Montaż drzwi wejściowych metodą ciepłego montażu

Redakcja
Drzwi zewnętrzne, żeby były rzeczywiście "ciepłe" muszą być odpowiednio zamontowane.
Drzwi zewnętrzne, żeby były rzeczywiście "ciepłe" muszą być odpowiednio zamontowane. Blachy Pruszyński
Na jakim etapie budowy należy zamontować drzwi zewnętrzne?  Czy wymagają one specjalnego uszczelnienia? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli poniższy artykuł.

Prawidłowo zamontowane drzwi wejściowe nie dopuszczą do strat ciepła w budynku, a także zabezpieczą dom przed niekorzystnym działaniem wilgoci.  Miejsca szczególnie narażone na utratę ciepła w budynku to okolice otworów okiennych i drzwiowych. Właśnie tam najczęściej powstają mostki termiczne (inaczej nazywane mostkami cieplnymi), które negatywnie wpływają na właściwości cieplne całego domu.

Jeśli podczas budowy zaniedbamy te newralgiczne z punktu widzenia termoizolacyjności miejsca, w niedługim czasie możemy spodziewać się m.in. przemarzania, rozwoju pleśni na murach, nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu czy też wysokich rachunków za ogrzewanie. Niemiłych dla zdrowia i domowego budżetu skutków można jednak uniknąć, stosując ciepły montaż okien i drzwi zewnętrznych.

Kiedy montować drzwi zewnętrzne?

W przypadku montażu drzwi zewnętrznych – szczególnie drewnianych – niezwykle istotne jest przeprowadzenie go na odpowiednim etapie budowy domu. Ważne jest, żeby drzwi zewnętrzne montować po zakończeniu mokrych prac budowlanych wewnątrz budynku, a więc po otynkowaniu i wykonaniu posadzek oraz ich osuszeniu. Przed przystąpieniem do kolejnych prac należy również oczyścić i – za pomocą specjalistycznych środków – zagruntować mur, na którym zamontowana będzie ościeżnica drzwi wejściowych.

Co między ościeżnicą drzwi wejściowych a murem

Zastosowanie w miejscu łączenia ościeżnicy z murem wyłącznie pianki uszczelniającej zazwyczaj nie wystarcza do zabezpieczenia drzwi przed nadmierną utratą ciepła. Piana ta podczas długiego kontaktu z wilgocią traci swoje właściwości termoizolacyjne. Piankę należy zatem skutecznie ochronić przed wilgocią. Aby uniknąć przenikania wilgoci z wnętrza mieszkania w kierunku pianki termoizolacyjnej, należy zastosować specjalne taśmy paroizolacyjne. Jeden brzeg taśmy należy przykleić bezpośrednio do muru, drugi zaś do ościeżnicy.
Równie ważne jest zabezpieczenie łączenia ościeżnicy z murem od zewnętrznej strony budynku. Negatywny wpływ deszczu, śniegu, promieni słonecznych czy wilgoci powietrznej zniwelować można stosując paroprzepuszczalne lub rozprężne taśmy. Aby zamknąć mostki termiczne, całość połączenia najlepiej obrobić termoizolacją w postaci węgarka ze styropianu lub wełny mineralnej, próg zaś należy zaizolować przy użyciu taśm bitumicznych lub innych nieprzepuszczających wody.

Szczelne drzwi i okna? Pamiętaj o wentylacji

Dążenie do jak największej szczelności okien czy drzwi z pewnością niesie ze sobą pozytywny bilans cieplny dla całego budynku. Jeśli jednak nie zadbamy o odpowiednią wentylację domu, możemy więcej stracić niż zyskać. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w niewentylowanym mieszkaniu sprzyja rozwojowi grzybów czy pleśni, które wpływają na nasze zdrowie. Zawilgoconym mieszkaniom towarzyszy ponadto nieprzyjemny, gnilny zapach, a także skraplająca się na szybach czy lustrach woda.
Najskuteczniejszym sposobem walki z wilgocią w zabezpieczonych przed utratą ciepła budynkach jest wentylacja rekuperacyjna. Polega ona na sterowaniu przepływem powietrza przez poszczególne pomieszczenia i odzyskiwaniu dużej części zużytego ciepła.

Dobrze przeprowadzony montaż drzwi wejściowych to nie tylko ich wstawienie i zakotwienie w murze. W procesie tym równie istotna jest prawidłowa termo- i hydroizolacja połączenia ościeżnicy z murem, a także zapewnienie budynkowi odpowiedniej wentylacji. Jeśli zatem rzeczywiście zależy nam na przeprowadzeniu ciepłego montażu drzwi zewnętrznych, powinniśmy z równą dbałością zadbać o te trzy niezwykle ważne elementy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl