Rolety rzymskie - praktyczny przewodnik po roletach rzymskich

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Rolety rzymskie są dekoracyjne i modne. Mogą zastępować firany i zasłony, albo występować w parze z zasłonami.
Rolety rzymskie są dekoracyjne i modne. Mogą zastępować firany i zasłony, albo występować w parze z zasłonami. dekoria.pl

Rolety rzymskie są bardzo dekoracyjnym typem wewnętrznych rolet okiennych. Łączą one zalety zasłon i firan, z właściwościami rolet okiennych.

Zalety rolet rzymskich

Rolety rzymskie mają wiele zalet – do podstawowych należy ich dekoracyjność, funkcjonalność i wszechstronność zastosowania. Można je stosować praktycznie w każdym pomieszczeniu, jedynie nad ich montażem w łazience warto się zastanowić, ze względu na specyficzne warunki i wilgotność panujące w tym pomieszczeniu.

Przeczytaj: Co zamiast firanek i zasłon na okno

Rolety rzymskie to dekoracyjne połączenie zasłon i firan, z wygodą rolety. A wszystko w jednym elemencie. Rolety rzymskie dzielą się na kilka typów – wybierając odpowiedni, można uzyskać różny stopień zacienienia oraz efekt dekoracyjny. Wszystkie są łatwe w montażu i utrzymaniu w czystości.

Jak zamontować roletę rzymską

Montaż rolet rzymskich jest bardzo prosty, z powodzeniem można je montować samodzielnie. Do montażu rolet rzymskich wystarczy przygotować linijkę, wiertarkę, wkrętarkę lub śrubokręt można brać się do pracy (do zachowania porządku przyda się też odkurzacz, nie zaszkodzi też poziomica).

Roletę rzymską można zamocować do ściany, sufitu lub skrzydła okna. Montaż rolety do sufitu lub ściany wygląda następująco:

  • wyznaczamy miejsca pod montaż uchwytów (uchwyty są sprzedawane razem z roletą) - powinny się one znajdować ok. 30 cm nad oknem i po 10 cm od każdego krańca rolety. Jeśli roleta jest szeroka i wymaga większej liczby uchwytów, trzeba je rozmieścić pomiędzy skrajnymi; warto przy tym zadbać, żeby miejsca mocowani były na jednym poziomie;
  • w wyznaczonych miejscach wiercimy otwory i mocujemy uchwyty za pomocą kołków rozporowych;
  • w uchwytach umieszczamy szynę lub komorę rolety.

I to właściwie cały montaż rolety rzymskiej, choć warto jeszcze zamocować tzw. uchwyt bezpieczeństwa, dzięki któremu końcówka sznurka lub koralików do podciągania rolety nie będzie się plątać nisko nad podłogą (to przydatne np. przy małych dzieciach). Uchwyt montuje się za pomocą kołków do ściany z boku okna.

Inne warianty montażu rolety - do okna lub na karniszu

Roletę rzymską można także zamontować do skrzydła okna. Jest to zupełnie bezinwazyjne. Specjalny uchwyt wystarczy zaczepić o górną krawędź ramy, dopasować go do jej szerokości i założyć roletę.

Jeszcze inną możliwością jest powieszenie rolety rzymskiej na zwykłym karniszu drążkowym. Wystarczy wybrać roletę z szelkami (lub doszyć szelki) i powiesić ją jak zasłonę czy firankę.

Jaką roletę rzymską wybrać

Do wyboru mamy kilka rodzajów rolet rzymskich:

  • rolety rzymskie zaciemniające – rolety zaciemniające idealnie nadają się sypialni, pokojów dziecinnych, a także salonów i gabinetów. Rolety rzymskie zaciemniające zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem i nie utrudniają dostępu do okna;
  • rolety rzymskie dekoracyjne – są dostępne w wersjach z falbaną prostą, falowaną lub bez falbany. Zapewniają ochronę przed promieniami słońca i są przy tym wyjątkowo dekoracyjne;
  • roleta rzymska woalowa – to roleta firanowa, przezroczysta. Jest polecana szczególnie do kuchni i salonów. Rolety woalowe są eleganckie i delikatne, przepuszczają światło;
  • roleta rzymska duo – dają możliwość regulacji przepuszczalności światła i są bardzo dekoracyjne, co sprawia, że świetnie nadają się do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu: sypialni, salonów, pokojów dziecinnych, a także kuchni i gabinetów;
  • roleta rzymska z szelkami – od wyżej wymienionych typów różni ją przede wszystkim montaż. Rolety rzymskie z szelkami montuje się na karniszu drążkowym. Tego typu rolety pozwalają regulować dostęp światła i mają zastosowanie w różnych pomieszczeniach.

Rolety rzymskie na pierwszy rzut oka mogą się wydawać trudne do utrzymania w czystości. Ale to mylne wrażenie. Większość rolet rzymskich można po prostu... prać w pralce. Oczywiście zawsze zapoznajmy się z zaleceniami producenta - czy w ogóle dopuszcza ten zabieg (najczęściej tak właśnie jest), jaka powinna być temperatura prania, czy można je wirować itp. Wszystkie informacje znajdziemy na metce, która powinna być przyszyta do wewnętrznej strony rolety.

Żeby przygotować roletę rzymską do prania trzeba odczepić rzep, którym tkanina jest przymocowana do szyny. Wyciągamy też sznurki i elementy usztywniające. Roletę pierzemy, suszymy i prasujemy (możliwość i temperaturę prasowania również sprawdźmy na metce). Czystą roletę mocujemy z powrotem rzepem, przewlekamy sznurki i usztywnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl