Nowoczesne okna - nieszablonowe rozwiązania

Katarzyna Laszczak
Okna wielkopowierzchniowe to duże możliwości aranżacyjne.
Okna wielkopowierzchniowe to duże możliwości aranżacyjne. IFTM Internorm
Okna odgrywają bardzo dużą rolę w kształtowaniu architektury budynku. Ich zastosowanie wpływa nie tylko na wygląd elewacji, ale także na operowanie światłem i to zarówno pod względem praktycznym, jak i stylistycznym. Jednak tradycyjne okna nie zawsze spełniają wymagania nowoczesnej architektury. Wtedy warto sięgnąć po nieszablonowe rozwiązania, które nie ograniczają się do kształtu okien.

Szklane narożniki i bezramowe łączenia w wersji pasywnej

Przeszklenia zyskały już należne sobie miejsce w architekturze, jednak problemem bywa minimalizm szklanych powierzchni. W jaki sposób sprawić, by przeszklenia były estetyczne, energooszczędne, a jednocześnie cechowały się stabilnością? Rozwiązaniem są nowoczesne produkty do minimum ograniczające elementy konstrukcyjne.

Okna wielkopowierzchniowe to duże możliwości aranżacyjne.
Okna wielkopowierzchniowe to duże możliwości aranżacyjne. IFTM Internorm

_[i]–_ Okna wielkopowierzchniowe dają wspaniałe możliwości stylistyczne. Niemniej w większości wypadków miejsce ich łączenia, zwłaszcza w narożach, wymaga odpowiednich elementów wzmacniających, gwarantujących odpowiednią sztywność. Ale nam, dzięki dekadom doświadczeń w produkcji zaawansowanych okien, udało się stworzyć przeszklenia, które niemal w całości wykonane są ze szkła. Dzięki temu architekci mogą teraz bezproblemowo uwzględniać w swoich projektach narożniki szklane. Efekt wizualny jest oszałamiający – [/i]mówi Marcin Ksokowski Doradca Architekta w firmie produkującej okna.

Tarasowe wyjście bez barier

Poza dużymi przeszkleniami, wiele nowoczesnych projektów uwzględnia tarasowe drzwi przesuwne. Jednak przy ich zastosowaniu pojawiają się dwie komplikacje. Pierwsza z nich to wysokość progu drzwiowego, będąca niewygodą dla użytkowników. Druga – to kwestia energooszczędności. Obydwa problemy zostały rozwiązane przez austriackich inżynierów, którzy opracowali próg z włókna szklanego, osiągający bardzo dobrą izolacyjność cieplną (Uf = 1,29 W/m²K) przy zachowaniu niewielkiej wysokości (odległość od powierzchni posadzki wewnątrz do górnej krawędzi szyny jezdnej wynosi zaledwie 12 mm, natomiast od zewnętrznej strony 30 mm).

D\Przesuwne drzwi na taras to wielka wygoda i okno na świat.
D\Przesuwne drzwi na taras to wielka wygoda i okno na świat. IFTM Internorm

Niski próg to wygoda dla użytkowników, szczególnie osób starszych i o ograniczonej sprawności ruchowej. Wysoką stabilność elementów zapewnia konstrukcja drzwi w wersji drewniano-aluminiowej lub PVC-aluminium. Dodatkowo zapewnia ona pasywną izolacyjność cieplną Ud do 0,67 W/m²K, która jest potwierdzona certyfikatem.

Okna idealnie zintegrowane z fasadą

Okna pasujące i wtapiające się w fasadę budynku.
Okna pasujące i wtapiające się w fasadę budynku. IFTM Internorm

Innym nieszablonowym rozwiązaniem są okna drewniano-aluminiowe HF 310 z linii Studio, które wyróżniają się zdecydowanie minimalistycznym wyglądem. Ponieważ ich konstrukcja zewnętrzna została pomyślana tak, że rama i skrzydło okna licują się, okna te można umieścić w jednej płaszczyźnie z fasadą. To rozwiązanie odróżnia okna HF 310 od tradycyjnych okien. Również od strony wewnętrznej okna charakteryzują się minimalizmem – ich powierzchnia jest zupełnie płaska dzięki usunięciu listewki przyszybowej ze skrzydła okna. To niestandardowe rozwiązanie nadaje oknu nowoczesny i elegancki wygląd.

Użyteczna technologia

Ponieważ estetyka to nie wszystko, w niektórych oknach zespolonych zadbano o rozwiązania funkcjonalne, które jeszcze kilka lat temu były nie do pomyślenia. Dzięki innowacyjnej technologii I-tec, energia słoneczna jest wykorzystywana do zasilania żaluzji międzyszybowej. Żaluzja wyposażona w moduł fotowoltaiczny eliminuje konieczność podłączenia do instalacji elektrycznej, zapewnia wygodne zdalne sterowanie i pozwala na komfortowe zacienienie pomieszczeń.

Żaluzja zasilana słońcem to nowoczesne rozwiązanie oszczędzające energie elektryczną.
Żaluzja zasilana słońcem to nowoczesne rozwiązanie oszczędzające energie elektryczną. IFTM Internorm
Żaluzja wyposażona w moduł fotowoltaiczny eliminuje konieczność podłączenia do instalacji elektrycznej.
Żaluzja wyposażona w moduł fotowoltaiczny eliminuje konieczność podłączenia do instalacji elektrycznej. Internorm

Kolejną, niemal rewolucyjną innowacją jest technologia I-tec Wentylacja. Pozwala ona na wietrzenie pomieszczeń bez otwierania okien, zapewniając komfortową wymianę powietrza. Ponadto okna wyposażone w tę technologię pozwalają, za pomocą wymiennika ciepła, odzyskać nawet 86% energii, która inaczej byłaby stracona.

– _W tym roku postanowiliśmy przedstawić jeszcze jedną zaawansowaną technologię – I-tec Smart Window. Pozwala ona na obsługę i sterowanie zintegrowanymi z oknem produktami przy pomocy tabletu lub smartfona. Obejmuje to między innymi sterowanie roletami lub żaluzjami elektrycznymi na fasadzie oraz oczywiście I-tec Wentylacją czy I-tec Zacienienie _– dodaje Marcin Ksokowski.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl