Okna - mycie i konserwacja po zimie

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Wiosną powinniśmy nie tylko umyć okna, ale też sprawdzić ich stan techniczny.
Wiosną powinniśmy nie tylko umyć okna, ale też sprawdzić ich stan techniczny. OKNOPLAST
Wiosenne mycie okien to dobra okazja, aby ocenić stan okien po zimie i wymienić zniszczone elementy.

Okna warto poddać wiosennemu przeglądowi. Po zimie należy dokładnie się im przyjrzeć i sprawdzić, czy mróz, śnieg i wiatr dokonały jakichś zniszczeń. Wiosną okna będą nadal narażone na działanie czynników atmosferycznych. Dobrze zatem odpowiednio je przygotować. Ale co to znaczy?

Zobacz też: Jak szybko i skutecznie wyczyścić rolety i żaluzje (WIDEO)

Mycie okien bez błędów

Na początek powinniśmy dokładnie umyć okna, aby pozbyć się zanieczyszczeń nagromadzonych podczas zimy. Kurz jest szczególnie szkodliwy dla profili, stanowi on bowiem pożywienie dla mikroorganizmów, które tworzą mikropory na powierzchni ramy. W szczeliny te wnika brud i bardzo trudno go później usunąć.

Wybór środków do czyszczenia okien jest bardzo ważny. Ram nie powinniśmy myć wodą z octem, ani żrącymi środkami chemicznymi. Preparaty te mogą nieodwracalnie uszkodzić ramę - odbarwić ją lub zarysować. Najbezpieczniej wybrać do tego celu specjalne preparaty, dostępne w sklepach.

Podczas mycia szyb powinniśmy być szczególnie ostrożni - duże znaczenie ma tu ściereczka - nie może być ona zbyt szorstka, nie powinna też mieć szwów. W przeciwnym razie zarysujemy taflę szkła. Bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku kuchenny ręcznik papierowy lub ircha. Aby uniknąć uciążliwych smug, warto stosować specjalne środki do mycia szyb.

Pamiętaj o okuciach i uszczelkach

Na tym jednak wiosenne mycie okien się nie kończy. Należy jeszcze wyczyścić okucia i uszczelki.
To właśnie na okuciach w górnej części skrzydła zbiera się najwięcej kurzu. Bardzo narażone na zabrudzenia są też uszczelki na dole okna. Do mycia tych elementów możemy spokojnie użyć letniej wody z dodatkiem środka, który wykorzystywaliśmy przy czyszczeniu ram.

Sprawdzamy stan techniczny okien

Czyste okna warto obejrzeć z każdej strony i ocenić ich stan po zimie. Najpierw należy sprawdzić działanie wszystkich metalowych elementów - okuć, klamek i zawiasów. Jeśli otwieranie i zamykanie okna sprawia nam trudność, to znak, że trzeba je wyregulować.

Okucia w dolnej części skrzydła regulują jego prawidłowe położenie względem zawiasów oraz wysokość. Okucia znajdujące się na górze odpowiadają za przenoszenie skrzydła po przekątnej. Zmienić można nie tylko położenie, ale również siłę docisku skrzydła do ramy - wystarczy ustawić okucia bliżej lub dalej uszczelki. Warto pamiętać, że im są one bliżej, tym docisk jest większy, a całe okno szczelniejsze. Dlatego wiosną dobrze jest je poluzować, aby zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza.

Regulacja okuć nie jest trudna, jeśli jednak mamy wątpliwości, jak to zrobić, lepiej wezwać do tego celu specjalistę.
Kiedy wszystkie elementy zostaną już wyregulowane, bądź wymienione, możemy przejść do kolejnego etapu - zabezpieczania. Wiosną okna są szczególnie narażone na deszcz i wiatr, warto zatem ochronić ich metalowe części przed rdzą. Najlepiej nasmarować je oliwą techniczną lub smarami opartymi na silikonie. Bezwzględnie należy unikać środków na bazie kwasów lub żywic, gdyż zamiast zabezpieczyć metalowe części naszych okien wywołają korozję.

Zwróć uwagę na uszczelki

Uszczelki znajdujące się w ramie są najbardziej narażonymi na działanie wiatru i deszczu elementami okien. Pod wpływem czynników atmosferycznych stają się one coraz mniej elastyczne, kruszą się i nie spełniają już swojej funkcji. Jeśli po zimie zauważymy na uszczelkach pęknięcia, trzeba je wymienić, te, które oparły się mrozom - wystarczy nasmarować. Do tego celu można wykorzystać glicerynę lub specjalne preparaty dostępne w salonach sprzedaży.

Uszczelki powinny chronić nasze okna przez lata, dlatego warto wybrać te lepszej jakości. Dobrej jakości uszczelki produkowane z EPDM - materiał odporny na działanie czynników atmosferycznych, szczególnie słońca, wilgoci i pary wodnej. Dzięki temu uszczelki mają dłuższą żywotność - nawet do 50 lat.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl