Jakie drzwi zewnętrzne wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Drzwi zewnętrzne powinny być przede wszystkim na tyle bezpieczne, aby żaden złodziej nie mógł przez nie wejść do domu. Ale pamiętajmy, że przez drzwi ucieka więcej ciepła niż przez ścianę.
Drzwi zewnętrzne powinny być przede wszystkim na tyle bezpieczne, aby żaden złodziej nie mógł przez nie wejść do domu. Ale pamiętajmy, że przez drzwi ucieka więcej ciepła niż przez ścianę. Internorm
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Propozycje producentów drzwi jest wiele. Drzwi wejściowe to pierwszy element naszego domu, który widzą nasi goście i sąsiedzi. Ich wygląd może dużo powiedzieć o klimacie panującym wewnątrz. Aby jednak nam służyły na lata pamiętajmy także o innych parametrach.

Na rynku dostępne są drzwi zewnętrzne wykonane z różnych materiałów. Oferowane są w wielu wzorach, kolorach, rodzajach wykończenia. Wybór tych elementów to sprawa gustu - ogólną zasadą jest to, że drzwi zewnętrze powinny po prostu pasować do stylu i wykończenia domu. Natomiast pozostają jeszcze parametry, które zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo, komfort cieplny oraz wygodne korzystanie z drzwi. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając drzwi zewnętrzne?

Bezpieczne drzwi zewnętrzne

Nasz dom możemy wyposażyć także w drzwi o podwyższonej odporności na włamanie. Do wyboru mamy drzwi kilku klas - od RC1 do RC6, przy czym za drzwi bezpieczne uznaje się te klas RC3 i 4 (drzwi wyższych klas nie montuje się w domach). Takie drzwi mają specjalną konstrukcję (nie tylko samego skrzydła, ale wszystkich elementów), utrudniającą sforsowanie ich przez włamywaczy.

Wymiary drzwi zewnętrznych

Minimalne wymiary drzwi zewnętrznych określają przepisy (Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie § 62.1)._ _Zgodnie z nimi drzwi wejściowe do budynków i mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej 0,9 m szerokości x 2 m wysokości. W przypadku drzwi dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 0,9 m.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować większe drzwi. Aby wybrać odpowiednie najlepiej jest dokładnie wymierzyć otwór drzwiowy i podać wymiary sprzedawcy lub doradcy technicznemu producenta drzwi. Dobiorą oni drzwi odpowiedniego rozmiaru, a także - ościeżnice.

Drzwi wejściowe otwierane do środka, czy na zewnątrz?

Przy wyborze drzwi zewnętrznych nie możemy zapominać o kierunku ich otwierania. Na początek warto określić, czy chcemy zamontować drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz.
Drzwi otwierane na zewnątrz nie będą zajmowały nam miejsca w korytarzu. Nie musimy się też przejmować silnym wiatrem – podczas wichury tego typu zostaną bowiem dociśnięte do framugi i nie grozi im wyrwanie. Jednak już otwieranie ich podczas porywistego wiatru będzie pewnym wyzwaniem. Decydując się na drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz musimy zaplanować szerszy podest na ganku, tak aby można było je wygodnie otworzyć.
W przypadku, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca na zewnątrz, możemy zdecydować się na drzwi otwierane do środka. Takie skrzydła dobrze sprawdzą się też, jeśli mamy przestronny korytarz. Dodatkowo przy takich drzwiach zawiasy znajdują się wewnątrz, są więc bezpieczniejsze.

drzwi zewnętrzne z przeszkleniem

Drzwi zewnętrzne prawe czy lewe?

Wybierając drzwi zewnętrzne musimy też określić, czy chcemy mieć skrzydło lewe czy prawe. Jak je rozpoznać? Musimy stanąć po tej stronie drzwi, po której widać zawiasy. Jeżeli zawiasy są po lewej stronie, drzwi są określane jako lewe. Analogicznie jeżeli zawiasy są po prawej stronie, drzwi określane są jako prawe. Wybór drzwi prawych czy lewych zależy od rozplanowania i aranżacji przestrzeni. Najlepiej zastanowić się, które drzwi będą najmniej przeszkadzały, kiedy będą otwarte.

Energooszczędność drzwi zewnętrznych

Przez drzwi (również zamknięte) "ucieka" znacznie więcej ciepła niż przez ścianę. Producenci oferują coraz więcej modeli drzwi energooszczędnych - stosują w nich nowoczesne rozwiązania techniczne oraz materiały, zapewniające coraz lepszą izolację termiczną drzwi. Warto jednak wiedzieć, że każde drzwi zewnętrzne muszą spełniać określone parametry izolacyjne. Współczynnik przenikania drzwi zewnętrznych nie może wynosić więcej niż 1,5 W/(m²K), a od stycznia 2021 r - 1,3 W/(m²K), a więc już standardowe drzwi zapewnią nam skuteczną ochronę przed stratami ciepła. Warunkiem jest jednak odpowiedni montaż drzwi.

Montaż drzwi zewnętrznych

To potrzebna nam będzie jeszcze fachowa ekipa do montażu. Bardzo ważne jest bowiem prawidłowe ustawienie tzw. poziomów i pionów, które będą gwarantowały nam bezproblemowe użytkowanie  skrzydła. Wiele drzwi ma specjalne zawiasy o dość dużej możliwości regulacji w kilku płaszczyznach, co pozwala na wygodne dopasowywanie skrzydła do zamontowanej ramy. Ważne jest też odpowiednie uszczelnienie drzwi (tzw. ciepły montaż), bo bez tego nawet przez najbardziej energooszczędne drzwi będzie "uciekać" ciepło.
Warto pamiętać, że drzwi zewnętrzne to spory wydatek i czasem po prostu nie warto oszczędzać na ich prawidłowym i fachowym montażu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl