Jak dbać o rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe są narażone na zabrudzenia, dlatego trzeba je systematycznie czyścić.
Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe są narażone na zabrudzenia, dlatego trzeba je systematycznie czyścić. ANWIS

Zewnętrzne osłony okien – rolety i żaluzje

Różnego rodzaju zewnętrzne osłony okien, takie jak rolety i żaluzje fasadowe, spełniają pożyteczne funkcje – zabezpieczają okna przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, latem chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się, a zima – pomagają ograniczyć straty ciepła. Jednak, żeby działały prawidłowo, a przy tym wyglądały estetycznie, trzeba je od czasu do czasu oczyścić i poddać konserwacji. Dla działania zewnętrznych osłon okiennych szczególnie niebezpieczny może być gromadzący się na nich kurz oraz drobinki piasku. Takie zabrudzenia mogą z czasem uszkadzać powierzchnię osłon, a także przyczyniać się do uszkodzenia ich napędów. Dlatego lepiej nie dopuszczać do gromadzenia się zabrudzeń. Przy okazji wiosennych porządków, uwzględnijmy czyszczenie rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych.

Jak czyścić rolety zewnętrzne

Czyszczenie rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych nie jest skomplikowane i większość prac możemy wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.
Do czyszczenia rolet zewnętrznych należy używać szmatki lub miękkiej szczotki – uchroni nas to przed porysowanie powierzchni rolety (pancerza).
Nie należy też używać agresywnych środków czyszczących i szorujących.
Do mycia rolet zewnętrznych używamy wody z dodatkiem płynu do naczyń. Również wodą z delikatnym środkiem myjącym czyścimy również paski i linki, które służą do ręcznej obsługi rolety.

Jak czyścić żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe czyścimy, kiedy są zupełnie opuszczone. Najpierw ustawiamy lamele w jedną stronę – i czyścimy ich powierzchnię, następnie zmieniamy ich ustawienie i czyścimy dostępną powierzchnię.
Lamele czyścimy miękką szczotką, usuwając pył, kurz oraz inne zanieczyszczenia.
UWAGA – żaluzje fasadowe czyścimy na sucho. Czyszczenie na mokro lamel żaluzji fasadowej mogłoby spowodować powstanie nieestetycznych smug. Żaluzje fasadowe na mokro możemy czyścić tylko używając profesjonalnych maszyn myjących, przeznaczonych do tego typu zastosowania.
Pamiętajmy też, że do czyszczenia żaluzji fasadowych nie wolno stosować preparatów na bazie rozcieńczalnika i rozpuszczalnika.

Profesjonalna konserwacja rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych

Nawet jeśli systematycznie dbamy o stan rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych warto raz na jakiś czas przeprowadzić profesjonalny przegląd i konserwację automatyki sterującej osłonami. Fachowiec zadba o mechanizmy napędowe, w które wyposażone są dane osłony. Rolety zewnętrzne elewacyjne, rolety naokienne czy rolety zewnętrzne podtynkowe wyposażone są w skrzynkę z rurą nawojową oraz pionowe prowadnice. Gromadzący się w nich brud najlepiej usunąć za pomocą sprężonego powietrza. Fachowca zajmującego się takimi usługami warto szukać w punktach partnerskich producentów rolet i żaluzji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl