Jak dbać o zewnętrzne drzwi drewniane. Konserwacja drzwi

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Drzwi zewnętrzne stale narażone są na wiele niekorzystnych dla nich czynników, takich jak deszcz, śnieg, mróz i promieniowanie słoneczne oraz wahania temperatur.
Drzwi zewnętrzne stale narażone są na wiele niekorzystnych dla nich czynników, takich jak deszcz, śnieg, mróz i promieniowanie słoneczne oraz wahania temperatur. MikesPhotos Pixabay.com
Drzwi zewnętrzne stale narażone są na wiele niekorzystnych dla nich czynników, takich jak deszcz, śnieg, mróz i promieniowanie słoneczne oraz wahania temperatur. Może to prowadzać do wypaczania drzwi, złuszczania się z nich lakieru czy nawet pękania na mniejszej lub większej powierzchni. Aby tak się nie działo, należy zadbać o regularną konserwację zewnętrznych drzwi drewnianych. Radzimy, jak o nie dbać oraz jakich preparatów i narzędzi do tego używać.

Montaż drewnianych drzwi zewnętrznych

O to, by drzwi drewniane mogły nam służyć przez długie lata, trzeba zadbać już na etapie planowania ich montażu. Po pierwsze chodzi tu o miejsce, w którym znajdą się drzwi wejściowe do naszego domu. Najlepiej, jeśli będzie ono oddalone od źródeł ciepła i umieszczone w zadaszonej wnęce chroniącej drzwi przed wiatrem, słońcem i opadami atmosferycznymi. Dodatkowo montaż drzwi wejściowych należy przeprowadzić już po zakończeniu wszystkich mokrych robót budowlanych, w tym po dokładnym wyschnięciu wylewek oraz tynków.

Konserwacja drewnianych drzwi wejściowych

Zazwyczaj po około roku, dwóch od montażu przychodzi czas na pierwsze większe prace konserwacyjne. Jeśli nie chcemy uszkodzić warstwy lakieru, w żadnym wypadku do prac nie należy używać preparatów z chlorem, rozpuszczalników, środków alkalicznych czy płynów do mycia szyb, gdyż mogłyby one uszkodzić wewnętrzną strukturę drewna. Na bok należy odstawić też wszelkie detergenty działające ściernie, takie jak mleczka z piaskiem lub mikrogranulkami. Doskonale sprawdzi się za to zestaw złożony z płynu do mycia drewna (np. Ludwik o zapachu cytrusowym) rozpuszczonego w letniej wodzie, które usunie tłuszcz i pozostałe zabrudzenia, oraz specjalnego, pielęgnacyjnego mleczka (np. Sidolux drewno), które nabłyszczy drzwi tworząc na nich jednocześnie powłokę ochronną.

Malowanie drzwi drewnianych

Jeśli lakier lub farba, którymi pomalowane są drzwi zewnętrzne, zaczynają się złuszczać, trzeba na to jak najszybciej zareagować. Zazwyczaj lakier wymaga renowacji po 4–6 latach, a farba po 5–8 latach. Zanim zaczniemy nanosić nową powłokę, należy uzupełnić ewentualne ubytki w skrzydle używając szpachli do drewna, a następnie całą powierzchnię przeszlifować, odkurzyć, odtłuścić wilgotną ściereczką z płynem i zostawić do wyschnięcia. Następnie nakładamy preparat podkładowy, a po jego wyschnięciu – właściwą farbę czy lakier. Najlepsza temperatura otoczenia do przeprowadzenia konserwacji i malowania drzwi to ta wynosząca 10–25 stopni Celsjusza.

Uszczelki w drzwiach zewnętrznych

Myśląc o drzwiach drewnianych nie można też zapomnieć o ich uszczelkach. Najczęściej są one zrobione z gumy, która może mieć mniejszą wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne niż drewno. Konserwację tych elementów trzeba przeprowadzać zwłaszcza przed okresem zimowym. Zabieg pielęgnacyjny polega tu na dokładnym oczyszczeniu i naniesieniu środka stworzonego na bazie silikonowej żywicy. Dzięki niemu uszczelki nie będą przymarzały do profili drzwiowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl