Jak zamontować drewniane drzwi wewnętrzne

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Jak zamontować drewniane drzwi wewnętrzne

Wymiana drzwi wewnętrznych wymaga jedynie podstawowych umiejętności stolarskich – możemy dokonać jej samodzielnie. Natomiast nowe drzwi mogą zupełnie odmienić pomieszczenie i sprawić, ze będzie wyglądało znacznie atrakcyjniej.

Do montażu drzwi wewnętrznych potrzebne są: 

  • miarka budowlana, 
  • śrubokręt, 
  • nóż,
  • wiertarka, 
  • grube wiertło, 
  • młotek, dłuto,
  • zestaw okuć do drzwi (zawiasy, klamki, zamek)

Przed montażem drzwi wewnętrznych: pomiar otworu drzwiowego

W standardowych projektach drzwi wewnętrzne mają najczęściej ustaloną wysokość i szerokość. Jednak w starszym budownictwie lub przy projektach indywidualnych, drzwi mogą mieć jednak niestandardowe wymiary. Dlatego zanim kupimy drzwi, musimy bardzo dokładnie wymierzyć rozmiar ościeżnicy i na tej podstawie dobrać odpowiednie drzwi wewnętrzne. W razie potrzeby możemy też zamówić drzwi indywidualnie. Niektóre rodzaje drzwi – np. z tłoczonych płyt drzwiowych – możemy skrócić, obcinając dolną część skrzydła. Trzeba jednak pamiętać, by obciąć najwyżej kilka centymetrów – ten zabieg osłabia elementy konstrukcyjne skrzydła drzwiowego (ramiak).

Nowe drzwi wewnętrzne można zamontować na starych zawiasach – pod warunkiem, że nie są one zużyte. Sprawdzamy to otwierając szeroko drzwi i próbując je unieść. Jeśli skrzydło drzwi bez oporu schodzi z zawiasów, to znaczy, że są one wytarte i należy je wymienić.

Nowe drzwi wewnętrzne w starej ościeżnicy

Przymierzamy czy nowe drzwi pasują do ościeżnicy. W tym celu należy podeprzeć drzwi od dołu, pozostawiając przerwę pozwalającą na swobodne otwieranie drzwi, tak aby nie zahaczały o podłoże. Pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą pozostawiamy przerwę o szerokości około 2 milimetrów. Najłatwiej sprawdzić, czy drzwi są równo ustawione przesuwając, np. monetę przez szczelinę wokół całego skrzydła.

Zawiasy drzwiowe dobrze zamontowane
Jeżeli mamy zamiar wykorzystać stare zawiasy zamontowane w ościeżnicy, zaznaczamy na nowym skrzydle ich wysokość. Jeśli decydujemy się na zamontowanie nowych zawiasów, zaznaczamy miejsce ich osadzenia tak, aby górny zawias był umieszczony około 17,5 cm od górnej krawędzi drzwi, a dolny około 25 cm od krawędzi dolnej.

Jak zamontować drewniane drzwi wewnętrzne
Jak zamontować drewniane drzwi wewnętrzne
Jak zamontować drewniane drzwi wewnętrzne

Zawias ustawiamy równolegle do  krawędzi drzwi na zaznaczonej wcześniej wysokości. Kontur zawiasu obrysowujemy ostrym nożem. Odkładamy zawias i kilkoma cieciami pogłębiamy obrys wokół zawiasu. W ten sam sposób postępujemy z dolnym zawiasem.

Za pomocą dłuta usuwamy, cienkimi warstwami, drewno wewnątrz naciętych wcześniej miejsc na zawiasy. Wgłębienie powinno być tylko na tyle głębokie, aby zawiasy nie wystawały ponad powierzchnię rantu. Jeśli osadzimy zawias zbyt głęboko, drzwi nie będą się swobodnie otwierać.

Wstępny montaż drzwi wewnętrznych
Ponownie umieszczamy zawias w oznaczonym wcześniej miejscu i delikatnie nawiercamy otwory. Wstępnie przykręcamy zawiasy tylko na jedną śrubę, osadzamy drzwi w ościeżnicy i sprawdzamy, czy dobrze się otwierają, nie zahaczają o podłogę lub futrynę. W razie potrzeby możemy poprawić osadzenie zawiasów, lub podcinamy dół skrzydła drzwiowego za pomocą hebla.

Jak zamontować drewniane drzwi wewnętrzne

Kiedy sprawdzimy ostateczne ustawienie drzwi i jesteśmy pewni, że są dobrze osadzone, możemy przystąpić do montażu zamka. Na drzwiach zaznaczamy właściwe miejsce, na wysokości zatrzasku w ościeżnicy. Wewnątrz drzwi wykonanych z tłoczonych płyt drzwiowych znajduje się szeroki blok drewna przeznaczony do umieszczenia w nim zamka. Trzeba upewnić się, że wyznaczyliśmy miejsce dla zamka w tym właśnie punkcie drzwi.

Montaż zamka drzwiowego

Jak zamontować drewniane drzwi wewnętrzne

Za pomocą szerokiego wiertła nawiercamy otwór na zamek. Nowoczesne zamki drzwiowe są projektowane w taki sposób, że do ich zamontowania wystarczy jeden otwór. Jeśli zdecydujemy się na zamek z kluczem, będą potrzebne dwa otwory – na zatrzask otwierany za pomocą klamki oraz na zasuwkę.

Przykładamy zamek do drzwi i zaznaczamy miejsce na otwór do umieszczenia klamki. Jeśli montujemy zamek z kluczem, w ten sam sposób wyznaczamy otwór na klucz albo pokrętło zasuwki. Przewiercamy skrzydło drzwiowe na wylot, montujemy zamki i klamki.

Drzwi są gotowe do osadzenia w ościeżnicy.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl