Zamek do drzwi a ubezpieczenie mieszkania

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wybór odpowiedniego zamka do drzwi nie tylko zwiększy bezpieczeństwo naszego domu, ale także pozwoli obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej.
Wybór odpowiedniego zamka do drzwi nie tylko zwiększy bezpieczeństwo naszego domu, ale także pozwoli obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej. Roto
Wybierając zamek do drzwi warto zwrócić uwagę na takie, które zapewnią wysokie bezpieczeństwo, a przy okazji pomogą obniżyć składkę ubezpieczenia.

Ubezpieczenie mieszkania przed włamaniem

Ubezpieczenie mieszkania przed włamaniem to zwyczaj godny polecenia. Jednocześnie ubezpieczenie od kradzieży jest jednym z najdroższych składników polisy. Są jednak sposoby, by obniżyć wysokość składki, a jednocześnie bezpośrednio poprawić bezpieczeństwo naszego mieszkania. Montując odpowiednie zabezpieczenia – np. wybierając odpowiedni zamek do drzwi – osiągniemy obydwa cele.
 Wysokość składki rocznej zależy od wielu czynników, ale zawsze można próbować ją obniżyć. Łatwiej będzie to wynegocjować, jeśli dom będzie miał dodatkowe zabezpieczenia przed ewentualną kradzieżą. Jednym z takich podstawowych wymagań jest odpowiedni zamek do drzwi wejściowych. W większości przy ubezpieczeniu od kradzieży z włamaniem minimalnym zabezpieczeniem są co najmniej dwa zamki wielozastawkowe lub jeden zamek wielopunktowy. Pierwszy z nich to taki, do którego klucz ma więcej niż dwa żłobienia prostopadłe do trzonu, natomiast w zamku wielopunktowym przekręcenie klucza powoduje zaryglowanie drzwi wejścia w kilku punktach na wysokości drzwi – mówi Jacek Całus, licencjonowany broker ubezpieczeniowy z Broker Trading.

Mając zamek wielopunktowy wystarczy przekręcić klucz, by jednocześnie zablokować wszystkie rygle.
Mając zamek wielopunktowy wystarczy przekręcić klucz, by jednocześnie zablokować wszystkie rygle. Roto

Zamki antywłamaniowe do drzwi

Odpowiedni zamek to wymóg, bez którego nie możemy liczyć na podpisanie umowy ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciele wymagają zamka wielozastawkowego w klasie zabezpieczeń RC2 („C”), który ma Certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej (IMP) lub Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji.
Pamiętajmy jednak, że zamek na który wydano atest to całość, składająca się mechanizmu zamka wpuszczanego klasy RC2 (C), okucia zabezpieczającego przed wyrwaniem czy rozwierceniem klasy RC2 (C) oraz wkładka atestowana klasy RC2 (C). I żadnego z tych elementów nie można pominąć. Dlatego nie warto np. montować samej wkładkę klasy RC2 („C”) w zwykłym zamku. Sama wkładka antywłamaniowa nie zapewni ani rzeczywistego bezpieczeństwa, ani odszkodowania z tytułu ubezpieczenia.
Dużo lepszym zabezpieczeniem drzwi jest wielopunktowy zamek listwowy. Składa się on z zamka głównego, rygli dodatkowych i elementów na ościeżnicy. Tego typu zamki zapewniają ryglowanie w kilku punktach (np. zamek Safe – w trzech punktach, a w przypadku wyższych wymagań – w pięciu). Ważne jest to, że wystarczy przekręcić klucz (lub podnieść klamkę), by wszystkie rygle zablokowały się jednocześnie. Nie trzeba w nich stosować drugiej (kosztownej) wkładki. Zamki listwowe spełniają wymogi różnych klas odporności na wyważenie, także tych wymaganych przez ubezpieczycieli (klasy RC2 lub C). Jeśli zachodzi taka potrzeba, drzwi można dodatkowo wyposażyć w rygle montowane powyżej i poniżej zamka głównego. Do wyboru mamy: bolce, haki, ryglowanie łączone hako-bolce, bolce obrotowe oraz rolki V.

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia

Montaż odpowiednich zabezpieczeń zmniejsza ryzyko włamania i jest brany pod uwagę przez ubezpieczycieli podczas ustalania warunków polisy i wysokości składki. Nie jest jednak tak, że istnieje sztywny „przelicznik” zastosowanych zabezpieczeń.
Im lepszy zamek, tym mniejsze ryzyko włamania, a więc i nasze bezpieczeństwo. Jednak ubezpieczyciele nie stosują zasady, że za konkretne zabezpieczenie jest ustalona stała zniżka w każdym ubezpieczeniu. Zniżki na ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem są przyznawane na podstawie łącznej oceny wszystkich zabezpieczeń: drzwi (zamki, bolce i haki, drzwi antywłamaniowe), okien (szyby antywłamaniowe, rolety, kraty) oraz dodatkowo alarmu, monitoringu, ochrony osiedla itd., a także usytuowania  mieszkania (piętro, parter) lub okolica, w której położony jest dom. Przeciętnie zniżka na zabezpieczenia przeciwkradzieżowe wynosi 10-20%, ale w specjalnych przypadkach może sięgnąć nawet 50%. Wszystko zależy od ubezpieczyciela – dodaje Jacek Całus. – Polisa to nie wszystko. Warunkiem udzielenia ochrony ubezpieczeniowej jest właściwe zamykanie okien, drzwi i innych otworów prowadzących do budynku (włazu na dachy) w czasie nieobecności domowników oraz utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym. Wymaga się także bezpiecznego przechowywania kluczy do zamków oraz nieudostępniania ich osobom nieupoważnionym. W razie naruszenia któregokolwiek z tych postanowień, możemy mieć problem z uzyskaniem odszkodowania – radzi licencjonowany broker ubezpieczeniowy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl