujemy za pomocą specjalnych listew.
 15. Zamontowana szpaleta we wnęce okiennej.

Wykończenie wnęki lukarny

Lukarny zabudowuje się tym samym materiałem co skosy poddasza. Zazwyczaj są to więc płyty gipsowo-kartonowe, ale może być też sklejka, boazeria, płyty OSB. Elementy okładziny zostają przykręcone do stalowych lub drewnianych elementów konstrukcji nośnej, przytwierdzonych do więźby dachowej. Warto w tym miejscu dodać, że jeśli poddasze wykańczamy boazerią i deski chcemy umieszczać w układzie poziomym, elementy rusztu nośnego trzeba przymocować prostopadle w stosunku do nich.

Płyty gipsowo-kartonowe, sklejkę, OSB i deski mocujemy do konstrukcji nośnej wkrętami. Te do płyt gipsowych powinny być odporne na rdzewienie. Rozstaw wkrętów wynosi około 20 cm. Nie powinny być umieszczane bliżej niż 1,5 cm od krawędzi i narożników. Deski i sklejkę zazwyczaj lakieruje się lub maluje farbą kryjącą.

Problemem może być wykończenie lukarny typu wole oko. Ma ona połać o łukowym kształcie. Jeśli taką samą formę chcemy uzyskać od strony poddasza, trzeba będzie zastosować deski, sklejkę lub płyty gipsowo-kartonowe przystosowane do gięcia.

Pierwszą trudność napotkamy przy budowie rusztu pod łukową okładzinę. Możemy zastosować wąskie pasy cienkiej sklejki, wyginanej i skręcanej warstwowo. Chyba jednak najkorzystniej będzie wykorzystać stalowe profile typu CW, które po równomiernym ponacinaniu da się wygiąć w łuk.

Deski boazeryjne montujemy w układzie prostopadłym do okna. Ustawiając jedną obok drugiej, da się z nich zbudować łukowy sufit lukarny. Najłatwiej to zrobić, stosując cienką sklejkę, którą łatwo się wygina. Trochę trudniej poradzić sobie z płytą g-k, która może wymagać nawilżania podczas wyginania.

Wnękę lukarny zabudowuje się tym samym materiałem co poddasze. Najczęściej są to płyty gipsowo-kartonowe.
Wnękę lukarny zabudowuje się tym samym materiałem co poddasze. Najczęściej są to płyty gipsowo-kartonowe. Katarzyna Laszczak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl