Jak wybrać drzwi? Poznaj rodzaje drzwi wewnętrznych

Wojciech Lechowski
Wybierając drzwi wewnętrzne trzeba wziąć pod uwagę ich wygląd, ale także charakter pomieszczenia, w którym mają być zamontowane.
Wybierając drzwi wewnętrzne trzeba wziąć pod uwagę ich wygląd, ale także charakter pomieszczenia, w którym mają być zamontowane. Invado
Drzwi wewnętrzne stanowią integralną część każdego wnętrza i w dużym stopniu wpływają na wystrój mieszkania. Mogą być w kolorze ścian i stać się zupełnie niewidoczne, mogą ciekawą fakturą i barwą przyciągać wzrok stanowiąc element dekoracyjny pomieszczenia.

Od czego zależy wybór drzwi wewnętrznych

Z pozoru wybór drzwi wewnętrznych to nic trudnego – wystarczy, że będą pasowały do wnętrza, czy po prostu podobały się przyszłemu właścicielowi. W praktyce, przed wyborem drzwi trzeba rozplanować aranżację pomieszczenia, by wybrać najkorzystniejszy sposób otwierania. Niekiedy brakuje bowiem miejsca na drzwi skrzydłowe lub celowo chcemy zaoszczędzić przestrzeń wybierając model przesuwny, albo składany. Drzwi wewnętrzne, oprócz swego podstawowego przeznaczenia – tworzenia bariery między pomieszczeniami – mogą pełnić wiele dodatkowych funkcji, dlatego ich wybór trzeba uzależniać od miejsca, w którym będą montowane.

Drzwi do łazienki powinny ułatwiać wentylację dzięki wyciętym w dolnej części skrzydła otworom lub zamontowanej kratce wentylacyjnej. Drzwi do pokoju dziecięcego muszą być odporne na zabrudzenia i uszkodzenia. Przeszklone drzwi doświetlają zbyt ciemne pomieszczenia. Drzwi mogą również izolować wnętrza akustycznie i termicznie.

Myśląc o aranżacji mieszkania trzeba określić materiał, z którego będą wykonane skrzydła i ościeżnice oraz fakturę ich powierzchni. Ze znalezieniem odpowiadającego nam modelu nie będzie raczej problemu, gdyż obecna oferta rynkowa pozwala na niemal nieograniczone możliwości wyboru wzorów, barw i materiałów wykończeniowych. Na rynku są drzwi pasujące zarówno do wnętrz nowoczesnych, klasycznych, jak i retro, czy też utrzymanych w stylach orientalnych.

Zanim jednak wybierzemy się do sklepu, przede wszystkim trzeba dokładnie wymierzyć otwór drzwiowy, by dobrać drzwi do jego szerokości oraz przemyśleć sposób ich budowy, montażu i otwierania. Najpopularniejsze są standardowe drzwi uchylne, jednak do ich otwierania potrzebna jest wolna przestrzeń po jednej ze stron skrzydła drzwiowego. Alternatywę stanowią drzwi przesuwne, składane lub harmonijkowe.

RODZAJE DRZWI WEWNĘTRZNYCH

Drzwi uchylne pasują do wnętrz, w których jest odpowiednio dużo miejsca na otwieranie skrzydła drzwiowego. Na rynku dostępne są tysiące modeli o najróżniejszym wzornictwie i wykończeniu – pełne,
z przeszkleniami, szklane, wykonane z drewna, tworzyw sztucznych, itd. Najpopularniejsze są drzwi uchylne jednoskrzydłowe. Mają standardowe szerokości od 60 do 100 cm. Oferowane są również drzwi dwuskrzydłowe – najczęściej o szerokości 120, 140 i 160 cm. Współcześnie produkowane modele mają normatywną wysokość 203 cm. Skrzydła o niestandardowych wysokościach dostępne są na zamówienie.

Wybierając drzwi jednoskrzydłowe trzeba zwrócić uwagę na kierunek otwierania skrzydła. Drzwi dzielą się bowiem na prawe i lewe. Wersje prawe mają zawiasy z prawej strony i otwierane są prawą ręką do siebie. Lewe, zawiasy mają z lewej strony i wygodniej otwierać je lewą ręką. Drzwi prawe wymagają pozostawienia wolnej przestrzeni do otwierania po swojej prawej stronie, lewe po lewej. Modele dwuskrzydłowe otwierają się w obie strony – potrzebują miejsca z obu stron.
Dodatkowo, w zależności od konstrukcji skrzydła i ościeżnicy, drzwi mogą być przylgowe lub bezprzylgowe. Różnią się sposobem wykończenia krawędzi. Drzwi przylgowe mają pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł zwiększające powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy. Zamknięte drzwi bezprzylgowe chowają się całkowicie w futrynie tworząc z nią jednolitą płaszczyznę.

Konstrukcja skrzydła drzwi uchylnych

Skrzydła drzwi uchylnych drewnianych mogą mieć dwojaką konstrukcję – płytową lub płycinową. Drzwi płytowe są wykonane z jednolitej płyty z materiałów drewnopochodnych lub z płyty uzyskanej przez oklejenie cienkimi płytami drewnianej ramy i wypełnienie przestrzeni między nimi płytami wiórowo-kartonowymi o budowie plastra miodu lub paskami płyty pilśniowej, układanymi w jodełkę.
Drzwi płycinowe składają się z drewnianej ramy zabudowanej wypełnieniem (płyciną), od nazwy którego pochodzi nazwa skrzydła. Płyciny mają urozmaiconą powierzchnię, kształty i faktury, bowiem wykonywane są z różnorodnych materiałów – drewna litego, sklejki, tworzyw sztucznych, szkła, itp. W sposób analogiczny do skrzydeł drewnianych powstają skrzydła z tworzyw sztucznych. Drewno zastępują jednak profile z PCW, a wypełnieniem jest pianka poliuretanowa.
Na rynku są również dostępne drzwi ze skrzydłami wykonanymi w całości ze szkła. Okucia takich drzwi montowane są do cienkiej, aluminiowej ramy otaczającej taflę szkła lub bywają wtopione bezpośrednio w szkło. Decydując się na takie drzwi warto wybierać modele wykonane ze szkła hartowanego lub nietłukącego. Szkło hartowane, w wypadku rozbicia, rozpryskuje się na fragmenty o nieostrych krawędziach. Szyba nietłukąca to tafla szkła wzmocniona warstwami folii PCW - pęka, lecz nie rozpada się na kawałki.

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne pozwalają na swobodniejszą aranżację przestrzeni niż drzwi uchylne. Po rozsunięciu mogą chować się w ścianie lub się na nią nasuwać. Modele przesuwne zachodzące na ścianę po otwarciu zasłaniają jej fragment przez co są mniej wygodne od modeli chowanych w murze. Skrzydła drzwi przesuwnych podwiesza się na wózkach do prowadnicy montowanej na górze otworu drzwiowego. Dawniej drzwi przesuwne miały również dolne prowadnice, co ograniczało możliwości wykończenia i remontu podłogi. Współczesne konstrukcje montowane są tylko na prowadnicy górnej i nie stykają się z posadzką. Najbardziej praktyczne są drzwi chowane w ścianie, gdyż po ich otworzeniu skrzydła stają się niewidoczne, a przestrzeń można wykorzystać w dowolny sposób. Podczas montażu takich drzwi w nowo powstających budynkach w ścianę jest wmurowywana kaseta z aluminium lub blachy ocynkowanej, w którą wjeżdża skrzydło. W istniejącym mieszkaniu drzwi tego typu można zainstalować budując ściankę osłonową z płyt gipsowo-kartonowych w systemie suchej zabudowy. Producenci oferują drzwi przesuwne pełne, z przeszkleniami i w pełni szklane, jedno lub dwuskrzydłowe, najczęściej o szerokości od 80 do 100 cm.

Drzwi składane

Skrzydła drzwi tego typu podzielone są na dwie lub więcej pionowych części, połączonych zawiasami. Drzwi składane, po złożeniu, zajmują część otworu drzwiowego zmniejszając jego szerokość. Skrzydło drzwiowe porusza się na ślizgaczach lub wózkach po szynie zamontowanej do górnej części ościeżnicy. Szyna musi mieć zatem długość równą szerokości otworu drzwiowego. Drzwi składane można porównać do parawanu, gdyż zasada ich otwierania i zamykania jest zbliżona. Wykonywane są z drewna, płyt drewnopochodnych, szkła i tworzyw sztucznych. Oferta dekoracyjna jest bardzo szeroka. Idealnie sprawdzają się także jako drzwi do spiżarni, czy garderoby. Na rynku można też znaleźć modele dwuskrzydłowe, a nawet o skrzydłach różnej szerokości, nadające się do pomieszczeń reprezentacyjnych. Mogą być, na przykład, efektownym i wygodnym przepierzeniem oddzielającym jadalnię od kuchni, czy bibliotekę od salonu.

Drzwi harmonijkowe

Skrzydła drzwi harmonijkowych zbudowane są z wąskich paneli o szerokości kilku centymetrów, połączonych paskami płótna lub elastycznego tworzywa sztucznego, co umożliwia ich złożenie "w harmonijkę" z boku otworu drzwiowego. Podobnie jak drzwi składane, po otwarciu zmniejszają szerokość przejścia. Producenci proponują drzwi harmonijkowe wykonane z tworzyw sztucznych, drewna lub płyt drewnopochodnych – pełne, albo dekorowane wstawkami ze szkła i innych materiałów. Dostępne są również modele z zamkami zapadkowymi i magnetycznymi. Drzwi harmonijkowe przesuwają się po prowadnicy przykręconej do nadproża. Górna krawędź każdego panelu tworzącego skrzydło jest wyposażona w rolki lub zawieszki umieszczane w prowadnicy. Boczne krawędzie otworu drzwiowego wykańcza się drewnianymi listwami. Drzwi harmonijkowe najczęściej wybierane są jako zamknięcia wnęk i do mało eksponowanych wnętrz – spiżarni, garderób, itp. Dekoracyjnie wykończone modele znakomicie sprawdzają się także w pomieszczeniach reprezentacyjnych w sytuacjach, gdy przestrzeń nie pozwala na montaż drzwi uchylnych, ani przesuwnych.

Wybranie odpowiedniego rodzaju drzwi wewnętrznych pozwoli nam się cieszyć w pełni funkcjonalnym, wygodnym i estetycznym wnętrzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl