Montujemy drzwi wewnętrzne w mieszkaniu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Montaż drzwi wewnętrznych można wykonać samodzielnie, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad.
Montaż drzwi wewnętrznych można wykonać samodzielnie, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad. 123rf (Uniprofil)
Montaż drzwi wewnętrznych to wyzwanie, z którym będziemy musieli się zmierzyć, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania w stanie „deweloperskim”.

Kupując mieszkanie, najczęściej decydujemy się na stan „deweloperski”. Oznacza to niższy koszt zakupu mieszkania, swobodę w aranżacji wnętrza, ale też – konieczność wykonania prac wykończeniowych, w tym montażu drzwi wewnętrznych. Nie jest to bardzo skomplikowane zadanie, ale wymaga precyzji. Producenci zalecają, żeby drzwi wewnętrzne montować już po wykonaniu innych prac wykończeniowych, które mogłyby spowodować ich uszkodzenie lub zarysowanie.

Pomiar otworu drzwiowego

Zanim przystąpimy do montażu drzwi, musimy dobrać je odpowiednio do wymiarów otworu drzwiowego. W tym celu musimy go dokładnie wymierzyć, uwzględniając także grubość ścian.
– Standardowa stolarka drzwiowa wpisuje się w wymiary 70, 80 lub 90 cm, przy czym dopuszczalne są także drzwi wąskie o szerokości 60 cm oraz szerokie na 100 cm._ _– tłumaczy Joanna Lisowska, przedstawiciel firmy UNIPROFIL. [i]– Mierząc szerokość otworu drzwiowego, należy pamiętać również, że powinien on być o 8-10 cm szerszy, niż skrzydło drzwi. Ważny jest także dokładny pomiar grubości ścian oraz sprawdzenie ich przekątnych, które to wymiary są niezbędne do prawidłowego doboru ościeżnic.  [/i]dodaje.

Montaż ościeżnic

Kiedy mamy już drzwi o odpowiednich wymiarach, przystępujemy do montażu. Trzeba zacząć od połączenia i osadzenia ościeżnic. Bardzo ważne jest przy tym, żeby między górnymi i bocznymi belkami ościeżnicy zachować kąty proste, a całość była osadzona w pionie i poziomie. Prawidłowe ustawienie ościeżnicy ułatwią uchwyty montażowe i kliny. Między pionowe elementy zaleca się wstawienie 3-4 rozpórek, by ościeżnica trzymała się stabilnie i nie wypaczyła się w czasie montażu. Ościeżnicę mocuje się do ścian za pomocą kołków oraz pianki niskorozprężnej.
[i] Po wyschnięciu pianki można usunąć kliny, uzupełnić luki, dociąć niepotrzebnie wystające elementy pianki oraz założyć listwy maskujące wokół ościeżnic. Warto wykończyć również łączenia listew ze ścianą akrylem lub silikonem budowlanym w kolorze drzwi.  [/i]mówi przedstawiciel marki Uniprofil.

Zakładamy skrzydło drzwiowe

Kiedy ościeżnice są zamontowane, pozostaje umieścić skrzydło drzwiowe na zawiasach i ewentualnie – wyregulować zawiasy. Może się jednak zdarzyć, że ze względu na wysokość posadzki, skrzydło drzwiowe będzie trzeba nieco skrócić. Skrzydło drzwi możemy przyciąć samodzielnie, ale nie więcej niż o niecały centymetr (w zależności od rodzaju drzwi: płytowe możemy skrócić o 40 mm, panelowe lub drewniane – o 60 mm). W innym przypadku możemy stracić gwarancję na drzwi i osłabić ich konstrukcję.
Na koniec montujemy zamek (wkładkę i szyld) oraz klamkę.

UWAGA: Do drzwi (i akcesoriów) powinna być dołączona instrukcja. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac, zapoznajmy się z nią dokładnie – i przestrzegajmy jej zaleceń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl