Czym jest regulacja drzwi?
Montaż drzwi wewnętrznych polega na ich prawidłowym obsadzeniu. Z tego względu przy nowych drzwiach zewnętrznych i wewnętrznych wykonuje się ich regulację. Przede wszystkim prawidłowa regulacja drzwi zapobiega powstawaniu luk, przez które drzwi nie domykają się właściwie. To powoduje straty ciepła, co zwłaszcza jest odczuwalne przy drzwiach zewnętrznych. Ponadto regulacja drzwi sprawia, że ich mechanizm chodzi delikatnie i cicho oraz jest niezawodny przez lata.
Ponadto regulacji wymagają również drzwi, które przez lata nie miały wykonywane żadnej konserwacji. Przez to ocierają się o podłogę, skrzypią przy otwieraniu i zamykaniu oraz nie chodzą już tak płynnie.
Kiedy potrzebna jest regulacja drzwi?
Każdorazowo przy montażu nowych drzwi niezbędna jest regulacja zawiasów. Ma to znaczenie przede wszystkim przy drzwiach zewnętrznych, gdyż nieodpowiednia regulacja powoduje straty ciepła i odczuwalne zimno napływające z zewnątrz.
Jeśli po latach użytkowania usłyszysz, że drzwi mocno skrzypią, a smarowanie ich nie pomogło, to też niezbędna będzie regulacja drzwi (https://fixly.pl/kategoria/regulacja-drzwi). Zawiasy trzeba wyregulować, gdy drzwi dotykają podłogi oraz gdy między framugą a drzwiami pojawiła się wyraźna szpara.
Jak wyregulować drzwi?
Regulację drzwi można wykonać samodzielnie w kilku prostych krokach. Do tego zadania nie trzeba pomocy ekipy, która zajmuje się montażem drzwi.
Regulacji tzw. zawiasów 3D w drzwiach, dokonuje się przy pomocy klucza imbusowego numer cztery lub tak zwanej grzechotki. W tym celu nie trzeba ściągać skrzydła drzwi z futryny, co znacznie ułatwia ich regulację.
Na początku należy sprawdzić, co jest źródłem problemu i co w drzwiach wymaga regulacji. Jeśli skrzydło nie domyka się do futryny, to należy kluczem imbusowym lub grzechotką wyregulować zawias. Nowoczesne drzwi wyposażone są w trzy zestawy śrub, które odpowiadają za ich przesuwanie w lewą lub prawą stronę oraz w górę i w dół. Przy pomocy najniższej trzeciej śruby można skrzydło drzwi dopasować lub odciągnąć od framugi. W kilku ruchach można dostosować drzwi do właściwej wysokości.
Tym sposobem dosłownie w kilka minut można wykonać regulację drzwi bez pomocy specjalistów. Sprawa wygląda inaczej, jeśli drzwi są już stare. Być może powodem powstania luk jest wypaczenie drewna. Wtedy najlepiej zastanowić się nad renowacją skrzydeł lub całkowitą wymianą drzwi wejściowych.