Osłony na okna i balkony w bloku. Możliwości i koszty

Wojciech Lechowski
Takie osłony okienne to rozwiązanie malownicze, lecz prowizoryczne. Warto pomyśleć o bardziej profesjonalnych osłonach.
Takie osłony okienne to rozwiązanie malownicze, lecz prowizoryczne. Warto pomyśleć o bardziej profesjonalnych osłonach. Paweł Relikowski
Powodów skłaniających do stosowania osłon okiennych czy balkonowych jest wiele. Najczęściej osłaniamy przeszklenia przed słońcem, zimnem oraz włamaniem. Jeśli dodatkowo mieszkamy w bloku, za wszelką cenę staramy się też uniknąć wścibskich spojrzeń z bliższego lub dalszego sąsiedztwa. Poniżej o możliwościach i kosztach osłonięcia okien i balkonów w naszych mieszkaniach.

Osłony okienne i balkonowe można zasadniczo podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Zastosowanie pierwszych z nich jest zwykle tańsze i prostsze w realizacji. Jednak osłony wewnętrzne nigdy nie są tak skuteczne jak ich odpowiedniki do montażu od zewnątrz. Dlatego (zwłaszcza w niektórych przypadkach) lepiej jest ponieść wyższe koszty inwestycyjne, dopełnić wymaganych formalności i zdecydować się na porządne rolety zewnętrzne czy profesjonalną zabudowę balkonu. Oczywiście nie oznacza to, że osłony stosowane od wewnątrz są kompletnie do niczego. W pewnych sytuacjach dobrze pełnią swoje funkcje i w zupełności wystarczają.

Osłona okien i balkonów od wewnątrz – tradycyjne zasłony

Choć mawia się, że tradycyjne materiałowe zasłony okienne już dawno temu wyszły z mody, to w wielu domach wciąż się je stosuje. Bardzo często jest to nieodzowny element dekoracyjny i jednocześnie użytkowy. Wprawdzie tkaniną zawieszoną na karniszach nie ochronimy naszego dobytku przed kradzieżą, ale można nią osłonić szyby okienne i balkonowe przed zaglądaniem do naszego mieszkania przez osoby postronne oraz przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a także zimnem. Wymienione funkcje najlepiej spełnią grubsze tkaniny zasłonowe (np. welur, aksamit, żakard itp.). Jeśli dodatkowo wybierzemy ich ciemniejsze odcienie, uzyskamy możliwość zaciemnienia wnętrza (np. na czas oglądania telewizji).

Ceny oferowanych aktualnie zasłon są bardzo zróżnicowane. Na rynku jest wiele produktów gotowych, które wystarczy wyjąć z opakowania i zawiesić na karniszu. Koszt pojedynczej zasłony to często zaledwie 20-30 zł. Warunkiem jest jednak dopasowanie jej wymiarów do formatu okna i rozpiętości karnisza. W wielu przypadkach lepiej jest zdecydować się na kupno tkaniny na metry i zlecenie uszycia zasłon o pożądanych rozmiarach. Przy tej opcji trzeba liczyć się z większym wydatkiem (kilkuset złotych), ale można spodziewać się efektownej i praktycznej dekoracji okiennej.

Rolety i zasłony wewnętrzne ochronią przed słońcem tylko wtedy, jeśli będą wykonane z odpowiednio grubych tkanin.
Rolety i zasłony wewnętrzne ochronią przed słońcem tylko wtedy, jeśli będą wykonane z odpowiednio grubych tkanin. Prakto

Rolety i żaluzje wewnętrzne na okna i balkony

To obecnie chyba najpopularniejszy sposób na osłonę przeszkleń przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Żaluzje wewnętrzne (zarówno poziome, jak i pionowe), choć przez lata sprawdzały się dobrze, obecnie powoli odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajmują wszechobecne rolety i roletki. Wybór tego rodzaju produktów jest tak szeroki, że trudno omówić je szczegółowo w pojedynczym akapicie. Warto jednak nadmienić, że rozróżnia je przede wszystkim jakość i przeznaczenie.

W roli osłon przeciwsłonecznych najlepiej sprawdzają się rolety z dodatkową warstwą materiału, który odpowiedzialny jest za odbijanie promieniowania i tym samym ograniczanie nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Rolety tego typu mogą zaciemniać wnętrza lub też nie. Ciekawą propozycją rynkową są produkty zwane powszechnie „dzień-noc”, które posiadają możliwość regulowania przepuszczalności naturalnego światła.

Jeśli nasze mieszkanie jest usytuowane w taki sposób, że słońce nie jest szczególnie dokuczliwe i zależy nam jedynie na zasłanianiu szyb okiennych i balkonowych w celu zachowania prywatności, nie musimy kupować drogich rolet. Wystarczy, że zaopatrzymy się w zwykłe osłony tekstylne, których ceny rozpoczynają się już od około 20 zł za sztukę. Pamiętajmy jednak, że ostateczny koszt każdej rolety kształtowany jest przez jej wymiar.

Zupełnie odrębnym rodzajem osłon wewnętrznych są rolety rzymskie. To wyroby szyte na miarę z wybranych tkanin bądź dostępne w wersji gotowców. Rolety rzymskie są aktualnie bardzo modne i coraz chętniej stosowane. W zależności od wdrożonych zabiegów mogą być bardziej lub mniej dekoracyjne. Niektóre z nich dobrze pełnią funkcję przeciwsłoneczną i zaciemniającą. Ceny wyższej jakości rolet rzymskich (w zależności od zastosowanego materiału i wymiarów) rozpoczynają się od około 150 zł.

Parasole i parawany do osłony balkonów

Zastosowanie parasola ogrodowego czy przenośnego parawanu na balkonie nie jest zbyt dużym wydatkiem finansowym, a daje pewną ochronę przed żarem lejącym się z nieba. Na polskich blokowiskach elementy te po kilkudniowych upałach wyłaniają się niczym grzyby po deszczu. I nic dziwnego, bo nie tylko nie kosztują majątku, ale również nie sprawiają żadnych trudności montażowych. Parasole ustawia się w dołączonych do nich postumentach bądź mocuje do barierki. Parawan wystarczy rozłożyć, kierując go w stronę padania promieni słonecznych.

Klasyką są parasole okrągłe, które w zależności od jakości wykonania i wielkości można nabyć już od 20-50 zł za sztukę. Jednak wybór tego typu parasola na balkon nie jest najlepszym pomysłem. Na typowych blokowych balkonach, które przeważnie są prostokątne dużo lepiej sprawdzają się osłony czworoboczne. Dobrze wpisują się w osiedlowy krajobraz i dają więcej cienia. Za czworoboczny parasol wyższej jakości trzeba zapłacić około 200 zł. Podobnie może kosztować przenośny parawan balkonowy.

Jako osłony balkonów w blokach najlepiej sprawdzają się parasole czworokątne. Jednak są one droższe od okrągłych.
Jako osłony balkonów w blokach najlepiej sprawdzają się parasole czworokątne. Jednak są one droższe od okrągłych. Katarzyna Laszczak

Osłony balkonowe na barierki

Wybór osłon balkonowych na barierki jest tak samo szeroki co oferta rolet wewnętrznych. Produkty te mają różnorodną postać i wykonuje się je z bardzo różnych materiałów – od trzciny, wikliny czy włókien bambusowych, poprzez tworzywa sztuczne, aż po nowoczesny technorattan oraz ekskluzywne szkło. Równie szeroki jest przedział cenowy dostępnych osłon na balkon. Koszt nabycia najprostszej maty może zamknąć się w kilkudziesięciu złotych, podczas kiedy osłonięcie balkonu np. szkłem może wygenerować wydatki idące w tysiące złotych.

Ciekawostką w zakresie osłon balkonowych na barierki są wyroby z wodoodpornego tworzywa sztucznego, które posiadają różnorodne nadruki. Interesująco się prezentują, nie sprawiają trudności montażowych i nie mają wygórowanych cen. Osłona na standardowy blokowy balkon nie powinna kosztować więcej niż 100-150 zł.

Niezależnie jednak od rodzaju omawianych w tym miejscu osłon, należy pamiętać, że zacieni ona balkon jedynie od dołu (w miejscu występowania barierki). Wprawdzie jest to jakiś sposób na podglądaczy, ale nie na warunki pogodowe. Wiatr, deszcz czy słońce niestety nadal będą nam dokuczać.

Markizy i zadaszenia

Każde zadaszenie znajdujące się ponad balkonem to ochrona przede wszystkim przed deszczem. Jednak prawidłowa konstrukcja ograniczy również częściowo dopływ promieni słonecznych oraz wiatru.

Zadaszenia balkonów najczęściej wykonuje się z płyt z poliwęglanu komorowego. Materiał ten osadzony jest w aluminiową lub stalową konstrukcję, którą przeważnie można zamontować samodzielnie. Tego rodzaju zadaszenia to produkty systemowe, czyli nadające się do zespalania w segmenty o dowolnych rozmiarach. Koszt daszku zależny jest zatem od wielkości balkonu, choć na ogół jest to kilkaset złotych.

Nieco tańsze są markizy balkonowe, za pomocą których można tworzyć tak zadaszenia, jak i stosować je w postaci pionowych rolet. Niektórymi modelami steruje się automatycznie. Większość dostępnych aktualnie produktów ma ciekawe wzornictwo i dobrze sprawdza się w użytku. Markizy chronią skutecznie przed słońcem i wiatrem oraz stanowią ozdobę balkonu.

Rolety zewnętrzne na okna i drzwi balkonowe

Rolety zewnętrzne stanowią barierę dla słońca i potencjalnych podglądaczy oraz są przeszkodą przy ewentualnym włamaniu. Choć należy pamiętać, że nie wszystkie rolety zewnętrzne są antywłamaniowe. Aby takimi były, muszą być wykonane z grubszych materiałów i mieć odpowiednie zabezpieczenia. Pamiętajmy też, że i one nie zabezpieczają w stu procentach przed włamaniem, ale znacząco je utrudniają.

Jednak właściwie wszystkie rolety zewnętrzne chronią przed hałasem pochodzącym z zewnątrz oraz przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Ponadto ograniczają straty ciepła w okresie zimowym i pozwalają całkowicie zaciemnić pomieszczenie o dowolnej porze dnia. Stąd też na montaż tego typu osłon decyduje się coraz więcej osób.

W mieszkaniach w blokach najczęściej znajdują zastosowanie rolety elewacyjne (natynkowe), których kaseta zlokalizowana jest na zewnątrz istniejącego muru. Cena tych produktów uzależniona jest od ich wymiarów. Najczęściej za pojedynczą osłonę trzeba jednak zapłacić przynajmniej kilkaset złotych.

Osłony zewnętrzne okien, np. rolety wyjątkowo skutecznie chronią wnętrza przed nagrzewaniem się (zatrzymują ciepło zanim zdąży wniknąć do wnętrza).
Osłony zewnętrzne okien, np. rolety wyjątkowo skutecznie chronią wnętrza przed nagrzewaniem się (zatrzymują ciepło zanim zdąży wniknąć do wnętrza). Anwis

Profesjonalne zabudowy balkonów

Mowa jest o systemowych, szklanych rozwiązaniach, które pozwalają na komfortowe użytkowanie balkonu przez okrągły rok. Najczęściej decydują się na nie właśnie użytkownicy mieszkań blokowych, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Zabudowy balkonów pozwalają niejako powiększyć salon i sprawić, że mieszkanie staje się przestronniejsze. Są praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Poszczególne panele można dowolnie składać i rozkładać.

Na zasłoniętym balkonie nigdy nie pada deszcz i nie szaleje wiatr. W zimie można liczyć na mniejsze straty ciepła. Zaś w lecie (przy zastosowaniu odpowiednich osłon przeciwsłonecznych) na obniżenie temperatury we wnętrzach. Trzeba jednak pamiętać, że zabudowa balkonu (w zależności od jego długości) jest dość kosztowna (nawet kilka tysięcy złotych). Ponadto wymaga dopełnienia odpowiednich formalności (zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl