Jak przerobić bramę garażową na automatyczną

Katarzyna Laszczak
Napęd do bramy dobiera się w zależności od sposobu otwierania bramy, a także jej ciężaru.
Napęd do bramy dobiera się w zależności od sposobu otwierania bramy, a także jej ciężaru. Somfy
Otwieranie bramy bez konieczności wysiadania z samochodu to duża wygoda, możliwa dzięki bramom automatycznym. Jeśli jednak na etapie montażu i zakupu bramy nie uwzględniliśmy napędu, to nic straconego. Radzimy jak zautomatyzować bramę garażową.

Montując bramę garażową lub wjazdową nie zawsze od razu decydujemy się również na montaż napędu. Jednak z czasem okazuje się, że chętnie skorzystalibyśmy z komfortu, jaki zapewnia brama automatyczna. Dowiedzcie się jak  dobrać napęd do bramy i w jaki sposób najłatwiej ją zautomatyzować.

Jaką bramę można wyposażyć w napęd

Rodzaj bramy nie ma znaczenia - bez względu na to, czy jest to brama segmentowa, uchylna, czy skrzydłowa, możemy ją zautomatyzować. Jednak w każdym przypadku trzeba dobrać napęd odpowiedni do danego rodzaju bramy. Napęd dobiera się w zależności od sposobu otwierania bramy, a także jej ciężaru.

Trzeba jednak pamiętać, że na napęd potrzebne jest miejsce, dlatego jeśli jesteśmy na etapie projektowania garażu, warto przewidzieć montaż napędu w przyszłości – pozostawić miejsce na dodanie siłowników elektrycznych, doprowadzenie zasilania elektrycznego, wyprowadzenie przewodów do przełączników. To ułatwi zautomatyzowanie bramy w dowolnym momencie.

Rodzaj bramy a rodzaj napędu

W przypadku bram rolowanych, które montuje się analogicznie, jak rolety nadokienne, trzeba zastosować napęd rurowy (wewnątrz rury, na której zamontowano pancerz rolety). To montaż takiego napędu warto powierzyć profesjonalnej firmie.
Natomiast w przypadku bram uchylnych i segmentowych, do otwierania służy mechanizm łańcuchowy, mocowany w szynie lub rurze o długości nieco większej niż wysokość bramy. Taki napęd możemy zamontować samodzielnie. Jednak pewnym ograniczeniem może być fakt, że na taki napęd musi być odpowiednia ilość miejsca pod sufitem garażu (tak, aby po jego instalacji brama mogła ułożyć się poziomo pod sufitem).
Podobnie montowane otwierane są bramy boczne, z tym że w takim przypadku - brama po otwarciu znajdzie się na ścianie bocznej garażu. Automatyzację takiej bramy powinna wykonać specjalistyczna firma, podobnie jak w przypadku bram skrzydłowych.

Sterowanie bramą garażową

Sterowanie bramą garażową jest możliwe za pomocą ręcznych przełączników, prawdziwą wygodę daje jednak obsługa zdalna.
Przełącznik na ścianie garażu należy umieścić tak, aby korzystanie z niego było łatwe w przypadku wychodzenia z garażu przez bramę. Jeśli z garażu jest wejście do domu, drugi przełącznik warto zainstalować przy drzwiach wejściowych do części mieszkalnej.
Obsługa zdalna to już standard w napędach do bram – jest ona realizowana za pomocą pilotów radiowych, doczepianych zwykle do kluczyków w formie breloczków.
Jeżeli instalujemy napęd zarówno do bramy garażowej, jak i wjazdowej, dobrym rozwiązaniem jest montaż napędu tego samego producenta – wówczas obydwie bramy będziemy mogli obsługiwać tym samym pilotem.

Dodatkowo możemy pomyśleć o bardziej zaawansowanych rozwiązaniach, oferowanych przez niektórych producentów. Do takich należą np. moduły umożliwiające otwieranie za pomocą sygnału GSM (odbiorniki wyposażane w standardowe karty SIM) lub poprzez internet. Dzięki temu bramę można otwierać i zamykać nawet będąc z dala od domu (np. kiedy już w drodze uświadomimy sobie, że nie pamiętamy, czy zamknęliśmy bramę).

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl