Montaż i obróbka okna dachowego - jak to się robi

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Montując okna dachowe trzeba pamiętać o izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej wokół okna.
Montując okna dachowe trzeba pamiętać o izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej wokół okna. Fakro
Okna dachowe stanowią spory wydatek dla inwestora dlatego warto, by ich montażem i obróbką zajęli się fachowcy. Dobrze jednak wiedzieć, jak taki montaż powinien wyglądać.

Każdy producent okien prowadzi szkolenia, które umożliwiają ekipom dekarskim bliższe poznanie ich produktów. Przy korzystaniu z pomocy fachowców warto sprawdzić, czy mają odpowiedni certyfikat firmy, której okna połaciowe mają trafić na dach. Każdy producent ma swój zalecany sposób montażu i obróbki okna, przy czym metody montażu mogą się nieznacznie różnić. Dlatego przed przystąpieniem do prac trzeba koniecznie przeczytać instrukcję obsługi.

Osadzenie okna dachowego

Samo wyjęcie okna z kartonu powinno odbywać się niezwykle delikatnie, by nie uszkodzić ostrym narzędziem jego ramy. Karton warto zachować, może się on stać podręczną „stacją roboczą”, która zapobiegnie porysowaniu podłogi przy manewrowaniu oknem.

Po wyjęciu okna z kartonu należy ustawić go w pozycji 120 stopni (czyli „do mycia”) i zdjąć – poprzez odkręcenie pary wkrętów po lewej i prawej stronie – górne oblachowanie naokienne. Po odkręceniu wkrętów oblachowanie powinno się delikatnie wysunąć w górę. Dolne oblachowanie może wymagać odkręcenia nierdzewnego wkrętu, który zwykle znajduje się w narożniku okna.

Po zdjęciu oblachowania należy wyjąć skrzydło z ramy. Czynność tę należy prowadzić z dużą ostrożnością i wyczuciem, aby nie uszkodzić okiennej ramy. Po wyjęciu skrzydła trzeba jeszcze usunąć naramowe uszczelki z gumy i można przystępować do osadzania ramy w więźbie dachowej. To często krytyczny moment montażu. W idealnej sytuacji bowiem odstęp między ramą, a łatami powinien wynosić około 1 centymetra.

Jeśli okno jest węższe niż rozstaw krokwi, między nie trzeba zamontować specjalne łaty montażowe, które dźwigać będą ciężar okna. To standardowo stosowana procedura.

Może okazać się też, że okno ma większe wymiary niż odległość między krokwiami. W tym przypadku konieczne będzie wycięcie ich fragmentu, co jednak narusza spójność konstrukcji dachu, co z kolei powoduje, że koniecznym jest wstawienie tzw. wymianów, czyli konstrukcji, które przeniosą obciążenie wyciętych elementów na sąsiadujące z nimi krokwie.

Oczywiście zanim zamówimy okna powinnyśmy dokładnie sprawdzić odległości między krokwiami, żeby optymalnie dobrać szerokość okna.

Prace wokół okna dachowego

Rama osadzonego w więźbie dachowej okna powinna pozostawiać około 1 centymetrową przestrzeń między nią, a łatami po obu jego stronach. Po wstępnym przykręceniu ramy do więźby trzeba koniecznie sprawdzić poziomicą czy została prawidłowo osadzona. Każdy błąd w tym elemencie montażu „zemści się” na użytkownikach prędzej czy później w postaci na przykład nieszczelności okna. Dopiero po dokładnym wypoziomowaniu ramy należy montować wszystkie pozostałe wkręty.

Z folii paroprzepuszczalnej trzeba wykonać fartuch wokół okiennej ramy, jego montaż zaczynając od dołu okna, a kończąc na jego górnym elemencie. Pod folią wokół okna musi się znaleźć warstwa ocieplenia, a pod nią – folia paroizolacyjna..
Nad oknem, w odległości 50-70 centymetrów, powinna znaleźć się jeszcze rynna odwadniająca, która zapobiega zalewaniu okna deszczówką poprzez odprowadzanie wody na poszycie dachowe.

Pozostaje jeszcze montaż kołnierza uszczelniającego. Zwykle kołnierze wyposażone są w specjalny klej, który ułatwia ich przymocowanie do poszycia dachowego. Boczne i górne elementy kołnierza wkłada się w specjalne rowki w ramie okiennej. Na jej górze montuje się odchlapnik. Na tak przygotowaną ramę nasadza się z powrotem zdjęte wcześniej gumowe uszczelki, a na bokach ramy umieszcza się jeszcze kliny uszczelniające.

Po zamontowaniu okna w ramie należy koniecznie je wyregulować. Prace finalizuje się montażem okiennego oblachowania (tradycyjnie zaczyna się go od dolnych elementów okna). Po zakończeniu prac montażowych trzeba jeszcze sprawdzić jak okno „chodzi” w każdej z przewidzianych pozycji i ewentualnie regulować niedoskonałości.

Obróbka okna dachowego od wewnątrz

Żeby okno dachowe było ozdobą domu potrzebna jest jeszcze jego obróbka od wewnątrz. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe, które dzięki swoim właściwościom pozwalają na zagospodarowanie powierzchni o różnych kształtach i wymiarach. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na staranne ułożenie folii paroizolacyjnej, która chroni przed zawilgoceniem.

Same płyty rozmieszcza się na stelażu z profili stalowych, zaczynając od dolnej i górnej płyty, boczne elementy w kształcie trapezu montując na końcu. Warto pamiętać, że płyt k-g nie przykręca się do ramy okna (uszkodzenie ramy spowoduje utratę gwarancji producenta), a szczelinę między płytą a ramą wypełnia się masą akrylową. Płyty po przykręceniu obrabia się masą do spoinowania płyt, a po wygładzeniu i zagruntowaniu z wierzchu pozostaje już tylko całość pomalować.

Producenci okien polecają do wykończenia okien tzw. szpalety, czyli gotowe elementy wykonane z wodoodpornych płyt laminowanych, które pozwalają na szybkie i bezproblemowe wykończenie okien. Szpalety zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza, dostęp do światła (bo nie ograniczają kąta pod którym wpada do domu światło, a ich biały kolor dobrze odbija słońce), są łatwe w utrzymaniu czystości i umożliwiają odpowiednie wykonanie izolacji wokół okna.

Ze ścianami łączy się je dzięki odpowiednio wyprofilowanym listwom. Szpalety można stosować zarówno w przypadku drewnianych okien jak i tych wykonanych z tworzywa.

Najczęstsze błędy przy montażu okien dachowych i ich skutki

Przeciekanie okna – może mieć źródło w kilku popełnionych błędach, choć najczęściej odpowiada za to nieprawidłowe zamontowanie kątowników montażowych. Dlatego część producentów okien, niejako zapobiegając temu błędowi, fabrycznie montuje kątowniki do okien, co zapobiega pomyłkom. Przeciekanie może mieć też swoje źródło w nieprawidłowym montażu ościeżnicy i połączeniu z folią dachową, najczęściej dlatego, że ta – przy tworzeniu otworu montażowego została zbyt mocno przycięta.

Dość częstym błędem spotykanym przy montażu okien dachowych jest również uszkodzenie delikatnego wbrew pozorom oblachowania okna. Niekiedy ekipy działając z dobrymi zamiarami dokręcają maksymalnie wkręty, przez co uszkadzają oblachowanie. To wrażliwe jest również na błędy w składowaniu i transporcie, w trakcie którego może się powyginać, utrudniając czy uniemożliwiając prawidłowy montaż.

Niekiedy oblachowanie uszkadzane jest też przy okazji montażu pokrycia dachowego.Sporo kłopotów przysparza zły wybór kołnierza uszczelniającego, który powinno dobierać się pod względem planowanego pokrycia dachu. Inny kołnierz powinien być stosowany do dachów z blachy płaskiej, a inny do dachów z blachy falistej, z dachówki z wysokimi profilami, czy karpiówki.

Niedopuszczalne jest stosowanie kołnierza wykonanego z najpopularniejszego materiału - aluminium do dachów pokrytych miedzianą blachą, bo te metale wchodzą ze sobą w reakcję.

Aby prawidłowo wybrać kołnierz, wystarczy sprawdzić model okna, jego kolor i rozmiar, a  także rodzaj poszycia dachowego, na którym ma być montowany – producenci okien dysponują szeroką paletą dedykowanych swoim produktom kołnierzy, co wykluczy problem niedopasowania przy montażu okna.

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl