Montujemy osłony okien - markizy do okien pionowych [VIDEO]

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Montaż markizy do okna pionowego nie jest skomplikowany, a dzięki niej pomieszczenia pomieszczenia będą się mniej nagrzewały.
Montaż markizy do okna pionowego nie jest skomplikowany, a dzięki niej pomieszczenia pomieszczenia będą się mniej nagrzewały. Fakro
Markizy do okien pionowych skutecznie chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem się, a ich montaż nie jest skomplikowany. Podpowiadamy jak zamontować markizy.

Ochrona przed upałem, czyli skuteczne osłony okienne

Osłony okienne pełnią kilka funkcji – chronią przed słońcem, zapewniają prywatność, a odpowiednio dobrane – dekorują pomieszczenie. Jednak jest jeszcze jeden ważny aspekt, który zależy od osłon okiennych, czyli ochrona przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Jak z tych „zadań” wywiązują się popularne żaluzje i rolety wewnętrzne? Działają bez zarzutu, jeśli chodzi o możliwość regulacji dopływu światła, ochronę przed wzrokiem przechodniów, czy sąsiadów oraz walory dekoracyjne. Natomiast w małym stopniu chronią przed nagrzewaniem się pomieszczeń (stosunkowo najlepiej robią to rolety wewnętrzne termoizolacyjne). Problem polega na tym, że osłony wewnętrzne działają, kiedy ciepło wniknie już do pomieszczenia przez szybę. Dlatego, jeśli zależy na tym, żeby dom nie nagrzewał się latem, powinniśmy wybrać osłony okienne, montowane od zewnątrz. Są one do ośmiu razy skuteczniejsze w tym zakresie, niż osłony wewnętrzne.
Do wyboru mamy znane od lat rolety zewnętrzne oraz bardziej nowoczesne – markizy do okien pionowych. Rolety zewnętrzne mają wiele zalet, ale też jedną poważną wadę – kiedy są opuszczone, zupełnie zasłaniają okno, odcinając nas od światła dziennego i widoku. Tego mankamentu są pozbawione markizy – są one wykonane z siatki, która przepuszcza światło, daje też widok na zewnątrz, a jednocześnie chroni przed gorącem. Przy okazji – służy jako moskitiera.
– _Zaletą użycia markizy okiennej jest także to, że zacienia ona wnętrze, zapewniając prywatność, a jednocześnie umożliwia widoczność na zewnątrz. W chronionym przez nią pomieszczeniu w ciągu dnia jest więc wystarczająco jasno i nie trzeba już włączać sztucznego oświetlenia _– mówi Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu FAKRO.

Montaż markiz do okien pionowych

W markizy do okien pionowych możemy wyposażyć okna w domu, ale też w mieszkaniu. Ponieważ są one dostępne w wersji zasilanej solarnie, nie ma potrzeby montażu żadnych kabli itp. Nie ma więc problemu z ich montażem w wykończonych już pomieszczeniach. W dodatku mocuje się je albo do ramy okna, albo do wnęki szpaletowej (węgarków, czyli ścian wokół otworu okiennego). Montaż wykonuje się z wnętrza pomieszczenia i poza wkrętarką, poziomicą i miarką, nie są potrzebne żadne dodatkowe narzędzia (przyda się jedynie drabinka). Wszystkie akcesoria, niezbędne do montażu markizy, znajdują się w zestawie a nią.
Montaż sprowadza się do zamontowania kasety markizy (ułatwiają to uchwyty montażowe), przymocowaniu prowadnic bocznych za pomocą wkrętów. Ważne jest dokładne wypoziomowanie kasety górnej, natomiast prowadnice boczne muszą być spionowane. Szczegóły montażu można zobaczyć na poniższym filmie.

[b] 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl