Okna skrzynkowe – materiały, parametry, kiedy się je stosuje, koszty

Wojciech Lechowski
Okna skrzynkowe stosuje się przede wszystkim przy renowacji starych budynków, ale znajdują też zastosowanie w domach stylizowanych na dworki itp.
Okna skrzynkowe stosuje się przede wszystkim przy renowacji starych budynków, ale znajdują też zastosowanie w domach stylizowanych na dworki itp. Jarmoluk - pixabay.com
Okna skrzynkowe straciły w ostatnim czasie na popularności. Niemniej ciągle można je jeszcze spotkać w ofertach producentów, bo wciąż znajdują zastosowanie.

Okna skrzynkowe montuje się zwłaszcza podczas renowacji obiektów zabytkowych oraz w budynkach nowych – stylizowanych na dawne. Produkowane aktualnie okna skrzynkowe nie odbiegają parametrami od właściwości nowoczesnej stolarki z PCV, a nawet miewają lepszą od niej izolacyjność termiczną i akustyczną.

Dawna drewniana stolarka okienna powoli odchodzi do lamusa. Spowodował to m.in. krytyczny dla budownictwa czas, w którym niewłaściwa obróbka i zły sposób obchodzenia się z drewnem pozbawiły ten surowiec jego zalet. Jednak w rzeczywistości drewno nigdy nie utraciło swoich walorów i dziś z dużym powodzeniem powraca do łask użytkowników.

Jedną z jego aktualnych odsłon są nowoczesne okna skrzynkowe, na które (jak się okazuje) ciągle znajdują się chętni. I nic dziwnego, bo tego typu okna bezproblemowo dorównują standardowo stosowanym „plastikom” pod względem jakości i funkcjonalności, a ponadto zachwycają swoim ponadczasowym pięknem.

Okna skrzynkowe – stolarka o charakterystycznej budowie

Okna skrzynkowe zbudowane z trzech elementów: ramy okiennej (skrzyniowej, skąd nazwa) oraz skrzydeł zewnętrznych i wewnętrznych (oddzielonych od siebie pustą przestrzenią). Charakterystyczna konstrukcja okna wymusza to, że skrzydła zewnętrzne zawsze są mniejsze niż wewnętrzne i na ogół otwierają się na zewnątrz, choć są też i takie okna skrzynkowe, w których jedne i drugie skrzydła są otwierane do wewnątrz.

W dolnym zewnętrznym ramiaku znajduje się okapnik, który chroni okno przed działaniem na nie wody opadowej. Szyby zachowują bardzo często podział na poszczególne strefy, co uzyskuje się dzięki zastosowaniu szprosów okiennych.

Okno skrzynkowe ma dwa niezależne skrzydła - zewnętrzne i wewnętrzne oddzielone ramą. W większych oknach mogą występować pary skrzydeł.
Okno skrzynkowe ma dwa niezależne skrzydła - zewnętrzne i wewnętrzne oddzielone ramą. W większych oknach mogą występować pary skrzydeł. Katarzyna Laszczak

Materiały stosowane do produkcji okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe wykonuje się z drewna. Aktualnie stosuje się wyłącznie drewno najwyższej jakości (lite lub warstwowo klejone). Najczęściej wykorzystywane gatunki to: dąb, sosna, modrzew oraz cedr kanadyjski. Drewno to jest wielokrotnie szlifowane, przez co zachowuje idealną gładkość.

Następnie pokrywa się je lakierami transparentnymi w różnych odcieniach lub tradycyjnie maluje na biało. Najwyższą jakość muszą mieć również produkty malarskie, dzięki czemu farby nie łuszczą się, nie odspajają od podłoża i pozwalają na utrzymanie w dobrym stanie przez długi czas.

Przeszklenia okien skrzynkowych stanowią innowacyjne szyby (o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej, z powłokami niskoemisyjnymi oraz pokryte warstwami ułatwiającymi czyszczenie). Okna są więc w pełni zgodne z obowiązującymi aktualnie normami oraz charakteryzują się wysoką trwałością i wytrzymałością. Dużo łatwiej jest też utrzymać je w należytej czystości.

Oferowane współcześnie „skrzynki” wyposaża się w wiele dodatkowych elementów, podnoszących funkcjonalność i uatrakcyjniających wygląd zewnętrzny stolarki. Do takich elementów zaliczyć należy przede wszystkim nowoczesne okucia (umożliwiające zarówno rozwieranie skrzydeł, jak i ich uchył) oraz szprosy (najczęściej weneckie lub naklejane). Dlatego właśnie okna skrzynkowe znajdują odbiorców pośród najbardziej wymagających użytkowników. Bardzo często są to właściciele pałaców, starych dworów wiejskich, zabytkowych kamienic oraz budynków nowych, ale wznoszonych w zgodzie ze stylistyką obowiązującą kilka pokoleń temu.

Okna skrzynkowe mają dwie pary skrzydeł - zewnętrzne i wewnętrzne, przedzielone pustą przestrzenią.
Okna skrzynkowe mają dwie pary skrzydeł - zewnętrzne i wewnętrzne, przedzielone pustą przestrzenią. Katarzyna Laszczak

Współczesne okna skrzynkowe – parametry

Dostępne dziś okna skrzynkowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania oraz dobrymi parametrami izolacyjności cielnej i akustycznej. Są trwałe, wytrzymałe i nie sprawiają już takich problemów z konserwacją i pielęgnacją, co ich odpowiedniki sprzed lat. Oczywiście parametry użytkowe w ogromnej mierze kształtuje prawidłowo przeprowadzony montaż, który w przypadku okien tak charakterystycznych jak skrzynkowe zawsze najlepiej jest powierzyć ekipie rekomendowanej przez producenta.

Najistotniejszym aktualnie parametrem okien jest współczynnik przenikania ciepła, który dla wielu akurat w oknach skrzynkowych wciąż pozostaje wątpliwy. Warto rozwiać te wątpliwości, bo tego rodzaju stolarka w zupełności spełnia obowiązujące wymagania. Od 1 stycznia 2017 roku maksymalna wartość parametru U dla okien pionowych (w budynkach nowobudowanych) wynosi 1,1 W/(m²·K). Na rynku znaleźć można okna skrzynkowe, które charakteryzują się Uw (współczynnikiem przenikania ciepła przez całe okno) na poziomie 0,8 W/(m²·K).

Cechą pożądaną przy oknach bywa również izolacyjność akustyczna. Liczy się ona zwłaszcza w zabudowie miejskiej, gdzie stare zabytkowe kamienice najczęściej usytuowane są w najbardziej ruchliwych i gwarnych punktach miast. Okna skrzynkowe mają lepszą izolacyjność akustyczną niż standardowo stosowana stolarka okienna. A dodatkowo parametr ten zawsze można jeszcze poprawić poprzez wprowadzenie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych.

Przeczytaj też: Stary, drewniany dom - czy warto kupić taką nieruchomość

Ile kosztuje okno skrzynkowe?

Jednoznaczne oszacowanie kosztów zakupu i montażu okna skrzynkowego jest trudne, bo wiele zależy tu od indywidualnych preferencji użytkownika. W przeważającej liczbie przypadków okna te wytwarza się na potrzeby bardzo zindywidualizowanych zamówień. Zamówienia te mogą obejmować zastosowanie zróżnicowanych pod względem funkcjonalności okuć, wprowadzenie różnorodnych rozwiązań podnoszących parametry okien oraz użycie elementów podnoszących ich walory estetyczne (np. zdobionych ornamentowo szyb, eleganckich szprosów, dodatków zewnętrznych nawiązujących do fasady budynku itp.).

Pewne jest jedno. Współczesne okna skrzynkowe są znacznie droższe niż stosowane standardowo. Takie okno (w zależności od wymiarów) może kosztować kilkaset złotych i kilka tysięcy złotych. Stosunkowo wysoka cena nie wydaje się być tu jednak czynnikiem zniechęcającym do zakupu, bo tego rodzaju stolarka to w dzisiejszych czasach produkty ekskluzywne, które znajdują uznanie zwłaszcza wśród zamożniejszych grup społecznych.

Okna skrzynkowe pasują i do starych, drewnianych chat, i zabytkowych pałaców.
Okna skrzynkowe pasują i do starych, drewnianych chat, i zabytkowych pałaców. Antranias - pixabay.com

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl