Jak zamontować okno, by było ciepłe i szczelne: montaż warstwowy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Prawidłowy montaż okna ma zasadniczy wpływ na jego funkcjonowanie. Tylko odpowiednio osadzone i uszczelnione okno będzie ciepłe, a jego obsługa nie będzie przysparzała problemów.

Trudno wyobrazić sobie dom bez okien, jednak trzeba sobie uświadomić, że każdy otwór w murze – łącznie z otworem okiennym – to miejsce, przez które będzie „uciekać” ciepło. Nawet najbardziej nowoczesne i energooszczędne okno ma gorsze parametry izolacyjności cieplnej niż lity mur. Dodatkowym problemem są mostki termiczne powstające na styku okna oraz muru. Dlatego tak ważne jest połączenie okna ze ścianą obiektu. Podczas montażu okna musimy zadbać o to, by do minimum obniżyć ryzyko powstania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło, zapewnić odpowiednią szczelność i trwałość. Taką możliwość dają nowoczesne rozwiązania montażowe.

Zasady prawidłowego montażu okna

Błędy w montażu okna szybko dadzą o sobie znać. Wokół okna mogą pojawić się czarne wykwity, na szybie będzie skraplała się para wodna, a klamka będzie pracować coraz ciężej. Skutki błędów montażowych najczęściej pojawiają się z pewnym opóźnieniem, ale z czasem nasilają się. Jak ich uniknąć? Trzeba zadbać o prawidłowy montaż okna.

Pierwszy etap montażu okna to wybór właściwego usytuowania go w otworze okiennym.

 – _Sposób osadzenia uzależniony jest od rodzaju ściany. W ścianie jednowarstwowej okno montuje się w połowie jej grubości, przy ścianie z ociepleniem zewnętrznym (dwuwarstwowej) – przy krawędzi zewnętrznej ściany lub z wysunięciem w warstwę izolacji termicznej, a w przypadku konstrukcji  z ociepleniem wewnętrznym (trójwarstwowej) również w warstwie izolacji termicznej _– mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ".

Kolejny etap montażu okna to zwymiarowanie i przygotowanie otworu montażowego. Nie może być on ani zbyt mały, ani zbyt duży w stosunku do rozmiarów okna. Konieczne jest bowiem zachowanie luzów dylatacyjnych, pozwalających oknu „pracować". Otwór powinien być także oczyszczony i zagruntowany.

Następny etap montażu okna to zamocowanie ramy okiennej w otworze (ościeżu).
UWAGA: jeśli uszczelnienie będzie wykonane z taśm, ich przyklejenie powinno nastąpić jeszcze przed wstawieniem ramy.
Ważne jest też ustawienie pionu i poziomu ramy
(ułatwią to klocki podporowe i dystansowe) oraz stabilne podparcie progu ościeżnicy okiennej. W niektórych systemach montażowych wykorzystuje się w tym celu specjalne bloki podparapetowe, które zapewniają podparcie dla okna i parapetu, a także szczelność.

Jak zamontować okno, by było ciepłe i szczelne: montaż warstwowy
Jak zamontować okno, by było ciepłe i szczelne: montaż warstwowy
Jak zamontować okno, by było ciepłe i szczelne: montaż warstwowy

Wypoziomowaną ramę montuje się za pomocą dybli, kołków rozporowych, kotew, śrub lub wkrętów. Mocowania powinny znajdować się na całym obwodzie ościeżnicy. Ich ilość i umiejscowienie uzależnione są m.in. od wielkości i  rodzaju okna. Najlepiej zastosować się do instrukcji producenta danego okna. Jeśli brakuje szczegółowych zaleceń producenta - warto skorzystać z Instrukcji montażu Instytutu Techniki Budowlanej – ITB nr 421/2010.

Prawidłowa izolacja okna, czyli trzy warstwy uszczelnienia

Uszczelnienie okna to ostatni, a jednocześnie kluczowy etap prac montażowych. Od niego zależy czy szczelina pomiędzy oknem a ościeżem będzie odpowiednio zabezpieczone przed zawilgoceniem, spowodowanym zarówno przez wodę opadową od zewnątrz, jak i wilgoć przenikającą z pomieszczenia od strony wewnętrznej.

Aby zapewnić odpowiednią szczelność okna stosuje się tzw. montaż warstwowy, składający się z trzech warstw: wewnętrznej (paroszczelnej), środkowej (izolacja termiczna i akustyczna) oraz zewnętrznej (paroprzepuszczalnej).

– _Generalna zasada uszczelnienia to „szczelniej po stronie wewnętrznej niż po stronie zewnętrznej”, co umożliwia ochronę izolacji przed wilgocią i dyfuzję pary wodnej na zewnątrz _– tłumaczy Zdzisław Maliszewski.

Jak zamontować okno, by było ciepłe i szczelne: montaż warstwowy

Montaż izolacji okna przebiega następująco: tworzące warstwę wewnętrzną i zewnętrzną taśmy przykleja się do ramy okiennej jeszcze przed jej wstawieniem w otwór. Taśmę paroszczelną montuje się do wewnętrznej strony ramy, natomiast paroprzepuszczalną do zewnętrznej. Istotne jest, aby dobrze docisnąć je na całej długości, a w narożnikach pozostawić odpowiednio duże zakłady taśm, które pozwolą dokładnie uszczelnić te przestrzenie.

Po wstawieniu i zamocowaniu ramy kolejny krok to przyklejenie taśmy paroprzepuszczalnej do ościeża na zewnątrz i wypełnienie warstwy środkowej za pomocą piany montażowej lub specjalnej taśmy rozprężnej. Potem pozostaje doklejenie do ościeża od wewnątrz taśmy paroszczelnej.

Jak zamontować okno, by było ciepłe i szczelne: montaż warstwowy
Jak zamontować okno, by było ciepłe i szczelne: montaż warstwowy

Jak najszybciej po zakończeniu prac montażowych należy wykonać prace wykończeniowe – zakryć spoiny, na ogół przez otynkowanie tak, aby nie oddziaływało na nie słońce.

Błędy w montażu okna i ich naprawa powodują duże straty finansowe oraz powodują wiele problemów. Dlatego tak ważny i opłacalny jest wybór dobrego montażu już na początku. Prawidłowy montaż okna zapewnia oszczędność energii cieplnej i pieniędzy oraz bezpieczną i długotrwałą eksploatację okien, które wybraliśmy do swojego domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl