Tradycyjne ościeżnice drzwiowe
W tradycyjnych rozwiązaniach ościeżnice drzwiowe są wyraźnie widoczne. Są one montowane do wykończonej ściany i tworzą obramowanie otworu wejściowego. Jeśli zdecydujemy się na białe ściany, ościeżnice i drzwi, może powstać w miarę jednolita płaszczyzna. Jednak często wybieramy drzwi w kolorze drewna oraz dopasowane do nich ościeżnice. Całość wygląda dobrze, ale wyraźnie odcina się na tle ściany.
Do mniej lub bardziej widocznych ościeżnic jesteśmy przyzwyczajeni i traktujemy je jako nieodłączną część drzwi i naturalny elementu wystroju pomieszczenia. Jednak o ile ościeżnice rzeczywiście są niezbędne, o tyle wcale nie muszą być widoczne.
**Polecamy też:
Drzwi przesuwne z ukrytą prowadnicą**
Niewidoczne ościeżnice drzwiowe
Ciekawym pomysłem są ukryte ościeżnice drzwiowe. Ponieważ są one montowane w ścianie, widoczny pozostaje tylko ich wrąb – fragment, go którego dolegają drzwi (można go pomalować na kolor ściany). Do ukrytej ościeżnicy można dobrać skrzydło drzwiowe w dowolnym kolorze. Jednak ciekawym aranżacyjnie pomysłem jest również „zamaskowanie” samych drzwi. Ponieważ przy ukrytych ościeżnicach, płaszczyzna drzwi wygląda na zlicowaną ze ścianą, wystarczy pomalować je na kolor ściany lub pokryć tapetą. Dzięki temu drzwi nie wyróżniają się, płaszczyzna ściany wydaje się większa, a całe pomieszczenie – bardziej przestronne. To rozwiązanie szczególnie pasuje do nowoczesnych aranżacji, ale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zależy nam na powiększeniu przestrzeni i eleganckim, subtelnym wykończeniu.
Montaż ukrytych ościeżnic drzwiowych
Niestety montaż ukrytych ościeżnic wymaga nieco więcej zachodu, niż tradycyjnych. Najlepiej pomyśleć o nich na etapie prac budowlanych, ale i potem nie jesteśmy na straconej pozycji. Ukryte ościeżnice najlepiej montuje się podczas budowy ścian. W przypadku ścian murowanych osadza się je przed nałożeniem tynku. Natomiast w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych, mocuje się je do stelaża, do którego przykręca się płyty. Jeśli w naszym mieszkaniu ściany już stoją, trzeba skuć tynk wokół otworu drzwiowego lub zdemontować część płyt. Nanosząc tynk lub montując płytę, ościeżnicę właśnie ukrywa się.