Jak uniknąć mostków termicznych przy montażu okien

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Nawet okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych nie ochronią przed stratami ciepła, jeśli nie zadbamy o ich poprawny montaż.
Nawet okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych nie ochronią przed stratami ciepła, jeśli nie zadbamy o ich poprawny montaż. MS więcej niż OKNA
Coraz większą uwagę zwracamy na energooszczędność materiałów zastosowanych do budowy lub wykończenia domu. Pamiętajmy, że dla zachowania ich parametrów konieczne jest uniknięcie tzw. mostów termicznych.

Mostki termiczne w domu powodują straty ciepła

Kupujemy energooszczędne okna i ocieplamy ściany domu. Jednak jeśli nie zadbamy o odpowiednie połączenie tych elementów, powstanie tzw. mostek termiczny – miejsce o obniżonej izolacyjności termicznej. Mostki termiczne powstają na styku różnych elementów budynku, a według szacunków – prowadzą do zwiększenia zapotrzebowania na ogrzewanie nawet o 20%. W dodatku, w sąsiedztwie mostka termicznego dochodzi do częściowego wychłodzenia ściany (czy stropu), a to z kolei jest przyczyną wykraplania się pary wodnej i powstawania zawilgoceń, prowadzących do rozwoju szkodliwych grzybów  pleśni.
Skąd się biorą mostki termiczne? Przy zastosowaniu materiałów o dobrych parametrach termoizolacyjnych, główną przyczyną są błędy konstrukcyjne i montażowe. Często wynikają one z pośpiechu i niedbalstwa ekip montażowych. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na montaż okien – to właśnie niedbałe lub nieumiejętnie osadzenie okien może zniweczyć naszą inwestycję w wymianę okien (pomimo że wybierzemy „ciepłe” okna straty ciepła będą następować przez mostki termiczne, powstałe wokół nich). Na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć mostków termicznych wokół okien?

Jak uniknąć mostków termicznych wokół okien

Mostki termiczne w okolicy okien mogą powstawać z kilku powodów. Najczęściej występują tzw. mostki konstrukcyjne i materiałowe. Tworzą się one na skutek złego umiejscowienia ramy okna w murze i nieprawidłowego jej ocieplenia.

Poprawny montaż i odpowiednio wykonana izolacja okna pozwoli wyeliminować mostki termiczne wokół okna.
Poprawny montaż i odpowiednio wykonana izolacja okna pozwoli wyeliminować mostki termiczne wokół okna. MS więcej niż OKNA

- Aby izolacja była skuteczna musi być zachowana jej ciągłość, dlatego okno (które również jest izolacją od warunków zewnętrznych) powinno być zamontowane w warstwie ocieplenia muru. Na zachowanie ciągłości izolacji niebagatelny wpływ mają nie tylko zastosowane materiały, ale również dokładność wypełnienia szczeliny pomiędzy ramą okna a murem (ociepleniem). Zasada stosowania izolacji jest prosta. Od zewnątrz stosujemy izolację paroprzepuszczalną - tak, by wilgoć mogła odparować. W części środkowej stosujemy termoizolację, najczęściej jest to piana rozprężna. Od wewnątrz okna należy zastosować izolację paroszczelną. - mówi Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA.

Bardzo ważne jest, żeby by izolacja zachodziła na ramę okna od strony zewnętrznej co najmniej na 3 centymetry i o ile to możliwe, na całym jej obwodzie.
Bardzo newralgicznym momentem montażu okna jest także połączenie z parapetem. Tutaj bardzo pomocnym rozwiązaniem jest zastosowanie ciepłych profili podparapetowych z XPS. Pozwolą one na odpowiednią termoizolację dolnej części okna, gdzie krawędź parapetu styka się z murem.
Wpływ na ograniczenie mostków termicznych mają także zastosowane elementy montażowe. Warto zwrócić uwagę na izolacyjność materiałów, z których są wykonane systemy nośne (m.in. klocki podporowe, szyny montażowe).

Okna narożne, czyli geometryczny mostek termiczny

Niektóre mostki termiczne wynikają z kształtu budynku. Są to tzw. mostki geometryczne. Tworzą się one w miejscach narażonych na większe straty ciepła, np. w narożnikach budynku. Dlatego decydując się na okno umieszczone w narożu, musimy liczyć się z większymi stratami ciepła.
- Ostatnio popularne jest łączenie okien lub nawet samych szyb pod kątem 90°. Owszem, rozwiązanie to ładnie wygląda i pewnie z tego względu często korzystają z niego architekci. Patrząc jednak z punktu widzenia budownictwa energooszczędnego i pasywnego, tego typu rozwiązanie jest grubym błędem, ponieważ stanowi tzw. geometryczny mostek cieplny. Narożnik który jest w ¾ otoczony chłodem a tylko w ¼ ciepłem ZAWSZE będzie najchłodniejszym miejscem konstrukcji. Niestety, fakt ten potwierdzają obliczenia termiczne. - tłumaczy Artur Głuszcz.
Problem ten może zilustrować prosty przykład. Temperatura wewnątrz narożnika wynosi jedynie 13°C podczas gdy na powierzchni profilu i na szybie około 18°C (Rysunek 1). Docieplenie wewnętrznych komór łącznika i zastosowanie dwóch taśm rozprężnych przynosi jedynie niewielką poprawę do ok. 15°C – nadal jest to najchłodniejszy punkt całej konstrukcji (Rysunek 2). Dlatego należy unikać takich rozwiązań ZWŁASZCZA w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.

Rys. 1 Straty ciepła przez nieocieplone okno w narożniku.
Rys. 1 Straty ciepła przez nieocieplone okno w narożniku. MS więcej niż OKNA
Rys. 2 Pomimo ocieplenia okna w narożniku budynku, straty ciepła są wysokie.
Rys. 2 Pomimo ocieplenia okna w narożniku budynku, straty ciepła są wysokie. MS więcej niż OKNA

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl