Okna kolankowe. Piękny widok na poddaszu. Montaż okna kolankowego

Wojciech Lechowski
Dzięki oknom kolankowym poddasze jest dobrze doświetlone.
Dzięki oknom kolankowym poddasze jest dobrze doświetlone. Velux
Okna kolankowe to połączenie zalet okien dachowych z walorami standardowej stolarki pionowej. Są świetnym rozwiązaniem zwłaszcza na poddaszach domów z dachami bez okapów. Doświetlają wnętrza i umożliwiają swobodne podziwianie widoków na zewnątrz. Montuje się je w ścianie kolankowej budynku i łączy z oknami połaciowymi.

Zastosowanie okien kolankowych podnosi estetykę pomieszczeń na poddaszu i sprawia, że są one bardzo dobrze doświetlone. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy też zwiększone pole widzenia przez okno, co jest szczególnie pożądane przy niewielkim kącie nachylenia połaci dachowej lub stosunkowo wysokiej ściance kolankowej. W tych dwóch przypadkach nie można bowiem osadzić okna dachowego w taki sposób, by móc swobodnie przez nie wyglądać (okno umożliwia jedynie widok na niebo). Okno kolankowe połączone z dachowym skutecznie rozwiązuje ten problem i pozwala cieszyć się widokami z zewnątrz bez żadnych ograniczeń.

Okna kolankowe produkuje się w wielu wymiarach i z wykorzystaniem różnych materiałów, co zdecydowanie ułatwia dobór właściwego w danym przypadku pro
Okna kolankowe produkuje się w wielu wymiarach i z wykorzystaniem różnych materiałów, co zdecydowanie ułatwia dobór właściwego w danym przypadku produktu. FAKRO

Okno kolankowe = estetyczne i pełne światła poddasze

Okna kolankowe można stosować przy dachach o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni oraz ścianach kolankowych nie niższych niż 85 cm. Składają się one z okna dachowego, zespalanego z tzw. oknem dolnym (pionowym) za pomocą specjalnego kołnierza. Okna dolne osadza się w zewnętrznej ścianie poddasza, która przebiega wzdłuż połaci dachowej.

Okno dachowe jest wówczas niejako przedłużone w dół o dodatkowy element, dzięki czemu zwiększa się pole widzenia i uzyskuje większą ilość światła dziennego w pomieszczeniach poddasza. Element dolny konstrukcji kolankowej może być otwieralny lub nieotwieralny, zarówno w sposób rozwieralny, jak i uchylny.

Choć okna kolankowe są sporo droższe niż doskonale znane większości z nas okna połaciowe, to są sytuacje, które aż proszą się o zastosowanie właśnie tego rozwiązania. To szczególnie przypadki, w których przewidziano dach bez okapu. Wówczas okna kolankowe sprawdzają się wręcz idealnie. Nie dość, ze dobrze wpisują się w bryłę budynku, to zdecydowanie podnoszą też estetykę przestrzeni zlokalizowanej na poddaszu i pozwalają na atrakcyjną jej aranżację. Szczególnie interesująco prezentują się wnętrza, w których zastosowano tzw. portfenetry, czyli przeszklenia od podłogi aż po sufit.

Jak dopasować okna kolankowe do indywidualnych potrzeb?

Okno kolankowe pozwala cieszyć się widokami z zewnątrz bez żadnych ograniczeń.
Okno kolankowe pozwala cieszyć się widokami z zewnątrz bez żadnych ograniczeń. Velux

Okna kolankowe produkuje się w wielu wymiarach i z wykorzystaniem różnych materiałów, co zdecydowanie ułatwia dobór właściwego produktu. Warunkiem jest jednak dopasowanie okna kolankowego do okna dachowego. Muszą one stanowić komplet, aby można  było je ze sobą szczelnie zespolić za pomocą specjalnego kołnierza. Rozmiar stolarki dyktowany jest wysokością ścianki kolankowej. Przy niższych ściankach i niemożliwości odpowiedniego doświetlenia pomieszczenia stosuje się dodatkowo nieotwieralne nadstawki łukowe, które montuje się ponad oknem dachowym.

Okna kolankowe wykonuje się z PCV, drewna klejonego warstwowo bądź drewna powlekanego powłoką poliuretanową. Drewno klejone dobrze sprawdza się w pokojach dziennych, dziecięcych czy w sypialniach. Natomiast okna z PCV i powlekane poliuretanem poleca się stosować w kuchniach i łazienkach, ponieważ są bardziej odporne na działanie wilgoci.

Montaż okien kolankowych

Montaż okien kolankowych (podobnie zresztą co wszystkich pozostałych) warto powierzyć profesjonalistom. Należy bowiem pamiętać, że tylko w takim przypadku zachowamy producencką gwarancję. Będziemy też zwyczajnie pewniejsi, że stolarka została poprawnie osadzona w ścianie kolankowej oraz połaci dachu.

Otwór pod okno kolankowe zawsze powinien być o 2-3 cm szerszy z obydwu boków. Okna te montuje się wyłącznie w zestawach z oknami dachowymi. Jeżeli ściana kolankowa jest wysoka, można zastosować np. dwa okna pionowe. Wówczas łączy się je ościeżnicami i umiejscawia jedno nad drugim. Łączenia poziome (podwójne) wykonuje się za pomocą krokwi pomocniczych oferowanych przez producentów stolarki. W ten sposób powstają tzw. zestawy bliźniacze. Zestaw okien kolankowych należy otoczyć specjalnym kołnierzem i wykonać wokół niego oblachowanie. Uwaga: jeśli planujemy montaż kolejnych okien, konieczne jest zachowanie przerwy konstrukcyjnej.

Okna kolankowe wykonuje się z PCV, drewna klejonego warstwowo bądź drewna powlekanego powłoką poliuretanową.
Okna kolankowe wykonuje się z PCV, drewna klejonego warstwowo bądź drewna powlekanego powłoką poliuretanową. FAKRO

Okna dachowe, będące zestawem okien kolankowych montuje się na łatach montażowych. Wymiary stolarki najlepiej jest dopasować do rozstawu krokwi. Jeśli jednak jest to niemożliwe, dopuszcza się zastosowanie krokwi pośrednich. Zarówno okna pionowe, jak i poziome można grupować zgodnie z założeniami ich producentów. Należy pamiętać, że połączenia muszą być solidne i szczelne.

Jeśli na poddaszu nadal jest mało światła – do dyspozycji użytkowników są jeszcze wspominane już wcześniej nieotwieralne nadstawki. W niektórych przypadkach (zwłaszcza przy niskich ściankach kolankowych) to dodatkowe przeszklenie bywa bardzo przydatne, ponieważ umożliwia prawidłowe doświetlenie pomieszczeń poddasza. Nadstawki mogą mieć formę trójkąta, prostokąta bądź łuku, co nie pozostaje bez znaczenia wobec ostatecznej estetyki wnętrz ze skosami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl