Kiedy wymieniać okna w domu lub mieszkaniu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Wymiana okien to inwestycja, która ma bezpośredni wpływ nie tylko na wygląd naszego domu, ale również rachunki za ogrzewanie i dźwiękoszczelność pomieszczeń. Radzimy, jak poznać, że stare okna należy wymienić na nowe oraz które miesiące są najodpowiedniejsze na wymianę okien.

 

Kiedy wymieniać okna w domu lub mieszkaniu

Jakie okna kwalifikują się do wymiany?

Chociaż nowoczesne okna charakteryzują się długą żywotnością, to w wielu polskich domach wciąż znajdziemy szyby pamiętające dwudziesty wiek. Nawet nowe okna z PVC mogą wymagać wymiany po 10–15 latach.
Po czym rozpoznać, że nadeszła pora na wymianę okna? Pierwszą wskazówką może być wypaczona rama. Zwykle wypaczenie bierze się ze starości okna, jeżeli rama jest wykrzywiona w nowym modelu, to mamy do czynienia z wadą fabryczną. Jeżeli rama wykrzywiona jest w kilkuletnim oknie, to znak, że było ono niepoprawnie zamontowane. Wypaczenie wpływa przede wszystkim na problem ze szczelnością okna. Przez szparę ucieka ciepłe powietrze z wewnątrz i przedostaje się zimne z zewnątrz. Niektórzy polecają niwelowanie małych wypaczeń poprzez uszczelki lub regulację docisku skrzydła do ościeżnicy okuciami, jednak te metody nie sprawdzą się na dłuższą metę. Jak sprawdzić, czy mamy wypaczoną ramę?

- Wypaczenie ramy okna można łatwo ocenić za pomocą poziomicy. Po przyłożeniu jej do płaszczyzny ramy od razu zobaczymy z jak dużą krzywizną mamy do czynienia. Według producentów większe od 3 milimetrów odchylenie na płaszczyźnie o długości jednego metra kwalifikuje się jako okno do wymiany – mówi Irena Miętkiewicz z firmy PW Miętkiewicz.

Wypaczenie ramy może być jednym z podstawowych uszkodzeń przekładających się na odczuwalne obniżenie dźwiękoszczelności i przepuszczalności powietrza w oknie. Inne uszkodzenia kwalifikujące okna do wymiany są znacznie łatwiej dostrzegalne. Chodzi tu o uszkodzenia mechaniczne ramy czy systemu blokowania. Jeżeli uszkodzenie dotyczy tylko jednego czy dwóch niewielkich elementów, może wystarczyć ich wymiana. Jeżeli mowa o poważniejszych wadach, wówczas należy zadbać o wymianę całego okna. To, z jakim uszkodzeniem mamy do czynienia powinien ocenić fachowiec. Pęknięcie szyby również może być powodem do wymiany całego okna. Jeżeli pęknięcie szyby jest wynikiem złego osadzenia lub wady fabrycznej okna, sama wymiana szyby nie wystarczy, ponieważ nie wyeliminujemy problemu powodującego uszkodzenie.

Najlepszy czas na wymianę okien

Jeżeli mamy do czynienia z poważną wadą konstrukcyjną okna lub uszkodzeniem uniemożliwiającym zapewnienie szczelności w mieszkaniu, to trudno mówić o możliwości czekania na właściwy moment do wymiany okien. W takich sytuacjach wymiany należy dokonać niezwłocznie, tak aby ubytki ciepła z domu nie naraziły nas na większe koszty z powodu odkładania naprawy w czasie.
Jeżeli wymiana okien powodowana jest generalnym remontem, powinniśmy zadbać o nią przed ociepleniem elewacji. Gdybyśmy wymieniali okno po ociepleniu budynku, moglibyśmy uszkodzić warstwy izolacyjne elewacji.
Okresem roku, w którym najczęściej wymienia się okna, jest wiosna i lato, ewentualnie wczesna jesień
. Przyjmuje się, że standardowo „okno na wymianę okien” otwiera się na początku kwietnia i trwa do końca października. Fachowcy podkreślają, że prac związanych z wymianą okien nie można przeprowadzać na mrozie, ani nawet w temperaturze poniżej 5 stopni.

– Ujemna temperatura wpływa na efekt rozszerzalności cieplnej PCV. Gdybyśmy montowali okna na mrozie to materiał ramy początkowo będzie zachowywał się inaczej niż po pół roku. Pod wpływem letnich upałów rama może się wypaczyć i cała inwestycja będzie musiała się powtórzyć – tłumaczy Irena Miętkiewicz.

W wielu salonach z oknami spotykamy się z tendencją obniżania cen pod koniec sezonu. Jeżeli możemy, to warto poczekać z wymianą do jesieni. Jednak trzeba mieć na uwadze naszą kapryśną aurę, która może zaskoczyć przymrozkami uniemożliwiającymi przeprowadzenie prac.

Kiedy wymieniać okna w domu lub mieszkaniu

Jak wymieniać okna?

Okno ma za zadanie szczelnie zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed wpływem czynników zewnętrznych jak np. dźwiękiem i temperaturą. Prawidłowo wykonany montaż zagwarantuje nam obniżenie kosztów ogrzewania zimą i uchroni przed hałasem przez cały rok. Jak powinny wyglądać prace montażowe? Przy samej wymianie powinniśmy zacząć od dokładnego wymierzenia otworu okiennego. Przed zamówieniem okna powinniśmy zlecić tę czynność ekipie montażowej, która później zajmie się samymi pracami.

Jeżeli wymianie okien towarzyszą prace ociepleniowe budynku, to najpierw powinniśmy zadbać o okna, dopiero w drugiej kolejności zająć się elewacją. W takim przypadku należy się upewnić, że nowe okna będą właściwie przesunięte do zewnętrznej płaszczyzny. Dzięki temu łatwiej przeprowadzi się prace ociepleniowe wokół otworów okiennych i wyeliminuje mostki termiczne w ościeżnicy.

Sam montaż przebiega według schematu – pasowanie okna, oczyszczenie otworu okiennego, wstawianie ościeżnicy, wstawianie skrzydeł i regulacja okna. Oczyszczanie otworu zakłada demontaż wszystkich parapetów, zewnętrznych i wewnętrznych. Potem trzeba wyrównać i wysuszyć ościeże i dopiero można przeprowadzić właściwe prace montażowe. Najlepiej prace pozostawić w rękach fachowców, którzy zadbają o właściwe wyprofilowanie i szczelność całej konstrukcji. Wymiana okien jest często sporym wydatkiem, jednak w przełożeniu na oszczędności na rachunkach za ogrzewanie może to być inwestycja płynąca z oszczędności.

W jaki sposób możemy ograniczyć koszt wymiany okien?

– Zastępując stare okna nowymi możemy zastanowić się, czy na pewno korzystaliśmy ze wszystkich dostępnych skrzydeł. Koszt wymiany okien możemy ograniczyć zamieniając niektóre otwieralne skrzydła na nieotwieralne, czyli tzw. okna stałe. Z reguły są one tańsze ponieważ nie mają okuć i mają mniej profili – radzi Irena Miętkiewicz.

Wymiana okien na nowe to często ostateczność. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie takiej modernizacji, która zagwarantuje komfort cieplny w domu bez uciekania się do pomocy dodatkowych uszczelek czy innych domowych metod zabezpieczających przed przeciągami.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl