Jak czyścić rolety zewnętrzne. Poradnik

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Rolety zewnętrzne zabezpieczają okna przed warunkami atmosferycznymi, wpływają pozytywnie na bilans energetyczny budynku i utrudniają włamanie się do domu. Jednak aby rolety zewnętrzne właściwie spełniały swoje funkcje, a ich użytkowanie nie sprawiało problemów, należy o nie odpowiednio zadbać.

Pielęgnacja rolet zewnętrznych nie jest specjalnie kłopotliwa i możemy ją przeprowadzać we własnym zakresie. Kluczową czynnością przy konserwowaniu rolet zewnętrznych jest utrzymanie ich w czystości. Zapewni to nie tylko estetyczny wygląd, ale przedłuży żywotność rolet.

Czyszczenie rolet zewnętrznych z kurzu i pyłu

Dla rolet zewnętrznych szczególnie niebezpieczny jest kurz i drobinki pyłu, osadzające się na pancerzu. Kurz i pył podczas zwijania i rozwijania rolety, przyczyniają się do niszczenia jej powierzchni. Dlatego, by rolety długo i prawidłowo funkcjonowały, trzeba je regularnie myć. Do mycia lakierowanych powierzchni i elementów z tworzyw sztucznych możemy użyć wody z płynem do mycia naczyń. Pamiętajmy, żeby używać miękkiej szmatki, która nie porysuje lakieru. Nie używajmy też proszku do czyszczenia, środków żrących, ostrych szczotek, skrobaczek itp., bo to również grozi zarysowaniem powierzchni. Elementy z tworzyw sztucznych, po umyciu warto przetrzeć również środkiem antystatycznym, który ograniczy przyciąganie kurzu.

Czyszczenie rolet z troską o detale

Paski i linki, które służą do ręcznej obsługi rolety również czyścimy wodą z płynem lub proszkiem do prania. Jeśli są silnie zabrudzone, można delikatnie wyczyścić je szczoteczką do rąk. Lepiej jednak czyścić paski i linki systematycznie, nie dopuszczając do poważnych zabrudzeń.
W przypadku rolet zewnętrznych warto też poświęcić uwagę uszczelkom listwy dolnej. Należy je czyścić i smarować preparatami konserwującymi gumę (np. do opon samochodowych, czy uszczelek drzwiowych). Zapewni to ochronę gumowych elementów przed utlenianiem i poprawi elastyczność uszczelek. Przed zimą warto też zastosować preparaty chroniące przez zamarzaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl