Zadaszenia drzwi - praktyczna i estetyczna ochrona przed pogodą

Wojciech Lechowski
Daszek nad drzwiami chroni nas i powierzchnię drzwi przed intensywnymi opadami.
Daszek nad drzwiami chroni nas i powierzchnię drzwi przed intensywnymi opadami. Robelit
Daszek nad drzwiami wejściowymi chroni przed deszczem, śniegiem, przenikliwym wiatrem, a także przed zbyt intensywnym słońcem. Dzięki niemu możemy w spokoju poszukać kluczy i otworzyć drzwi.

Pomysłów na daszek nad wejściem jest mnóstwo. Funkcje daszku może pełnić fragment tarasu, czy podstawa balkonu zawieszonego nad wejściem, lecz daszek może być również efektownym, samodzielnym detalem architektonicznym.

Konstrukcja zadaszenia drzwi

Daszek nad drzwiami można wykonać z elementów dachowych lub zdecydować się na gotową, lekką konstrukcję.
Daszek nad drzwiami można wykonać z elementów dachowych lub zdecydować się na gotową, lekką konstrukcję. Robelit

Tradycyjne daszki mają formę spadzistego lub prawie płaskiego dachu, z mniej lub bardziej wysuniętymi okapami. Daszki spadziste wykonywane są jako konstrukcje drewniane oparte bezpośrednio na ścianach domu lub na słupach ganku i pokrywane takim samym lub podobnym materiałem jak dach. Daszki płaskie można budować jako konstrukcje drewniane lub metalowe, przykryte deskami albo płytami wiórowymi OSB. Jako ostateczne pokrycie stosuje się papę termozgrzewalną, gonty bitumiczne, blachę, dachówki, płyty faliste. Na rynku jest również dostępna bogata oferta gotowych rozwiązań daszków. Producenci oferują daszki na konstrukcjach drewnianych, aluminiowych i stalowych. Pokryciem może być tworzywo sztuczne, hartowane szkło, dachówki, płyty akrylowe i poliwęglanowe. Gotowe daszki oferowane są w niemal nieograniczonym asortymencie kształtów - proste, spadziste, łukowate, półokrągłe, łamane. Dodatkowo często można nabyć daszek w wersji z rynnami, czy bocznymi osłonami zastępującymi wiatrołap.

Daszki nad drzwiami, a prawo budowlane

Niezależnie od rodzaju daszku jaki wybierze się do domu warto pamiętać, że powinien on pasować do architektury i wystroju budynku. Ponadto zgodnie z Prawem budowlanym daszki o lekkiej konstrukcji można stosować jedynie w budynkach niskich, o wysokości do 12 m lub dwóch kondygnacjach nadziemnych. W wyższych budynkach trzeba budować daszki o wzmocnionej konstrukcji, z solidnymi wypełnieniami z blachy stalowej lub hartowanego szkła, zdolne wytrzymać upadek z wysokości 12 m ciężaru o wadze 50 kg.
Właściciele domków jednorodzinnych, jeśli projektant nie przewidział daszków, mają niemal nieograniczoną swobodę. Gotowe daszki o lekkiej konstrukcji montuje się do ścian za pomocą kołków rozporowych, na ramach lub odciągach -  nie potrzeba do tego fachowca, a oferta na rynku jest bardzo szeroka.

Wykończenie zadaszenia - ważne detale

Montując zadaszenie drzwi musimy pamiętać o nadaniu mu kilkustopniowego spadku.
Montując zadaszenie drzwi musimy pamiętać o nadaniu mu kilkustopniowego spadku. Robelit

Niezależnie od typu daszku i materiałów z jakich zostanie zbudowany należy pamiętać, że daszek powinien być wykonany z 3-5 procentowym spadkiem, co zapewnia prawidłowe odprowadzanie wody. Ściany domu w miejscu styku z połacią daszku muszą być zabezpieczone przed ściekającą wodą. W przypadku rozwiązań klasycznych najczęściej stosuje się fartuchy z blachy lub profile bitumiczne - zależnie od rodzaju materiału jakim jest pokryty daszek. W lekkich konstrukcjach do samodzielnego montażu producenci najczęściej proponują uszczelki gumowe, silikonowe lub z pianek poliuretanowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl