Okna dachowe - nietypowe rozwiązania

Agnieszka Jaros
Wybierając okna dachowe do łazienki i kuchni na poddaszu, warto zdecydować się na okno odporne na wilgoć od wewnątrz.
Wybierając okna dachowe do łazienki i kuchni na poddaszu, warto zdecydować się na okno odporne na wilgoć od wewnątrz. Fakro
Nietypowe okna dachowe to efekt coraz bardziej innowacyjnych metod stosowanych przy procesie wytwarzania okien. Dzięki nim pojawia się alternatywa dla osób poszukujących niestandardowych sposobów na doświetlenie poddasza. Na indywidualne zamówienie klienta możliwe jest wyprodukowanie okna dachowego o wybranym kształcie, nietypowej konstrukcji oraz podwyższonych parametrach użytkowych.

Całkowicie błędnym jest mniemanie niektórych osób, że okna dachowe są mniej wygodne w użytkowaniu lub, że mają gorsze parametry izolacyjne od typowych okien tradycyjnych. Producenci okien połaciowych starają się bowiem za wszelką cenę zdążać za rosnącymi potrzebami klientów – udoskonalając niemal bezustannie swoje produkty. Obecnie stosowane rozwiązania sprawiają, iż okna dachowe w niczym nie ustępują miejsca oknom tradycyjnym montowanym np. w lukarnach dachów mansardowych. Ponadto, okna połaciowe są w stanie znacznie lepiej doświetlić poddasze użytkowe, a możliwość wyboru kształtu, czy konstrukcji okien dachowych sprawia, że coraz częściej stosujemy je w naszych domach.

Okna dachowe do kuchni i łazienki

Przed wyborem okna dachowego warto zastanowić się, jaką funkcję będzie pełniło pomieszczenie, w którym okno ma zostać zamontowane. Wszystkie okna połaciowe są bowiem odporne na działanie wód opadowych, ale niektóre z nich mają dodatkowo zwiększoną odporność na działanie wilgoci wewnątrz pomieszczeń. Okna takie warto stosować w łazienkach i kuchniach urządzanych na poddaszu. Stałe działanie wilgoci, jaka na ogół panuje w takich pomieszczeniach nie sprzyja długotrwałemu użytkowaniu okien. Dlatego też większość wiodących producentów okien dachowych oferuje okna wykonane z PCV lub drewna pokrytego powłoką poliuretanową. Dodatkowo okna takie wyposaża się w mikrowentylację lub specjalny nawiewnik, którego rolą jest wietrzenie pomieszczenia nawet wówczas, kiedy okno jest zamknięte. Stosowanie specjalnych okien do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności pozwala nie tylko na wydłużony okres ich użytkowania, ale także na utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w wymienionych wnętrzach. Okna te występują w wygodnych wersjach obrotowych, jak i uchylno-obrotowych.

Okna dachowe - nietypowe rozwiązania

Okna do dachów płaskich

Dotychczas, w dachach płaskich montowano tradycyjne okna połaciowe przy zastosowaniu dodatkowych elementów pomocniczych lub –  w obiektach niemieszkalnych – stosowano rozwiązania typowo przemysłowe. Aktualnie, innowacyjne okna do dachów płaskich są w stanie doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym od góry, przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej izolacyjności cieplnej, wysokiej jakości wykonania oraz nienagannej estetyki.
Okna dachowe do dachów płaskich składają się z akrylowej kopuły, zabezpieczającej okno przed opadami atmosferycznymi, którą połączono ze skrzydłem okiennym. Skrzydło i rama okienna jest wykonana z twardego PCV. Dodatkowo, profil ramy wypełnia się pianką polistyrenową, w celu podwyższenia izolacyjności okna. Szyba okienna jest klejona, co powoduje, że jest w pełni bezpieczna i także posiada wysoką izolacyjność cieplną. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na uzyskanie doskonałego (1,4 W/(m²K)) współczynnika przenikania ciepła dla omawianego rodzaju okna dachowego.

Okna dachowe panoramiczne

Montaż okien panoramicznych w pomieszczeniach poddasza rozszerza możliwości aranżacyjne tych pomieszczeń. Okna te charakteryzują się tym, że po ich otwarciu można uzyskać we wnętrzu efekt całkowicie otwartej przestrzeni. Technika otwierania powyższych okien opiera się na systemie nakładkowym prowadnic, co powoduje, że skrzydła okienne bezszelestnie przesuwają się na boki i całkowicie znikają z pola naszego widzenia. Wsuwają się one w specjalny panel, umieszczany na zewnątrz, który jednocześnie może pełnić funkcję baterii słonecznej, znajdującej zastosowanie jako element zasilający napęd okna. Szyby okien panoramicznych to zespolone pakiety z podwójnie klejonego szkła hartowanego. Dodatkowo zabezpiecza się je folią wzmacniającą. Dzięki temu wszystkiemu, okno jest nie tylko w pełni bezpieczne w użytkowaniu, ale posiada również wysokie parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej. W lecie nie powoduje nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń, a zimą redukuje straty ciepła. Doskonały widok, nie przesłonięty ramą zapewniają też okna o podwyższonej osi obrotu.

Okna kolebkowe

Okna o nietypowej konstrukcji kolebkowej są produkowane jedynie na indywidualne zamówienie klienta. Okna kolebkowe otwierają się w sposób obrotowy, za pomocą klamki zamontowanej w dolnej części skrzydła. Wyróżnia je ościeżnica wygięta w kształcie łuku i dopasowane do niej skrzydło o nietypowym kształcie oraz pakiet szybowy. Podobnie oblachowanie – jest dostosowane do niestandardowej formy okna.

Okno dachowe balkonowe

Dzięki nowoczesnym oknom dachowym można także spełnić marzenie o balkonie... w dachu.
Takie okno składa się z dwóch skrzydeł – górne otwiera się uchylnie do góry, a dolne – do przodu, tworząc wnękę balkonu. Z dolnym skrzydłem są zintegrowane boczne barierki, które wysuwają się w czasie otwierania balkonu, natomiast kiedy dolne skrzydło jest zamknięte, barierki nie są widoczne.
Taki balkon dachowy jest wbudowany w połać dachu i nie wymaga żadnych dodatkowych konstrukcji.
Powierzchnię okien dachowych mogą powiększać też nadstawki – o oryginalnych kształtach – np. trójkątne, owalne, półokrągłe. Najczęściej są one nieotwierane, wykonane ze specjalnego, pojedynczego profilu. Nadstawki można montować nad lub pod oknem, a w obu tych umiejscowieniach, sprawiają, że okno wygląda ciekawie, zarówno z zewnątrz, jak i w pomieszczeniu.
Dekoracyjnym elementem okien dachowych są też szyby witrażowe, które tworzą ciekawe efekty świetlne w pomieszczeniu. Producenci okien oferują gotowe wzory witraży, ale można je także zaprojektować samodzielnie.

Zamówienia na okna dachowe o nietypowych kształtach

Okna dachowe o nietypowych rozmiarach i kształtach, takich jak okrąg, trójkąt, trapez – są stosowane coraz częściej przez polskich inwestorów. Jednak, aby zamówić okno połaciowe o nietypowym kształcie, standardzie lub konstrukcji – trzeba najpierw skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy realizacja projektu jest możliwa.

 

Okna dachowe - nietypowe rozwiązania
Okna dachowe - nietypowe rozwiązania

Jeżeli nie ma przeciwwskazań, aby rozpocząć proces produkcji nietypowego okna dachowego – dokonuje się oszacowania kosztów i konsultuje z klientem rodzaj zastosowanych materiałów. Czas oczekiwanie na niestandardowe okno dachowe wynosi około czterech tygodni. Wadą jest jednak stosunkowo wysoka cena tych produktów. Nietypowe okna mogą być bowiem nawet o 70 proc. droższe od zwykłych okien połaciowych. Jest to uwarunkowane stopniem trudności, z jakim producent musi zmierzyć się w czasie realizacji zamówienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl