Zabezpieczenia drzwi drewnianych

Katarzyna Dębek
Zabezpieczenia drzwi drewnianych

Nie ma drzwi całkowicie odpornych na włamanie – sforsowanie każdej z przeszkód stawianej na drodze potencjalnych włamywaczy jest jedynie kwestią czasu oraz użytych narzędzi. Właśnie przed ich działaniami mogą nas uchronić podstawowe zabezpieczenia stosowane w drzwiach zewnętrznych.

90% włamywaczy to osoby przypadkowe, bez odpowiedniego wyposażenia i doświadczenia, czyhające na zaniedbania i nieuwagę mieszkańców. Czas pokonania zabezpieczeń drzwiach zewnętrznych jest przedmiotem podstawowych badań antywłamaniowych, prowadzonych przez powołane do tego instytucje certyfikujące. Odporność na włamanie określana jest w klasach od 1 do 6, przy czym klasy 1-3 mają skutecznie zabezpieczyć przed włamywaczem przypadkowym, natomiast klasy 4-6 powinny stanowić silny opór przy ataku dobrze wyposażonego specjalisty. Aby zapobiec działaniom dobrze przygotowanych fachowców, potrzebne są już bardziej zintegrowane systemy, obejmujące zabezpieczenia
w drzwiach, alarmy czy monitoring. Im więcej czasu zajmie przestępcy pokonanie pierwszej przeszkody, a inne systemy zadziałają (sąsiedzi, alarmy czy monitoring), tym większa jest szansa na to, że zaniecha on dalszych działań.

Wytrzymała konstrukcja

Jedną z podstawowych, choć nie jedyną, cechą drzwi, wpływającą na poziom antywłamaniowości, jest ich konstrukcja. W drzwiach zewnętrznych musi być na tyle solidna, by skrzydło nie rozpadło się lub nie otworzyło po uderzeniu nogą, barkiem, czy też manipulacji podręcznym narzędziem. Ważne jest, żeby ramiaki w drzwiach miały odpowiednie wzmocnienia – tak, by nie były elementem słabszym wytrzymałościowo od zamków. Istotny jest również sposób zamocowania płycin i przeszkleń. Ramki mocujące powinny być skonstruowane i przymocowane do drzwi tak, by maksymalnie utrudnić ich wyjęcie, gdy są od strony zewnętrznej, bądź wypchnięcie, gdy zamontowane są od wewnętrznej strony mieszkania.
Decydując się na drzwi zewnętrzne z przeszkleniami czy też drzwi z naświetlem bocznym lub górnym, pamiętajmy, żeby szkło również miało odpowiednią klasę antywłamaniową. W domach jednorodzinnych najczęściej stosowane jest szkło klasy P2 do P4.

Ważne są wkładki i zamki

Przeciętny użytkownik drzwi zewnętrznych często myli zamki z wkładkami, podczas gdy przeważnie  są to dwa niezależne, choć ściśle ze sobą współpracujące elementy. Zamki zamontowane w drzwiach przeciwdziałają atakom siłowym (próbom wyważenia), natomiast wkładki mają umożliwić uprawnionym użytkownikom odblokowanie zamków, najczęściej przy użyciu klucza. Zamki i wkładki również mają swoje klasy antywłamaniowe (1-6). To właśnie wkładka jest zazwyczaj pierwszym obiektem ataku doświadczonego włamywacza – próby jej pokonania podejmowane są poprzez rozwiercenie, manipulację wytrychem lub wyłamanie. Dwóm pierwszym przypadkom skutecznie przeciwdziała właściwa konstrukcja wkładek, na którą składają się m.in. tarcze antyrozwierceniowe, odpowiednie materiały czy też ilość kombinacji kluczy. Za wytrzymałość wkładki, oprócz jej konstrukcji, odpowiada również szyld antywłamaniowy, kupowany razem z klamką. Zamki, najlepiej wielopunktowe, współpracują z zaczepami wmontowanymi w ościeżnicę – ich antywłamaniowość ocenia się właśnie w połączeniu z zaczepami. W drzwiach drewnianych rozwiązaniem najkorzystniejszym jest zamontowanie zaczepów przez ramiak ościeżnicy bezpośrednio do muru.

Zabezpieczenia drzwi drewnianych

Bolce antywłamaniowe i wręg francuski

W przypadku wszelkich prób włamania bardzo istotnym elementem, poza zamkami i wkładkami, są rozwiązania zabezpieczające, stosowane na połączeniu skrzydła z ościeżnicą od strony zawiasowej – bolce antywłamaniowe bądź wręg antywyważeniowy, zwany również wręgiem francuskim. Bolce antywyważeniowe to elementy metalowe, które podczas zamykania drzwi wchodzą w gniazda zamontowane w ościeżnicy, dzięki czemu skrzydło trudno jest wypchnąć z ościeżnicy. Wręg francuski to rozwiązanie polegające na takim wyprofilowaniu przylgi (inaczej wręgu) na całej długości, by skrzydło zazębiało się z ościeżnicą, skutecznie uniemożliwiając próby wyważenia, nawet po uprzednim ścięciu zawiasów w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz.

Dodatkowe zabezpieczenia

Aby jak najszybciej powiadomić odpowiednie osoby o próbie włamania, warto zamontować na drzwiach czujniki magnetyczne, wyłączniki krańcowe, czujniki wstrząsowe, czy też zamki z kontrolą dostępu, które współpracują z systemem alarmowym czy monitoringiem. Stanowią one elementy systemu zwanego domem inteligentnym i wymagają całościowego opracowania wszystkich zabezpieczeń funkcjonujących w pomieszczeniach.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl