Jak wymienić zamek w drzwiach wejściowych? Praktyczna instrukcja

Agnieszka Jaros
Do wymiany zamka w drzwiach zewnętrznych potrzebujemy jedynie podstawowych narzędzi i nowego zamka.
Do wymiany zamka w drzwiach zewnętrznych potrzebujemy jedynie podstawowych narzędzi i nowego zamka. neshom
Wymiana zamka w drzwiach nie jest czynnością skomplikowaną, a powierzenie jej fachowcowi to jedynie niepotrzebnie poniesione koszty.

W zależności od typu zamka  – wymiana odbywa się kompleksowo lub jedynie poprzez zastosowanie nowej wkładki. Do pracy potrzebujemy jedynie podstawowych narzędzi, które z pewnością znajdują się w każdym domu oraz nowego zamka lub samej wkładki do niego. Wymiana wkładki jest prostsza i tańsza, ale nie w każdym przypadku możliwa. Dlatego też przed zabraniem się do pracy warto przyjrzeć się posiadanym zamkom lub kluczom, którymi były one dotychczas otwierane.

Kiedy wystarczy wymiana wkładki bębenkowej

Wkładki bębenkowe znajdują się w zamkach, do których otwierania służą klucze płaskie. Jeśli zatem dotychczas otwieraliśmy drzwi takim właśnie kluczem – wymiana całego zamka jest najprawdopodobniej zupełnie zbędna. Kiedy np. klucz został zagubiony lub zamek zacina się – w zupełności wystarczy wymienić samą wkładkę.

Jak wymienić wkładkę bębenkową w zamku

Aby wymienić wkładkę bębenkową zamka odkręcamy śruby mocujące szyld i zdejmujemy ten element. Następnie odnajdujemy śrubę mocującą wkładkę i również ją odkręcamy. Uważajmy przy tym, żeby nie spowodować uszkodzeń na powierzchni drzwi.
Do rozkręconego zamka wkładamy zapasowy klucz i przekręcając nim lekko w prawo lub w lewo – ustawiamy odpowiednio trzpień w osi wkładki i zdecydowanym ruchem wyjmujemy ją z zamka. Następnie umieszczamy nową wkładkę bębenkową w zamku, przykręcamy śrubę mocującą i mocujemy szyld.

UWAGA: nowa wkładka bębenkowa powinna mieć identyczne wymiary, jak stara. Również w tym samym miejscu powinien znajdować się otwór na śrubę mocującą. Dlatego, udając się do sklepu, najlepiej wziąć starą wkładkę bębenkową ze sobą. Łatwo będziemy mogli porównać wszystkie parametry i dobrać odpowiednią wkładkę do zamka.

Jak wymienić cały zamek w drzwiach

W niektórych przypadkach wymiana samej wkładki nie wchodzi w grę. Po pierwsze – nie wszystkie zamki posiadają wymienne wkładki, a po drugie – okoliczności powodujące konieczność wymiany zamka mogą być takie, że trzeba wymieniać go w całości.
Do pracy zabieramy się podobnie jak w przypadku wymiany samej wkładki. Po przygotowaniu śrubokrętów oraz kluczyka imbusowego w rozmiarze 3 lub 2,5 – wyjmujemy z drzwi klamkę i odkręcamy szyld.
W starych typach drzwi, z jednej ich strony klamkę przytrzymuje zagięty gwoździk. Należy go odnaleźć i wyciągnąć. Nowsze klamki posiadają zabezpieczenia ukryte od spodu. To właśnie tam znajduje się niewielka śrubka, do której odkręcenia trzeba użyć klucza imbusowego. Różnica w demontażu może zdarzyć się również przy różnego typu szyldach. Stare szyldy odkręca się tradycyjnie przy użyciu wkrętaka lub czasami podważa ich plastikowe osłonki z jednej strony drzwi. Nowe szyldy są najczęściej dwuczęściowe. Wówczas pierwszą, zewnętrzna część okręca się ręką w lewą stronę, a część wewnętrzną (mocowaną na śruby) – używając odpowiedniego narzędzia. Czynność tą wykonujemy oczywiście z obydwu stron drzwi.
Jeśli zamek nie jest wyposażony we wkładkę, po otwarciu drzwi widoczne są dwie śruby, które mocują go w otworze. Należy je odkręcić i podważyć kasetę zamka śrubokrętem, aby wyjąć zamek z otworu. Z wyjętym elementem udajemy się do sklepu w celu dopasowania zamka identycznego rozmiarowo i o takim samym rozstawie śrub.
Nową kasetę wkłada się w to samo miejsce, z którego wyjęto stary zamek i mocuje ją śrubami, które najczęściej znajdują się w kompletach z zamkami. Jeśli kaseta ma wymienną wkładkę – najpierw montujemy kasetę i dopiero wkładkę. Śruba mocująca powinna być dokręcona w taki sposób, aby licowała z powierzchnią kasety. Po włożeniu klucza i sprawdzeniu, czy rygiel pracuje prawidłowo – montujemy szyldy, a na samym końcu zakładamy klamkę.

Przed zabraniem się do wymiany zamka warto przyjrzeć się posiadanym zamkom lub kluczom, którymi były one dotychczas otwierane.
Przed zabraniem się do wymiany zamka warto przyjrzeć się posiadanym zamkom lub kluczom, którymi były one dotychczas otwierane. Porta

Trudności i problemy przy wymianie zamka w drzwiach

Czynność, jaką jest wymiana zamka w drzwiach nie powinna raczej nastręczać większych problemów, czy trudności. Mogą one jednak wystąpić wówczas, kiedy nowa wkładka lub kaseta zamka nie zostanie dobrze dopasowana do istniejącego otworu. Z tego też powodu, wybierając się po nowy zamek zdecydowanie zaleca się zabieranie z sobą starego elementu. Można również dokonać dokładnych pomiarów i podać je sprzedawcy w sklepie, ale te muszą być przeprowadzone nadzwyczaj starannie. W przeciwnym razie montaż będzie co najmniej utrudniony, a czasami nawet całkowicie niemożliwy. Powinniśmy także pamiętać, że po zdemontowaniu wymienianego zamka, drzwi nie będzie można zamknąć na klucz. Należy zatem zadbać o to, aby w czasie kiedy sami udamy się na zakupy – ktoś pilnował domu, czy mieszkania. Inne trudności nie powinny mieć miejsca, a nowy zamek winien służyć owocnie aż do czasu, kiedy znowu zechcemy lub zostaniemy zmuszeni aby go wymienić. Powodzenia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl