Wymiana ościeżnicy i dobór nowej przy standardowej grubości ściany nie jest problemem. Niestety problem może się pojawić kiedy chcemy wymienić drzwi i ościeżnice w bloku z wielkiej płyty. Wprawdzie można ograniczyć się do wymiany samego skrzydła drzwiowego, jednak stara ościeżnica, może skutecznie je oszpecić i cały przeprowadzony remont nie da spodziewanego efektu. Choć z tym problemem można sobie poradzić stosując ościeżnice renowacyjne.
Dowiedz się więcej: Zastosowanie ościeżnic renowacyjnych w starym budownictwie
Wymiana ościeżnicy w bloku z wielkiej płyty
Przyczyną komplikacji przy wymianie ościeżnicy w mieszkaniu z wielkiej płyty są krzywe ściany, których grubość w dodatku odbiega od współczesnych norm szerokości ościeżnic. Kolejnym problemem jest to, że aby przyspieszyć socjalistyczne budowy stosowano prefabrykaty – niby nic w tym złego, poza jakością wykonania. W blokach z wielkiej płyty ościeżnice drzwi były często zakotwiane w płycie już na etapie jej produkcji. Usunięcie takich ościeżnic jest kłopotliwe, ale nie niemożliwe. Takie ościeżnice można wykuć ze ściany, choć może to spowodować spore uszkodzenia. Innym rozwiązaniem jest wycięcie ościeżnicy na mokro, przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Ponieważ rzadko dysponujemy specjalistycznymi narzędziami i doświadczeniem, ten zabieg najlepiej zlecić profesjonalnej ekipie – np. autoryzowanej przez producenta drzwi, co pozwoli także uzyskać gwarancję na montaż drzwi.
Wybór ościeżnicy drzwi
Kiedy już pozbyliśmy się starej ościeżnicy, czas na wybór nowej. To teoretycznie też nie problem, jeśli nasze ściany mają odpowiednią grubość. Jednak w blokach z wielkiej płyty ścianki działowe, szczególnie oddzielające łazienkę często były cienkie – ok. 6 cm. Ościeżnice stałe (blokowe) tej grubości można już spotkać w sprzedaży, choć wybór materiałów, którymi są wykończone jest ograniczony.
Kolejnym rozwiązaniem jest ościeżnica regulowana. Tutaj wybór wykończenia jest znacznie większy. Ościeżnice mogą być dopasowane do muru różnej grubości, najczęściej od 7,5 cm, górna granica nie jest dokładnie określona, bo ościeżnice można łączyć (jest to konieczne kiedy grubość muru wynosi ponad 28 cm). U niektórych producentów można też zamówić ościeżnice regulowane do muru o grubości 6,4 cm. Ościeżnice takie często są sprzedawane w komplecie z listwami, więc nie trzeba ich obrabiać.
Jeśli okazuje się, że nasze ściany są tak cienkie, że i najwęższe ościeżnice nie pasują, dobrym wyjściem jest pogrubienie muru. Łatwo to zrobić za pomocą płyty np. gipsowo-kartonowej. W ten sposób poprawiny też od razu estetykę ściany. Nie zaleca się samodzielnego przerabiania ościeżnicy tak, aby zmniejszyć jej grubość – choć jest to możliwe, konsekwencją jest utrata gwarancji na drzwi.