Drzwi prawe czy lewe?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Przed wyborem drzwi warto przemyśleć swój pomysł na przestrzeń, aby zaaranżować ją w możliwie najbardziej funkcjonalny i bezpieczny sposób.
Przed wyborem drzwi warto przemyśleć swój pomysł na przestrzeń, aby zaaranżować ją w możliwie najbardziej funkcjonalny i bezpieczny sposób. Grizzlybear-se Pixabay.com
Pozornie wybór jest prosty – drzwi prawe lub lewe. Jednak często przy zakupie okazuje się, że nie jesteśmy pewni, które z nich lepiej sprawdzą się w urządzanej przestrzeni – czy powinny otwierać się zgodnie ze wskazówkami zegara, czy wręcz przeciwnie? Jak więc rozpoznać drzwi prawe i lewe?

Gdy staniemy na wprost drzwi (otwieranych w naszym kierunku) i zawiasy będziemy mieli po lewej stronie, a klamkę po prawej – będą to drzwi lewe. Drzwi te otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W sytuacji odwrotnej – gdy klamka usytuowana będzie po lewej stronie, a zawiasy po prawej – możemy być przekonani, że są to drzwi prawe. Analogicznie, będą się one otwierać w kierunku przeciwnym do ruchów wskazówek zegara.

Ważny wybór: drzwi prawe czy lewe?

Wybierając drzwi, powinniśmy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością przestrzeni. Należy między innymi zwrócić uwagę na umiejscowienie włącznika światła.

Ważne jest, aby drzwi nie otwierały się na niego, aby skrzydło drzwiowe go nie zasłaniało. W takiej sytuacji bowiem trzeba obchodzić drzwi dookoła, aby włączyć oświetlenie, co w codziennym funkcjonowaniu jest bardzo niewygodne – wyjaśnia Adam Hucz odpowiedzialny za markę drzwi Invado. Włącznik powinien być umieszczony tuż przy klamce, dostępny od razu, gdy wchodzimy do pomieszczenia. Jeśli zmieniamy kierunek otwierania się drzwi, trzeba równocześnie przenieść włącznik. Gdy okazuje się, że wybrane drzwi zachodzą na meble bądź otwierają się na ścianę, którą można inaczej zaaranżować, też warto przemyśleć ich zmianę.      

 

Pozornie łatwy wybór... drzwi prawe czy lewe... jednak w chwili zakupu może być dużą zagadką.
Pozornie łatwy wybór... drzwi prawe czy lewe... jednak w chwili zakupu może być dużą zagadką. U30SFTI Pixabay.com

Drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz?

Kolejnym dylematem, który należy rozważyć jest kierunek otwierania drzwi – do wewnątrz czy na zewnątrz, mając na uwadze drzwi prawe i lewe. I tu znów warto spojrzeć całościowo na aranżację przestrzeni, aby uniknąć sytuacji kiedy poszczególne skrzydła będą otwierać się na siebie i wzajemnie blokować. Planując rozmieszczenie, trzeba zastanowić się na komunikacją między danymi przestrzeniami np. kuchnia – pokój czy sypialnia – łazienka, aby uniknąć niepożądanych sytuacji aranżacyjnych. I tak np. drzwi do sypialni zazwyczaj otwierają się do wewnątrz, natomiast drzwi do łazienki ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest zaplanować z otwieraniem się na zewnątrz. Również w przypadku małych pomieszczeń drzwi powinny otwierać się na zewnątrz, aby nie zabierały dodatkowej powierzchni.

Przed wyborem drzwi warto przemyśleć swój pomysł na przestrzeń, aby zaaranżować ją w możliwie najbardziej funkcjonalny i bezpieczny sposób. Jeśli pojawiają się wątpliwości, dobrze jest zasięgnąć rady fachowca tak, by uniknąć późniejszych nieergonomicznych rozwiązań, przez lata utrudniających codzienne życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl