Drzwi zewnętrzne z drewna. Jak przygotować drzwi do zimy

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Oddziaływanie na drzwi zewnętrzne niekorzystnych warunków pogodowych w okresie jesienno-zimowym może spowodować ich nieprawidłowe funkcjonowanie. Zima jest szczególnie groźna dla drzwi drewnianych. Dlatego powinniśmy zadbać o drzwi wejściowe już jesienią.
Drzwi zewnętrzne z drewna. Jak przygotować drzwi do zimy

Jeśli zaniechamy właściwej konserwacji i regulacji skrzydła drzwi zewnętrznych, możemy przyczynić się do uszkodzenia jego powłok lakierniczych, zamków, a nawet doprowadzić do ich całkowitej dysfunkcji. Drzwi wejściowe to niewątpliwie ważna część każdego domu, ponieważ chroni m.in. przed ucieczką ciepła. Radzimy, jak przygotować drewniane drzwi do zimy.

Zimowa aura zagrożeniem dla wejściowych drzwi drewnianych

Duże różnice temperatur między zewnętrzną
i wewnętrzną stroną drzwi mogą spowodować wypaczenie skrzydła, które objawia się nieszczelnością, trudnym zamykaniem, czy też ocieraniem o ościeżnicę. Zdarza się to zwłaszcza wtedy, gdy pomieszczenie, które się za nimi znajduje, jest nadmiernie ogrzewane lub, gdy źródło ciepła znajduje się zbyt blisko drzwi. Przy niskiej temperaturze znacznie spowolnione jest również odparowywanie wody, która zalega na powierzchni skrzydła, spływa po nim i zamarza. Wilgoć wnikająca w miejsca, gdzie uszkodzeniu uległa powłoka lakiernicza, powoduje np. łuszczenie się farby i w konsekwencji niszczenie drewna. Szczególnie niebezpieczne miejsca to spód skrzydła i ościeżnicy, gdzie przy złym zabezpieczeniu i konserwacji wilgoć łatwo wnika w niezabezpieczone drewno.

Należy pamiętać również o tym, że nieogrzewanie budynku oraz jego słaba wentylacja również mogą być przyczyną skraplania się wody na powierzchni skrzydła od strony przedsionka. Nie bez znaczenia jest też zalegający w pobliżu wejścia do domu śnieg, szczególnie wówczas, gdy drzwi służą nam do jego odgarniania.

Jak sprawdzić stan drzwi przed zimą?

Przede wszystkim należy sprawdzić stan powłoki lakierniczej skrzydła drzwiowego, szukając wszelkiego rodzaju mikropęknięć oraz uszkodzeń mechanicznych. W następnej kolejności sprawdzić trzeba stan połączeń stolarskich przy ramiakach pionowych i poziomych skrzydła i ościeżnicy, a także połączeń w rogach ramek mocujących szkło. Naszej uwadze nie powinny umknąć również przekroje poprzeczne u góry oraz na spodzie skrzydła. Wszelkie dostrzeżone uszczerbki czy braki w powierzchni należy uzupełnić zaprawkami.

– Po zbadaniu stanu powłoki lakierniczej przystępujemy do sprawdzenia szczelności drzwi. Przy czym szczelność należy badać przy zaryglowanych zamkach. Jeśli drzwi zostały osadzone prawidłowo, nie powinniśmy wyczuć żadnych przewiewów. Jeśli jednak występują, przyczyn tego stanu doszukiwać można się w wypaczeniu skrzydła, złym montażu ościeżnicy, bądź po prostu zużyciu uszczelek. Większość nieszczelności można usunąć regulując drzwi na zawiasach oraz, jeśli jest taka możliwość, w blachach kątowych w ościeżnicy od strony zamka – mówi Grzegorz Kosiński, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL. – Regulacji dokonać należy jeszcze przed nadejściem mrozów, bowiem przeprowadzenie jej przy niskiej temperaturze może spowodować uszkodzenie skrzydła – ze względu na zmianę właściwości materiałów pod wpływem niskich temperatur. Jeśli natomiast zużyciu uległy uszczelki, należy je niezwłocznie wymienić – dodaje ekspert.

Szczególnej konserwacji przed zimą nie wymagają zamki w drzwiach. Producenci zamków nie zalecają używania smarów w płynie oraz specyfików czyszczących sam mechanizm. Wskazane jest jednak zastosowanie białego smaru do konserwacji rygli oraz innych widocznych elementów trących.

Drzwi zewnętrzne z drewna. Jak przygotować drzwi do zimy

Śnieg pod drzwiami wejściowymi - usuwać czy nie?

Zalegający śnieg należy sukcesywnie usuwać tak, by pomiędzy spód skrzydła i próg nie dostawały się mikrozaspy. Mogą one powodować trudności w zamknięciu drzwi. Bardzo często pod skrzydłem znajdują się uszczelki, które mogą w takim przypadku ulec uszkodzeniu lub wręcz wyrwaniu. O usuwaniu zasp śniegu należy pamiętać szczególnie w czasie odwilży, ponieważ topniejąca, a następnie zamarzająca woda niszczy powłokę lakierniczą i wnika w strukturę drewna uszkadzając połączenia stolarskie drzwi. Pierwszym objawem destrukcyjnej działalności wody są ciemne przebarwienia w dolnej części ramiaków drzwiowych.

Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych

Dobre funkcjonowanie drzwi zewnętrznych przez długie lata, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym, zagwarantować można już na etapie samego ich montażu. Istotnym elementem jest w tym zakresie odpowiednie uszczelnienie drzwi, wykonanie systemowej hydroizolacji oraz zadbanie o odprowadzenie wody opadowej. Ważne jest również optymalne wykonanie posadzki. W naszych warunkach klimatycznych całkowicie nie sprawdza się wykonanie posadzki zewnętrznej na równi z posadzką wewnętrzną - podciekająca pod drzwi woda może być w takim przypadku powodem uszkodzenia spodniej części skrzydła. Inwestycją w dobry stan drzwi zewnętrznych jest też umieszczenie ich we wnęce lub zamontowanie nad nimi odpowiedniej wielkości zadaszenia.

Sprawdzenie stanu drzwi zewnętrznych oraz ich szczelności to jedna z podstawowych czynności przygotowujących nasz dom na nadejście zimy. Prawidłowy montaż, uwzględniający trudne warunki atmosferyczne oraz okresowa pielęgnacja gwarantują zachowanie drzwi w dobrym stanie oraz ich poprawne funkcjonowanie przez lata.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl