Jak przygotować bramę garażową do nadejścia zimy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
O bramy garażowe warto dbać na bieżąco, ale szczególną uwagę trzeba im poświęcić przed nadejściem zimy.
O bramy garażowe warto dbać na bieżąco, ale szczególną uwagę trzeba im poświęcić przed nadejściem zimy. Dako
Brama garażowa, bez względu na jej rodzaj, wymaga regularnych przeglądów i konserwacji. Radzimy jak sprawić, by brama garażowa nie przysparzała problemów, a jej użytkowanie było wygodne również zimą.

Czyszczenie bramy garażowej

Jedną z podstaw sprawnego działania segmentowej bramy garażowej jest zadbanie o jej czystość. Przed nadejściem zimy trzeba dokładnie wyczyścić poszczególne panele bramy. Zewnętrzną powierzchnię skrzydła należy odświeżać miękką gąbką przy użyciu niedrażniących środków myjących. Możemy wykorzystać delikatne detergenty, przeznaczone np. do mycia samochodów. Po umyciu, bramę trzeba spłukać letnią wodą. Pamiętajmy, żeby do czyszczenia bram garażowych nie używać płynów, które zawierają rozcieńczalniki nitro, rozpuszczalniki chlorowane, salmiak lub inne materiały ścierne, bo może to spowodować uszkodzenie lub zmatowienie poszycia bramy.

W bramach lakierowanych powinniśmy zadbać o miejsce styku panelu i uszczelek. Odpowiednie oczyszczenie i nasmarowanie tego newralgicznego elementu sprawi, że powłoka lakiernicza nie będzie ścierała się z panelu.

W przypadku bram, które są ozdobione aplikacjami ze stali szlachetnej musimy również oczyścić te elementy. Minimum raz na 3 miesiące powinniśmy je przetrzeć preparatem przeznaczonym do czyszczenia stali szlachetnej. Należy przy tym uważać, by płyn nie miał kontaktu z płaszczem bramy.

Zadbaj o uszczelki bramy garażowej

Zanim nadejdzie zima musimy również sprawdzić stan uszczelek na całym obwodzie bramy. Elementy gumowe są podatne na negatywne działanie niskich temperatur i wilgoci. Te czynniki mogą spowodować mikrouszkodzenia uszczelek (takie jak pęknięcia lub wgniecenia), a te z kolei spowodują, że do garażu będzie przenikać zimne powietrze.

Warto też pamiętać, że uszczelki powinniśmy utrzymywać w czystości na bieżąco. Częstotliwość ich mycia zależy od pogody, a także tego, jak intensywnie użytkujemy bramę. Ponadto producenci bram zalecają smarowanie uszczelek preparatami silikonowymi raz w miesiącu, dzięki czemu zachowują one swoje elastyczne właściwości.

Brama garażowa ze sprawną mechaniką

Jesienią musimy zadbać także o konserwację elementów mechanicznych bramy garażowej. Drobne zanieczyszczenia przyspieszają korozję metalowych części i zużycie łożysk oraz sprężyn. Aby ochronić elementy metalowe należy stosować specjalne smary, przeznaczone do bram garażowych. Zwróćmy też uwagę, by był to smar przeznaczony do użytku zewnętrznego. Dzięki temu zapewnimy ochronę przed wilgocią i skutkami zmian temperatury.

Smar powinniśmy zastosować także na prowadnicach, zawiasach oraz łożyskach rolek. Po nałożeniu preparatu, skrzydło bramy trzeba kilkakrotnie zamknąć i otworzyć. Dzięki temu smar dokładnie przeniknie do wszystkich zakamarków. Nadmiar smaru należy usunąć szmatą.

Co najmniej raz na rok powinniśmy się też przyjrzeć w jakim stanie są zawiasy, łożyska, rolki, a także zamocowanie wału bramy i zużycie linek i sprężyn. Od tego zależy nie tylko sprawne funkcjonowanie bramy, ale też nasze bezpieczeństwo.

Warto też pamiętać o tym, że wszystkie ważne informacje, dotyczące konserwacji bramy znajdziemy w... instrukcji jej obsługi. Odświeżmy sobie zalecenia producenta i przestrzegajmy ich. Dzięki temu nie będziemy mieć problemów z bramą nie tylko przed zimą.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl