Zabudowany balkon. Jaki system zabudowy balkonu wybrać?

Wojciech Lechowski
Zabudowa balkonu sprawi, że zyskamy nowe pomieszczenie w mieszkaniu, które możemy wykorzystać na różne sposoby.
Zabudowa balkonu sprawi, że zyskamy nowe pomieszczenie w mieszkaniu, które możemy wykorzystać na różne sposoby. Katarzyna Laszczak
Zabudowany balkon stwarza cały szereg nowych możliwości aranżacyjnych oraz przyczynia się do zwiększenia metrażu mieszkania. Do wyboru mamy systemy zabudowy ramowe i bezramowe.

Zabudowa balkonu w systemie ramowym

Zabudowy balkonów w systemie ramowym są w Polsce znane dłużej i stosowane częściej przez użytkowników. Powodem jest głównie niższy koszt ich wykonania. Są to systemy przesuwne, w których ramy okienne stanowią najczęściej profile z aluminium. Jako przeszklenia można stosować różnorakie rodzaje szyb. Zamontowane w ten sposób przeszklenia przesuwają się w obie strony na specjalnych łożyskach usytuowanych w konstrukcji zabudowy balkonu. Przeszklenia są wyposażone w tzw. samozamykacze, które uniemożliwiają otwarcie się poszczególnych elementów zabudowy na skutek silniejszych podmuchów wiatru lub działania osób niepowołanych.

Zabudowa ramowa balkonu dobrze izoluje od deszczu oraz wiatru, a ponadto jest bezpieczna w użytkowaniu dla najmłodszych. Liczba okien zależy od długości balkonu, co wpływa jednocześnie na koszty związane z wykonaniem zabudowy. Okna można montować od podłogi do sufitu lub od wysokości balustrady do sufitu. Na wykończenie ściany balkonu od dołu, tj. do wysokości balustrady istnieje wiele sposobów. Jednak za najtańsze i za razem bardzo praktyczne rozwiązanie uchodzą panele z PVC. Jednocześnie stosowane bywa także szkło lub płyty z poliwęglanu komorowego. Ponad zabudową warto wykonać choćby niewielkie i równie lekkie zadaszenie balkonu.

Zabudowy oparte na konstrukcji aluminiowej nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Warto jednak zaznaczyć, że wraz z upływem czasu materiał utlenia się i nieco matowieje. Jeśli zabudowa jest wykonana w sposób prawidłowy – nie ma problemu z myciem okien, ponieważ można je wyjąć poprzez delikatne uniesienie ku górze. Zabudów ramowych nie wykonuje się jedynie na balkonach zaokrąglonych, gdyż wówczas wyglądają one nieestetycznie i szpecą bryłę budynku. W przypadku balkonów łamanych – nie ma przeciwwskazań do zastosowania zabudowy ramowej.

Zabudowa bezramowa balkonu

Systemy bezramowe zabudowy balkonów opierają się na zastosowaniu tafli szkła hartowanego o grubości 6, 8 lub 10 mm. Nie ma w nich jakichkolwiek profili pionowych, a poszczególne elementy zabudowy są od siebie niezależne. Szkło hartowane jest bardzo wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych, a w razie stłuczenia nie stanowi zagrożenia dla przechodniów znajdujących się pod zabudowanym balkonem. W systemie bezramowym możliwe jest ułożenie okien w taki sposób, aby tworzyły zupełnie niewidoczną i jednolitą płaszczyznę. Po złożeniu wszystkich paneli powstaje wąski szklany pakiet, umiejscowiony na jednej ze ścian bocznych balkonu. W ten sposób uzyskuje się swobodny przepływ świeżego powietrza w słoneczne i pogodne dni. Tafle szkła można montować w prowadnicach usytuowanych na suficie i posadzce lub suficie i poręczy balustrady.

Systemy bezramowe są niezwykle funkcjonalne i zapewniają komfortowe korzystanie z balkonu o każdej porze roku. Szczelność zabudowy zapewniają uszczelki z tworzywa sztucznego. Zabudowa nadaje się również na balkony zaokrąglone, gdyż panele szklane bez kłopotu przejeżdżają po łukach oraz narożach.

**Przeczytaj też:

Drzwi tarasowe o niskim progu

**

Dlaczego warto zabudować balkon

O korzyściach wynikających z posiadania zabudowanego balkonu można mówić właściwie w nieskończoność. Profesjonalnie wykonane zabudowy są szczelne, trwałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wszystko to powoduje, że balkon może być praktycznie wykorzystywany również w sezonie zimowym. Obydwa systemy, tj. zarówno ramowy, jak i bezramowy można zamykać od wewnątrz, co podnosi jakość zabezpieczenia mieszkania przed włamaniem. Zabudowa zmniejsza również zapotrzebowanie na ogrzewanie mieszkania, jak również ogranicza hałas docierający do niego z ulicy. Balkon można przeznaczyć na przydomową oranżerię lub wykorzystać jako kącik wypoczynkowy. Trzeba jednak pamiętać, że zabudowa ma sens jedynie wówczas, kiedy zostanie wykonana przez profesjonalną firmę. Nie warto w tym przypadku oszczędzać i zatrudniać do pracy byle kogo, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo oraz zdrowie i życie ludzkie. Warto zdawać sobie sprawę, że brak rękojmi, czy gwarancji od firmy wykonawczej przenosi odpowiedzialność za zabudowę na samego inwestora.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl