Prawidłowy montaż okien

Redakcja
Prawidłowy montaż okien jest niemal tak ważny, jak jakość i parametry samych okien.
Prawidłowy montaż okien jest niemal tak ważny, jak jakość i parametry samych okien. DawidZagorski - 123RF
Zamontowanie okna w otworze muru, a następnie jego uszczelnienie, tylko pozornie jest prostą czynnością. Jakich błędów należy unikać przy montażu okien? Gdzie znaleźć solidną i sprawdzoną ekipę montażową?

Właściwy montaż okien ma bardzo istotne znaczenie dla ich późniejszego funkcjonowania - mówi Rafał Pruchnicki, konsultant sieci sprzedaży Polskie Okna. Błędy popełnione przy montażu mogą doprowadzić do deformacji stolarki i uszkodzenia połączenia okna ze ścianą, czego skutkiem jest przenikanie wody i powietrza do wnętrza pomieszczenia oraz znaczne obniżenie termoizolacyjności.

Ile kosztuje montaż okien i komu go zlecić

Najlepszym i najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest powierzenie montażu wyspecjalizowanej ekipie z salonu sprzedaży okien lub poleconej przez producenta, która wykona to zadanie zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i zaleceniami dostawcy systemu profili okiennych. Montaż okien w całym domu zajmuje profesjonalnej ekipie zazwyczaj 1-2 dni.

Koszt montażu uzależniony jest od wielu czynników, m.in. wielkości okna, użytych materiałów, rodzaju muru czy konstrukcji, w której przychodzi nam zamontować okno. Wartość standardowego montażu okien waha się średnio w przedziale od 10 do 18% ceny samych okien. Nie są to zbyt wygórowane ceny, zwłaszcza, że dostajemy kilkuletnią gwarancję na ich użytkowanie.

Zatrudniając do montażu mało wykwalifikowaną ekipę, która obiecuje wykonanie zlecenia za cenę niższą niż profesjonalna ekipa autoryzowana przez salon sprzedaży, niepotrzebnie narażamy się na ryzyko wystąpienia usterek w funkcjonowaniu okna. Należy również pamiętać, że producenci okien coraz częściej zastrzegają sobie, że wadliwy, samodzielnie wykonany montaż okien jest podstawą do utraty gwarancji .

Uzgadniając wynagrodzenie z ekipą montażową, powinniśmy liczyć się także z dodatkowymi kosztami związanymi np. z montażem parapetów czy obróbką otworów okiennych.

1. Sprawdzenie wymiarów i oczyszczenie podłoża

Duże znaczenie dla prawidłowego montażu ma dobór wymiarów okna, które muszą być odpowiednio mniejsze od szerokości i wysokości otworu w murze, zwanego ościeżem. Pozwala to na poprawne ustawienie okna, prawidłowe uszczelnienie połączenia ze ścianą i zamontowanie podokienników. Odstęp między ramą okna a ościeżem nazywany jest luzem montażowym lub dylatacyjnym. Jego szerokość uzależniona jest od rodzaju i wielkości okna.

Przed rozpoczęciem montażu powinniśmy dokładnie oczyścić podłoże. Niedopuszczalnym błędem jest pozostawienie starego materiału uszczelniającego, gruzu lub pyłu. Bezwzględnie należy usunąć skorodowane materiały budowlane, uzupełnić ubytki w murze, wyrównać powierzchnie ścian. Montaż na nieoczyszczonym podłożu uniemożliwi prawidłowe uszczelnienie okna oraz poprawne zamontowanie parapetu.

2. Montaż ramy okiennej

Na tym etapie niezbędne będą kliny i klocki dystansowe, które posłużą do właściwego ustawienia ramy w otworze okiennym oraz do zamocowania parapetu. Najpierw trzeba zdjąć skrzydło okienne, a następnie wstawić ramę w otwór na ustawionych wcześniej klockach dystansowych, odpowiednio ją poziomując i pionując.

Ramę okna należy osadzić z zachowaniem poziomu i pionu, a następnie unieruchomić w otworze muru za pomocą klinów w taki sposób, aby uzyskać jednakowy luz dylatacyjny na górze okna i po jego bokach, natomiast większy na dole, dla umożliwienia montażu parapetów.

3. Montaż mechanicznych łączników

W zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest ściana, dobieramy różne elementy mocujące. Jeśli mamy do czynienia z budynkiem wybudowanym z gazobetonu, betonu, cegły ceramicznej, wapienno-piaskowej, pustaków keramzytowych lub podobnych materiałów, wówczas do wykonania mechanicznego połączenia okna z murem wykorzystujemy specjalne kotwy metalowe lub dyble z płaszczem stalowym.

W przypadku montażu okna w konstrukcjach drewnianych lub stalowych elementem mocującym będą śruby. Wszystkie te rozwiązania spełniają te same zadania i są między sobą równorzędne z technicznego punktu widzenia. Warto podkreślić, że przewiercenie na wylot profilu ramy okiennej, w przypadku zastosowania dybli lub śrub, w żaden sposób nie wpływa na obniżenie funkcjonalności zamontowanego okna.

Zaleca  się także, aby stosować odstępy między punktami mocowań podane w instrukcji montażu przygotowanej przez producenta. Odległość między poszczególnymi elementami mocującymi nie powinna przekraczać 70 cm.

Na okno zamocowane w ścianie działają różne siły. Wynikają one między innymi z ciężaru własnego okna, parcia lub ssania wiatru czy rozszerzalności termicznej profilu okna pod wpływem zmian temperatury. Wszystkie te siły muszą poprzez odpowiednie mocowanie okna zostać przeniesione bezpiecznie na bryłę budynku. Jednakże siły działające na cały budynek nie powinny być przenoszone na okno lub jego elementy.

4. Uszczelnienie okien

Ze względu na zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej wolną przestrzeń między ramą okna a murem należy wypełnić materiałem uszczelniającym. Uszczelnienie między oknem a ścianą musi być trwałe, odporne na przenikanie wody i powietrza. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się elastyczną poliuretanową piankę montażową.

Należy pamiętać, że w trakcie utwardzania piana pęcznieje, zatem podczas nakładania nie wypełniamy całej objętości szczeliny. Zbyt duże nałożenie pianki w otwory pomiędzy ramą okna a murem może odkształcić profil ościeżnicy. Pianę pozostawiamy na około 24 godziny do pełnego utwardzenia. Nadmiar piany usuwamy w sposób mechaniczny, obcinając ją ostrym nożem na równi z krawędzią ościeżnicy.

5. Izolacja i zabezpieczenie szczeliny dylatacyjnej

Punkt styku okna ze ścianą zewnętrzną stanowi bardzo newralgiczne miejsce. Źle wykonane połączenie będzie prowadziło do utraty ciepła i umożliwi przedostawanie się wilgoci do wnętrza domu. Dlatego powinno ono zostać odpowiednio zaizolowane, aby wyeliminować te niekorzystne zjawiska.

To tzw. ciepły montaż okien. Za tym tajemniczym określeniem kryje się trwałe i skuteczne zaizolowanie miejsca osadzania okna. W tym celu stosuje się dodatkowe materiały termoizolacyjne, jak folie i taśmy uszczelniające czy taśmy paroszczelne. Chodzi m.in. o zabezpieczenie pianki przed utratą jej właściwości. W tym celu od wnętrza pomieszczenia musi być ona zabezpieczona taśmą paroizolacyjną, a od strony zewnętrznej - paroprzepuszczalną (alternatywnie stosuje się również taśmy rozprężne).

Duże znaczenie przy ciepłym montażu ma odpowiednie przygotowanie otworu przed osadzeniem okna. Płaszczyzny ościeży powinny być gładkie, w przeciwnym razie trudno będzie właściwie przykleić folie izolujące.

Następnym krokiem jest wykonanie obróbki połączenia okna z murem, tzn. zatynkowanie od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Warstwa tynku nałożona od strony zewnętrznej okna, w przypadku montażu okna bez parapetu, nie może zakryć otworów odwadniających znajdujących się w dolnym profilu ramy. Po wyschnięciu tynku, na styku połączenia tynku i ramy okna od wewnątrz pomieszczenia, można dodatkowo wykonać uszczelnienie wykańczające za pomocą silikonu neutralnego.

Ile kosztuje montaż okien

Szacunkowe stawki za montaż okien (brutto):

 • Montaż okna: 25-30 zł za 1 mb
 • Obróbka i wykończenie otworów okiennych: ok. 80 zł za 1 mb
 • Montaż parapetów wewnętrznych: 45-50 zł za 1 mb
 • Montaż parapetów zewnętrznych: 55-60 zł za 1 mb

Etapy prawidłowego montażu okna

1. Ustalamy prawidłowe wymiary okna w stosunku do wielkości otworu w ścianie.
2. Przygotowujemy otwór okienny, oczyszczamy podłoże.
3. Przygotowujemy ościeżnicę (ramę) do montażu – montujemy kotwy lub wykonujemy otwory na dyble.
4. Zdejmujemy skrzydło okna i wstawiamy ramę w otwór na wcześniej przygotowanych klockach i klinach dystansowych.
5. Dokładnie poziomujemy i pionujemy ramę okna.
6. Mocujemy ościeżnicę za pomocą metalowych łączników (kotwy, dyble).
7. Z przestrzeni między ramą a ścianą usuwamy klocki i inne materiały pomocnicze zastosowane przy montażu (za wyjątkiem dołu ramy).
8. Zakładamy skrzydło okna, sprawdzamy, czy funkcjonuje poprawnie, a następnie zamykamy.
9. Przestrzeń między ramą a ścianą wypełniamy środkiem uszczelniającym (piana poliuretanowa).
10. Po wyschnięciu piany usuwamy jej nadmiar i zabezpieczamy warstwą akrylu.
11. Naklejamy folie i taśmy izolacyjne.
12. Wykonujemy wykańczającą obróbkę murarską.
13. Uszczelniamy styk połączenia okna z murem za pomocą silikonu.

Częste błędy przy montażu okien

 • Montaż okna bez oczyszczenia podłoża.
  Skutki:
  powstawanie szczelin, przez które przedostaje się wilgoć i powietrze, zawilgocenie muru, wyciekanie wody spod parapetu, przeciągi, wilgoć sprzyjająca rozwojowi grzybów pleśniowych.
 • Zbyt mała ilość kotew lub dybli użytych do montażu.
  Skutki:
  deformacja okna, rozszczelnienia, wnikanie wilgoci do wewnątrz, przeciągi.
 • Osadzenie okna bez użycia klocków lub klinów.
  Skutki:
  deformacja okna, pękanie tynku, wnikanie wilgoci w połączeniach okna z murem, przeciągi.
 • Nierówne osadzenie okna, niepełne uszczelnienie.
  Skutki:
  deformacja okna, przedostawanie się wód opadowych do wnętrza, przeciągi, zawilgocenie muru.
 • Nadmierny luz dylatacyjny od strony ościeża.
  Skutki:
  wyraszanie wilgoci, przewiew powietrza do pomieszczenia, po pewnym czasie przeciekanie wody do pomieszczenia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl