Rolety zewnętrzne: jaką funkcję mogą pełnić w domu

Marta Balcerowska
Rolety zewnętrzne sprawdzają się między innymi w walce z upałem.
Rolety zewnętrzne sprawdzają się między innymi w walce z upałem. MS więcej niż OKNA
Zapewnienie dyskrecji, bezpieczeństwa oraz możliwość pełnej kontroli nad nasłonecznieniem pomieszczenia, to tylko niektóre zalety rolet zewnętrznych.

Nowoczesne rolety zewnętrzne są wielofunkcyjne. Rozwiązania te dają możliwość odgrodzenia wnętrz od zbyt intensywnego światła słonecznego, pełnią też funkcję dekoracyjną, antywłamaniową, a nawet termoizolacyjną.

Rolety zewnętrzne: jaką funkcję mogą pełnić w domu

Roleta rolecie nie jest równa

Większości z nas roleta zewnętrzna montowana na elewacji domu najczęściej kojarzy się z ciężkimi i specjalnie wzmocnionymi modelami chroniącymi budynek przed włamaniem. Jednak jest to tylko ułamek faktycznie stosowanych na rynku rolet.

Najprostszymi modelami rolet są materiałowe rolety wewnętrzne, których tkaniny nawijane są na wałek znajdujący się nad oknem lub na oknie. Dzięki nim można odciąć się od zbyt jaskrawego słońca, wścibskich sąsiadów lub zbyt intensywnego światła latarni w nocy. Rolety te bez problemu możemy zamontować sami. Zapewniają one komfort oraz dyskrecję przy niewielkim koszcie. Jednak tego typu rozwiązanie ma również swoje wady – najczęściej nie blokuje całkowicie dostępu światła. Dlatego też, jeśli chcemy mieć pewność, że żaden niechciany promień słońca nie zakłóci nam naszej popołudniowej drzemki, warto rozważyć montaż rolet zewnętrznych.

Rolety zewnętrzne i ich funkcja w domu

Rolety zewnętrzne najczęściej wykonane są z aluminium i gwarantują praktycznie całkowite zaciemnienie danego pomieszczenia. Co więcej, mogą one pełnić rolę swoistego termoizolatora, który w zimie zatrzyma ciepło wewnątrz pomieszczenia, natomiast latem – dzięki zatrzymaniu promieni słonecznych – nie dopuści do zbyt dużego nagrzania powietrza w domu.

Niestety z montażem rolet zewnętrznych nie uporamy się samodzielnie. W tym celu potrzebne są takie czynności, jak: osadzenie prowadnic i przygotowanie puszki mieszczącej w sobie rolkę do nawijania rolety. A to są zadania, które lepiej pozostawić fachowcom. Warto również zwrócić uwagę na to, że wbrew powszechnej opinii roleta zewnętrzna wcale nie musi zabezpieczać naszego domu przed włamywaczami. By to osiągnąć, należy zastosować czujniki połączone z domową instalacją alarmową, która zareaguje na próby sforsowania naszej rolety.

Rolety zewnętrzne: jaką funkcję mogą pełnić w domu

Wygodne używanie rolet zewnętrznych

Sama instalacja rolet znacznie zwiększy komfort życia w domu lub mieszkaniu. Jednak dla wielu osób ich ręczne zamykanie i otwieranie może być uciążliwe, szczególnie, jeśli mamy w domu większą liczbę okien. Dodatkowo, zasłonięcie na noc rolet, choć na pewno pozytywnie wpłynie na jakość naszego snu, może czasami być uciążliwe rano. Kto z nas lubi zrywać się z łóżka w momencie, gdy jest jeszcze ciemno? Czy nie łatwiej wstaje się, gdy nasza sypialnia skąpana jest w blasku słońca? Z pomocą przychodzi nam technika.

Automatyka do rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne będą wygodniejsze w użytkowaniu, jeżeli wyposażymy je w automatykę. Niewielki silnik nie tylko ułatwi nam ich zamykanie oraz otwieranie, gdyż nowoczesne systemy zapewniają dużo więcej. Mamy możliwość zarządzania np. kilkoma roletami na raz, bez konieczności chodzenia od okna do okna. Ponadto zaawansowany system zarządzania automatyką daje nam kontrolę nad roletami nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu lub jeszcze śpimy. Przykładowo, wprowadzając do pamięci długość i szerokość geograficzną naszego domu, system automatycznie dopasowuje się do zmian czasu, czyli wschodu i zachodu słońca. Możemy też zaprogramować godzinę automatycznego otwarcia rolet. Dzięki temu mimo zasłonięcia rolet zewnętrznych przed pójściem spać, rano obudzą nas promienie słońca wpadające przez okno sypialni.

Wybrane systemy automatyki do rolet wyposażone są również w tryb wakacyjny – podczas naszej dłuższej nieobecności system zamyka i otwiera rolety, dzięki czemu osoby mogące obserwować nasz dom będą miały wrażenie, że cały czas ktoś w nim przebywa. A to zniechęci potencjalnego włamywacza.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl